Yurtiçinde Kemer sıkma ve Yurtdışında Emperyalizm: Joe Biden’ın Kazanması Amerika için Ne Anlama Gelir – Roger D. Harris

Birs açıkça ortada, ABD’nin başı dertte. İklim kaynaklı ısı dalgaları ve ateşler ülkeyi sarıyor. Derin çelişkilerle zaten bocalayan bir ekonomi, değişen derecelerde tecrit gerektiren bir salgının şoku göz önüne alındığında, ancak depreme karşı koyabilir. Aslında, kriz  COVID-19 isabetinden önce başlamıştı. Zaten büyük ölçüde özelleştirilmiş bir sağlık sistemi, kar amaçlı işletiliyor ve “sosyalleştirilmiş” halk sağlığı önlemlerini reddeden bir sosyal etik, ancak yetersiz kalmış olabilir. Bu karışıma eklendiğinde, tarihsel olarak ırkçı bir  ulus, açık adaletsizliklere karşı haklı protestolar için olgunlaşmıştı. Bu koşullar Trump’ın başkanlığından önce geldi ve mevcut felaketi önceden belirledi.

Görevdeki Trump kartı

Trump asil bir şekilde batırıyor, ancak temel nedenler kaçınılmazdı. İşleyiş prensibi olarak kârı insanların önüne koyan kapitalizmin içsel doğasına sahip olmak yerine, elit görüşün suçlu bir günah keçisine parmakla bakması gerekir. Birinin düşmesi gerekir ve belirlenen salak Trump’tır.  Biden kampına kaçan Cumhuriyetçi kurum figürlerine tanık olun .

Normal şartlar altında Trump, görevdeki başkan olarak müthiş bir avantaja sahip olacaktı. 1933’ten bu yana 13 ABD başkanının hepsi, trajik bir şekilde bu seçeneği olmayan JFK dışında, yeniden seçilmek için yarıştı. Üçü hariç hepsi kazandı. Bu istisnalar, kötü ekonomik zamanların iktidarı mahkum ettiği kuralını kanıtlıyor: Ford ve Yaşlı Bush durgunluklara, Carter ise “stagflasyon” a mağlup oldu.

Bugünün koşulları normal değil. Trump’ın görevi, birçok bakımdan Büyük Buhran dönemindekinden daha kötü olan ölümcül bir kusur olabilir.

Buna ek olarak, çökmekte olan bir ekonomi ve ırksal adalet protestolarıyla  tutuşan bir ulus , COVID-19 bulaşmasını yanlış yöneterek umutlarını geliştirmedi . ABD pasaportu, bir zamanlar dünyada en çok kabul gören pasaporttu, şimdi ABD, pandemik ölümlerde dünyaya liderlik ediyor  ve nüfus bazında ölümlerde on birinci sırada yer alıyor, dünyada yalnızca sekiz ülke ABD’li turistlere tamamen açık: Arnavutluk, Beyaz Rusya, Brezilya, Meksika, Sırbistan, Türkiye, Zambiya ve ulusal çiçeği haşhaş olan Kuzey Makedonya’nın ardından en çok aranan destinasyon.

Trump’ın  iktidarda kalmak için bir darbe yapacağına dair hayali korku , hangi ordu ve güvenlik aygıtının onu destekleyeceği sorusunu gündeme getiriyor. Ne ABD ordusu , ne de güvenlik devlet kurumları  – FBI, NSA, CIA ve diğer haydutlar. Daimi devletin bu kurumları, Trump’a,  bu sonbaharda muhtemelen ona bir bot verecek olan aktif ABD seçmenlerinin çoğundan yana değil .

Sonraki tehlikeli eyleme girin

Pandeminin ortasında, sağlık sigortası taleplerinin kontrolden çıkmasının beklendiği bir zamanda, sağlık sigortacıları  halk sağlığı acil durumundan yararlanarak müstehcen karlar elde ediyorlardı . Süper zenginler arasında Amazon’dan Jeff Bezos, yılın başından bu yana net değerine 87.1 milyar dolar ekledi ve Tesla’dan Elon Musk 73.6 milyar dolar daha tahakkuk etti.

Büyük ölçüde Federal Rezerv’in  finans sermayesi sahiplerine alışılmış müdahalesine teşekkür eden  Market Insider , “2021 hisse senetleri için bir patlama yılı olabilir” tahmininde bulunurken, çalışan insanlar için umutlar acımasız  ve her zamankinden daha zayıf görünüyor. Evet, Bernie Sanders “sistemin kapitalist sınıf için hileli” olduğu konusunda haklıydı.

Kasım ayındaki Demokratik bir zafer bunları değiştirecek mi? Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi , şu andaki en yüksek rütbeli Demokrat, her şeyi söyledi: “Biz kapitalistiz ve bu tam olarak böyle.” Onun net değeri  120 $ milyon.

Elizabeth Warren gibi büyük “liberal” Demokratlar bile doktriner ” kemiğe kadar kapitalist ” dir. Kendisini açıklaması istendiğinde, senatör şöyle dedi: “Piyasalara ve insanlar için üretebilecekleri faydalara inanıyorum.” Yeterince doğru. Kapitalizmden yararlanan “insanlar” kapitalistlerdir.

” The Squad ” gibi Demokrat Parti ilericilerine ne dersiniz ? Demokrat Parti olan “toplumsal hareketler mezarlığında”, AOC  Demokratik Ulusal Kongre’de sadece 90 saniyelik şöhret kazanarak çeşitlilik vitrin süslemesine sürüldü .

Nominal bağımsız Bernie Sanders, cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir son deneme denedi, ancak DNC’nin ” ilerici olmayan kuralı ” ile karşılaştı. Ve eğer Biden 2020’de kazanırsa ve Harris 2024 ve 2028’de kazanırsa, 2032, ilerici bir Demokrat’ın koşmaya çalışması için bile ilk şans olacak .

Demokratik Ulusal Sözleşme’den bahseden Bernie Sanders, Joe Amca’yı – her şeyden ötürü – sağlık politikaları için övdü. Michelle Obama, kocasından miras kalan göçmenlik uygulamaları nedeniyle Trump’ı eleştirerek küstahlığı yeni zirvelere taşıdı. Paranın satın alabileceği en iyi konuşma yazarları daha ikna edici yalancılıklarla ortaya çıkamaz mı?

Kalıcı neoliberal proje,  Ocak ayında bir başkent partisinden diğerine olası bir koruma değişikliğiyle, daha nazik bir yüzle devam edecek. Artık Karanlığın Prensi Pence ve arkadaşıyla uğraşmak zorunda kalmayacağız.

Kendini iyi hissettiren yeni Demokrat çift aşkı yayacak.  Kamala Harris’in başkan yardımcısı adayı olarak ilan edilmesinden sonraki 48 saat içinde Demokratları 48 milyon dolarlık bağışlarla ödüllendiren kapitalist sınıftan daha “iyi” olanı kimse hissetmiyor . Hemen hemen her ana akım medya makalesi, en önemlisi bağış toplama olmak üzere, onun inanılmaz “nitelikleri” hakkında fışkırdı . Sade bir İngilizceyle, en büyük varlığı kapitalist sınıfa hizmet ettiği anlaşılıyor.

Demokratik başkanlıkların sicili

Biden Beyaz Saray’la nefes vermek için çok erken olabilir. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların herhangi bir göstergesi ise, yakın geçmişte Demokrat cumhurbaşkanlıklarına kısa bir göz atmanız önerilir.

Yeni Demokrat  Bill Clinton’ın gözetiminde , Büyük Durgunluğa yol açan bir faktör olan Glass-Steagall Yasası yürürlükten kaldırıldı. NAFTA, küçük ölçekli Meksika tarımını yok ederken ABD sendikalarının işlerini ihraç etti. Yugoslavya’yı parçaladı ve Irak’ı bombalayarak, dünyanın o bölümünün artık sürekli istikrarsızlaşmasına katkıda bulundu. “Bildiğimiz haliyle refah” kaldırıldı ve toplu hapsetme başlatıldı. Clinton bir yuvarlanıyordu, Sosyal Güvenlik  hemen yanında, ancak Monica Lewinski skandalı tarafından durduruldu.

Bunlar ABD’nin iki partili ikilisinin Cumhuriyetçi kanadının sevimli projeleri olsa da, bir Demokrat’ın bunu halka dayatması gerekti. Özellikle, Clinton’ın saatinden önemli bir ilerici yasa çıkmadı. Demokrat’ın esir aldığı işçi sınıfına ve azınlık seçmenlerine, hizmet ettiği sınıfın zevkine göre, ustaca “acınızı” hissetti.

Bir sonraki Demokrat başkan Barack Obama, Oval Ofis’e hızlı yükselişinden önce Senato’da bir dönem bile tamamlamamıştı. Obama’nın kabloları vardı, ancak dikkat çekici yukarı hareketliliğinin bir kısmı, egemen sınıf tarafından sularını taşımak için tımarlanıp incelenmesinden kaynaklanıyordu. Brookings Enstitüsü’nün , Demokratları Wall Street’in tercih edilen partisi yapmayı başarıyla amaçlayan Hamilton Projesi’nden çıktı .

Barış vaat ettikten sonra Obama, ABD’yi  en az yedi ülkede savaşa sürükledi . Obama’nın başkanlığından önemli bir ilerici yasa çıkmamış olsa da, yönetici elitlere yaptığı pek çok yardım  , hiç kimsenin suç işlemekten yargılanmadığı bankaları kurtarmayı içeriyor . Tek ödeyeni öldürürken Obamacare’i sigorta sektörüne hediye etti. O iki kattan fazla fosil yakıt üretimini  gururla kendisi için kredi aldı .

Buradan çıkarılacak ders, Demokratlar tarafından teşvik edildiğinde gerici politikalara karşı örgütlü bir direnişin Cumhuriyetçilerden daha zor olduğudur. Bush’un Irak’taki savaşına karşı Obama’nın bu savaşı miras aldığında ve Bush’un Savunma Bakanı Robert Gates’i küstahça kabine aldığında anında ortadan kaybolan muazzam direnişini hatırlayın. Benzer şekilde, Demokratların  Medicare’i Herkes için sabote ettiğini gördük , Biden zaten  kendisinden önce gelirse bunu veto etme sözü verdi.

Biden’ın tutacağı kampanya vaatleri

Trump’ın 3 Kasım’da kendini yok etmesini engelleyen tek şey Demokrat Parti’den başkası değil. Trump üzerinden yürüyebilecek tüm potansiyel adaylar – özellikle bir salgın zamanında evrensel sağlık hizmeti veren Sanders ve hatta durgunluğun ortasında rekor kârlar döneminde vergi veren şirketlerle Warren – kaybedebilecek tek adayı seçtiler.

Mastercard’ın eski senatörü, Wall Street’e ayrıcalıklı konumlarının saatinde korunacağını garanti etti. Savaş kışkırtıcıları, askeri bütçenin  ancak artabileceği vaadiyle yatıştırıldı . Sigorta parazitler Devletin koyduğu özel sağlık politikaları dokunulmaz olduğunu biliyoruz. Siyonistlerin ABD’nin Filistin haklarını tanımasından  veya Kudüs’ün  İsrail’in başkenti olarak tanınmasını tersine çevirmesinden endişelenmelerine gerek yok .

İklimi inkarcılardan daha kötüsü Biden, küresel ısınma bilimine inanıyor ve bunun felaketle sonuçlanacağını biliyor. Yine de bu konuda çok az şey yapacak  ve çatlatma yasağına şimdiden karşı çıktı . Fosil yakıt sübvansiyonları  Demokratlar altında devam edecek.

Bu şüpheli vaatlerin, oyları çekmeye çalışırken kampanya yolunda verildiğine dikkat edin.

Biden başkanlığına girin

Pelosi, Biden başkanlığına zemin hazırladı. Demokratların 2018’de Meclisi “geri aldıktan” sonra zorladığı ilk şey, hiçbir ilerici mevzuatın finanse edilemeyeceğini fiilen garanti eden mali açıdan muhafazakar bir önlem olan ” öde-öde kuralı ” idi. Sonra bu yılın Mart ayında Demokratlar oybirliğiyle ve herhangi bir tartışma olmaksızın , dünya tarihinde işçilerden zenginlere en büyük tek servet transferi olan CARES Yasası’nın geçmesine yardımcı oldular .

Demokratlar, Obama-Biden yönetimiyle ve o zamandan beri, Cumhuriyetçileri, Afganistan , Kuzey Kore , Rusya , Suriye , Venezuela gibi önemli konularda dış politika konularında sağa fırlattılar . Demokratlar, ABD askerlerini  yurtdışına çekmeye bile karşı çıkıyorlar .

Trump, Putin’le beceriksiz ve tutarsız bir şekilde detant peşinde koşarken ve Xi Jinping’i tehdit ederek haritanın her yerinde. Demokratik bir yönetimle, dünyanın geri kalanı üzerinde “tam bir egemenlik” peşinde koşan daha tutarlı, yetenekli ve ölümcül bir ABD emperyalizminden emin olabiliriz .

Trump’ın beceriksizliğinden şikayet edenler, Biden alternatifinin daha ölümcül ve verimli bir sermaye kuralı olacağını anlamalıdır. Ne dilediğimiz konusunda dikkatli olmalıyız.

Kaynak: mintpressnews.com

Not:Manşet fotoğrafı | Demokratik başkan adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, 17 Eylül 2020’de CNN belediye binasının ardından Avoca, PA’daki Wilkes-Barre Scranton Uluslararası Havaalanı’nda muhabirlerle görüştü. Carolyn Kaster | AP

Roger D. Harris  , Kaliforniya’daki tek oy pusulasına uygun sosyalist parti olan Barış ve Özgürlük Partisi’nin eyalet merkez komitesindedir .

adı geçen yazar

Next Post

Fransa'da işçi ve öğrenci sendikaları sokaklara çıktı

Cts Eyl 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Paris’te yeni eğitim döneminin başlaması ardından ilk işçi eylemi gerçekleşti. à İşçi sendikaları CGT, Solidaires, FSU, lise ve üniversite öğrencileri örgütleri Fidl, MNL, Unef ve UNL, işten çıkarmalara karşı Republique meydanından Nation’a kadar yürüdü. Yürüyüşe binlerce kişi katıldı. CGT Başkanı Philippe Martinez, “Öfke büyük […]
Translate »