YTÜ’de “cinsel saldırı” faili erkek yargılanacak

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bir kadın öğrenciye cinsel saldırıda bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi ve tiyatro kulübü üyesi, çalıştırıcısı, yönetmeni olan Burak İ. hakkında savcılıkça verilen takipsizlik kararına feminist avukatlar itiraz etti.

#Burakİri yargılanacak! Erkek yargıda haklı çıkmak için, haklı olmak yeterli değil! Bunu bildiğimizden itirazlarımızın, hem de ayrıntılı ve iyi bir kararla kabul edilmesine şaşkınız! #YaşasınFeministIsrar #YaşasınFeministMücadele

Feminist avukatların sosyal medyasından yapılan açıklamada, “Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği, itirazlarımız doğrultusunda ve bu tür dosyalarda karşılaşmadığımız düzeyde iyi bir karar verdi. Böylece savcılık tarafından etkili ve özenli bir soruşturma yapılmadığı ve Burak İri’nin “suçsuzluğu” değil, aksine planlayarak, tasarlayarak kadın arkadaşımıza cinsel saldırıda bulunduğu resmiyet kazanmış oldu” denildi.

“Erkek adalet değil gerçek adalet”

Feminist avukatların açıklaması şöyle:

“Daha önce de paylaştığımız gibi; başvurucu kadın arkadaşımız YTÜ öğrencisi ve tiyatro kulübü üyesi, çalıştırıcısı, yönetmeni olan Burak İri tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmıştı.

Soruşturma sırasında, İstanbul Sözleşmesi’ne ve AİHM kararlarına aykırı pek çok şey yaşanmış ve nihayetinde takipsizlik kararı verilmişti. Bu karara itiraz etmiş olmamıza rağmen ve hukuki süreç sonuçlanmadığı halde Burak İri, “adalet tecelli etti, aklandım” vb açıklamalar yapmıştı.

“Oysa hukuki süreç sonuçlanmamış yani “adalet tecelli etmemişti”, zaten erkek yargının “adaletini” de yakından tanıyanlar olarak Burak İri’ye itibar edilmemesi çağrısında bulunmuştuk. Haklı çıktık!

“Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği, itirazlarımız doğrultusunda ve bu tür dosyalarda karşılaşmadığımız düzeyde iyi bir karar verdi. Böylece savcılık tarafından etkili ve özenli bir soruşturma yapılmadığı ve Burak İri’nin “suçsuzluğu” değil, aksine planlayarak, tasarlayarak kadın arkadaşımıza cinsel saldırıda bulunduğu resmiyet kazanmış oldu.

“Umudumuz ve ısrarımız, açılacak dava sonrasında da “erkek adalet değil, gerçek adalet” için. Erkek şiddetine karşı yaşasın feminist ısrar, feminist mücadele!” (EMK)

Kaynak:bianet.org

Haber Merkezi

Next Post

Kübalı bilim insanlarının geliştirdiği aşı “Soberana 02” ikinci faza geçti

Cts Ara 26 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Küba’daki COVID-19 aşı çalışmalarını yürüten Finlay Aşılar Enstitüsü’nün (IFV) geliştirdiği Soberana 02’nin Latin Amerika ve Karayipler’in koronavirüse karşı ilk aşısı olması bekleniyor Kübalı bilim insanları, COVID-19 aşı çalışmaları kapsamında, Soberana 02 isimli aşılarının klinik çalışmalarında gönüllülerin aşılanmasıyla birlikte ikinci faza geçtiğini belirtti. Küba’daki COVID-19 […]
Translate »