Yeni BM raporu cinsiyet, iklim ve güvenlik arasındaki bağlantıyı vurguluyor

Ülkeler COVID-19 salgınının yıkıcı sosyal ve ekonomik etkileri altında kalsalar da, özellikle iklim değişikliği ve çatışmadan etkilenen topluluklarda cinsiyet eşitsizliği ve kriz arasındaki bağları göz önünde bulundurmalıdırlar.

Bu, bağlantıların anlaşılmasının politika yapıcılara ve bağışçılara şiddet risklerini azaltmalarına ve esnek, kapsayıcı ve barışçıl toplumların inşasını desteklemeye yardımcı olabileceğini savunan yeni bir BM raporunun öncülüydü.

BM Çevre Programı ( UNEP) İcra Direktörü Inger Andersen, “İklim krizi iklimin ötesine uzanıyor ve etkili bir şekilde mücadele etmek için cinsiyet, iklim ve güvenlik arasındaki bağlantılara yönelik yanıtlar gerekiyor – kimsenin geride kalmamasını sağlamalıyız” dedi. ), çalışmayı BM Kadınları , BM Kalkınma Programı ( UNDP ) ve BM Siyasi ve Barış İnşası İşleri Dairesi ( UNDPPA ) ile birlikte hazırladı .

Cinsiyet yanıtı etkiler

Raporda – Cinsiyet, İklim ve Güvenlik: İklim Chang Frontlines üzerinde Sustaining Dahil Barış e – Dünya genelinde örnek olayları sahiptir.

Cinsiyet normlarının ve güç yapılarının kadınların ve erkeklerin krizlerden nasıl etkilendiğini ve bunlara nasıl tepki verdiğini nasıl belirlediğini ortaya koyuyorlar.

Örneğin Sudan ve Nepal’de iklim değişikliği, erkekleri başka bir yerde iş aramak için köylerinden terk etmeye zorlayarak, kadınların bozulmuş ortamlarda omuzlarına artan ev sorumluluklarını omuzlarına bıraktı.

Diğer örnekler, Pakistan ve Sierra Leone dahil olmak üzere kentsel alanlarda gayri resmi yerleşimlerde kadınların karşılaştığı risklere odaklanmaktadır.UN Peacekeeping@UNPeacekeeping

New report on #GenderClimateSecurity by @UNEP @UN_Women @UNDP @UNDPPA & @UNPeacebuilding aims to ensure that gender is fully considered in ongoing policy debates on the security dimensions of #ClimateChange. https://bit.ly/3ducx9D 

@UNEP @UN_Women @UNDP @UNDPPA & @UNPeacebuilding tarafından hazırlanan #GenderClimateSecurity hakkında yeni rapor, #ClimateChange’in güvenlik boyutları hakkındaki devam eden politika tartışmalarında cinsiyetin tam olarak ele alınmasını sağlamayı amaçlıyor. https://bit.ly/3ducx9D

View image on Twitter

86Twitter Ads info and privacy39 people are talking about this

COVID-19 birleştirme zorlukları

Yazarlar, COVID-19 salgınının iklim değişikliğinin gıda güvenliği, geçim kaynakları, sosyal uyum ve güvenlik üzerindeki etkilerini daha da artırdığı konusunda uyarıyor .

Bu gelişme kazançlarını baltalamak, şiddeti arttırmak ve kırılgan barış süreçlerini bozmakla tehdit ediyor.

Rapora göre, doğal kaynaklar, çevre ve iklim değişikliği konusundaki müdahaleler kadınların siyasi ve ekonomik liderliği için fırsatlar sunuyor.

BM Barış İnşası Destek Genel Sekreteri Oscar Fernández-Taranco, “Kadınların doğal kaynakların yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi, barışçı olarak hareket etmeleri ve şiddet içermeyen davranışlarda çatışmaları yönetmeleri için fırsatlar yaratıyor” dedi.

Daha iyi oluşturmak için eşitsizlikle mücadele

Rapor, cinsiyet eşitliğine daha fazla yatırım yapılmasını ve kırılgan devletlerde kadınların güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor.

UNDP Yöneticisi Achim Steiner, “Cinsiyet eşitsizliği, iklim savunmasızlığı ve devlet kırılganlığı arasında güçlü bir bağlantı var – örneğin, bu alanlardan birinde daha yüksek değerlere sahip ülkelerin diğer ikisinde daha yüksek puan alma eğiliminde olduklarını biliyoruz” dedi.

“Aynı zamanda, kadınları güçlendiren ve cinsiyet eşitliğini teşvik eden girişimleri hedefleyen yardım girişimleri çok düşük.”

Yazarlar, raporun, herkes için sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturan barış inşasında kadınların rollerini güçlendirmeye yardımcı olacağını umuyor.

BM Kadınları Genel Müdürü Phumzile Mlambo-Ngcuka, “Bir cinsiyet merceğiyle daha iyi geri dönmek, COVID sonrası ekonomilerimizin toplumdaki temel eşitsizliklerle mücadele etmesini ve kadına yönelik şiddeti sonlandırması anlamına geliyor” dedi.

“Kadınlar, yiyecek ve barınma sağlamaktan hayati gelir elde etmeye ve sürdürülebilir değişime öncülük etmeye kadar toplumları daha güvenli bir şekilde yeniden inşa etmek için güçlü bir güç.”

Kaynak: pressenza.com

Haber Merkezi

Next Post

Brezilya ve Hindistan'dan gelen kadın barış gücü, BM askeri cinsiyet ödülünü paylaştı

Çar Haz 10 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 UNMISS / MINUSCA / Hervé Serefio2020 Askeri Cinsiyet Avukatı Awardees, Hint Ordusunun Binbaşı Suman Gawani (solda), daha önce UNMISS ile depolit edildi ve MINUSCA’da çalışan Brezilyalı Deniz subayı Komutan Carla Monteiro de Castro Araujo. 25 Mayıs 2020; Barış ve Güvenlik İlk kez, BM Askeri […]
Translate »