Yeni* ABD Bombası hazır: yakında AB’de – Manlio Dinucci

Amerika Birleşik Devletleri, çok daha küçük ve daha yönetilebilir yeni bir tür nükleer bomba geliştirdi. Bunları “güvenliğini garanti altına almak” için montaj hattında inşa edecek ve Avrupa Birliği’nde depolayacaklar.JPEG - 34 ko

23 Kasım’da Sandia National Laboratories tarafından yayınlanan bir video, 3000 metre yükseklikte süpersonik hızda uçan bir ABD F-35A savaş uçağının bir B61-12 nükleer bomba fırlattığını gösteriyor (kafa dışı test için donatılmış. nükleer). Bomba, kuyruk kitinde (“Kuyruk Kiti Montajı” veya İngilizce TKA, NDT) roketler ateşlenene kadar dikey olarak değil, düzlemsel olarak düşmez, bu da ona döner bir hareket verir ve B61-12 bir uydu sistemi ile) fırlatıldıktan 42 saniye sonra vurduğu hedefe yönelir.

Test 25 Ağustos’ta Nevada çölündeki Tonopah poligonunda yapıldı. Resmi bir açıklama, başarısını doğruluyor: Avcının süpersonik hızda gerçekleştirdiği gerçek bir nükleer saldırının tekrarlanması ve gizli cihaz ( gizli ) – düşman savunması.

B61-12, vurulacak hedefe bağlı olarak fırlatma sırasında seçilebilen dört güç seçeneğine sahip bir nükleer savaş başlığına sahiptir. Yeraltına nüfuz etme, komuta merkezi sığınaklarını ve diğer yeraltı yapılarını yok etmek için derin patlatma yeteneğine sahiptir.

Pentagon’un programı, yaklaşık 10 milyar dolarlık tahmini bir maliyetle yaklaşık 500 B61-12’nin inşa edilmesini gerektiriyor (her bir bomba, tamamen altından yapılırsa maliyetinin iki katına mal oluyor. ). Yeni nükleer bombanın seri üretiminin 1 Ekim 2021’de (yani on bir ay sonra) başlayan 2022 mali yılında başlayacağı resmen açıklandı.

ABD tarafından İtalya, Almanya, Belçika ve Hollanda’da gerçek numarası gizli olan B61’lerin yerine kaç tane B61-12 saklanacağı bilinmemektedir. Uydu fotoğrafları, ABD Hava Kuvvetlerine ait F-35A’nın ve ABD komutası altında silahlandırılacağı yeni nükleer bombaların gelişine hazırlık amacıyla Aviano ve Ghedi üslerinde yeniden yapılanma çalışmalarının yapıldığını gösteriyor. İtalyan Havacılığınkiler.

İtalya’nın B61-12 ile nükleer saldırıya hazır F-35A kendi topraklarında depolandığında kendini bulacağı durum kolayca öngörülebilir. ABD’nin Avrupa’daki nükleer konuşlanmasının öncelikli olarak Rusya’ya yönelik ileri üssü olarak, İtalya kendisini daha da tehlikeli bir durumda bulacaktır. Washington’da alınan, egemenliğimiz ve gerçek ulusal çıkarlarımız için zararlı olan siyasi ve ekonomik tercihleri ​​içeren stratejik kararlara eskisinden daha fazla bağlı olacak. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından askeri amaçlar için tahsis edilen 60 milyardan fazla planlara göre eklenecek ve askeri harcamaları yıllık 26 milyar Euro’dan 36 milyar Euro’ya çıkarmak zorunda kalacak ve Avrupa kurtarma fonu.

İtalya, 1975’te “hiç kimseden doğrudan veya dolaylı olarak nükleer veya diğer silahların transferini kabul etmeme sözü vererek bağlı olduğu Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’ndan daha fazla ihlal edecek. nükleer patlayıcı cihazlar veya bu tür silahların veya patlayıcı cihazların kontrolü ”. Ayrıca, son BM Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması’nı da çürütecek ve “[…] kendi topraklarında veya herhangi bir yerde nükleer silah veya başka bir nükleer patlayıcı cihaz bulunan her Taraf Devlet başka bir Devletin sahip olduğu veya elinde bulundurduğu veya kontrol ettiği yargı yetkisi veya kontrolü, bu silahların mümkün olan en kısa sürede hızla geri çekilmesini sağlar ”.

Tüm bunlara sessiz kalan bir parlamentonun göletine kaldırım atmak için milletvekili Sara Cunial (Gruppo Misto), Konsey başkanlığına ve Savunma ve Dışişleri Bakanlarına yazılı cevap için bir soru sordu. Yukarıda belirtilen gerçekleri ortaya koyduktan sonra, “hükümetin 1975’te İtalya tarafından onaylanan Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na saygı göstermeyi planlayıp planlamadığını; 2021’de yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması’nı imzalama ve onaylama niyetinde olup olmadığı; ABD’nin bu anlaşmaların şart koştuğu temelde, tüm nükleer silahları İtalyan topraklarından derhal çekmesini ve oraya yeni B61-12 bombaları ve diğer nükleer silahları yerleştirmekten kaçınmasını sağlamak istiyorsa ”.

Hükümetin cevabını okumak için beklerken, Amerika’da gelip ayaklarımızın altına koyacağımız Bombanın son testlerini yapıyoruz.

Fransızca versiyon için Apostil:

Kuyruk kılavuz kiti (TKA) ile ilgili olarak:
“İkincisi, diğer şeylerin yanı sıra, silahın hassasiyetini artırmaya (klasik bir B61 için 5 ila 30 m’ye karşı 200 m’ye karşı) ve dolayısıyla gücünü azaltmaya izin verecektir. yıkıcı kapasite […].
Ek olarak, çeşitli stratejik ve stratejik olmayan modların tek bir modda birleştirilmesi, geleneksel olarak bir tartışma kaynağı olan stratejik ve stratejik olmayan nükleer silahlar arasındaki ayrımın (en azından ABD cephaneliğinde) kaldırılmasını mümkün kılacaktır. ve uluslararası müzakerelerin engellenmesi.
Askeri düzeyde Savunma Bakanlığı, bu yeni silahın sunduğu esneklik ve artan istihdam edilebilirlik konusunda ısrar ediyor. Genel olarak, B61-12 ek askeri yetenekleri sağlamaz üzerinde dogmatikçünkü yıkıcı kapasitesi diğer B61 modlarından daha büyük olmamalıdır. Bununla birlikte, B61-12’nin artan hassasiyetle telafi edilen patlayıcı gücünün sınırlandırılması, etkilerinin daha iyi kontrolüne izin verir ve onu fiilen daha kullanışlı hale getirir . Bu, uluslararası insancıl hukukun, ayrım gözetmeyen etkileri nedeniyle nükleer silahların yasaklanmasını haklı çıkarmak için çeşitli uluslararası forumlarda giderek daha fazla kullanıldığı bir zamanda daha da önemlidir. Bazıları bu artan istihdam edilebilirlik konusunda endişeli olsa da, B61-12 avukatları, olası kullanım tehdidini daha inandırıcı hale getirdiği için böyle bir özelliğin caydırıcı doğasında ısrar ediyorlar ”[ “ B61-12 : Tartışılan bir program ].

Başka bir deyişle:
“Mod 12’nin artan doğruluğu ve yeryüzüne nüfuz etme kapasitesi, radyoaktif serpinti riskini azaltarak, askeri planlamacılar için potansiyel olarak daha çekici hale getirerek, daha düşük bir vuruş verimliliğinin seçilmesine olanak tanır.”

B61-12 bombası hakkında:
“İtalya ve Avrupa için yeni bir ABD nükleer bombası olan
B61-12, Pentagon programına göre 2020’den itibaren konuşlandırılan B61’in yerini alan yeni B61-12 nükleer bomba İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri, öncekinin basit ve modernize edilmiş bir versiyonu değildir. ABD nükleer cephaneliğinde B61-3, -4, -7, -10 bombalarının yerini alan yeni bir çok amaçlı nükleer silahtır.
B61-12, dört seçilebilir güç seçeneğine sahip bir nükleer savaş başlığına sahiptir. Fırlatma sırasında, nükleer patlamanın gücünü vurma amacına göre seçiyoruz: örneğin, tüm bir şehri yok etmek için en büyüğü, geniş bir alanı radyoaktif hale getirmek; en küçüğü tek bir alanı yok ederek küçük radyoaktiviteye neden olur. […]
ABD nükleer kuvvetlerinin “modernizasyonunun” ürünü olan bu yeni silahın tehlikesi, nükleer silahlardan sorumlu Birleşik Devletler Stratejik Komutanlığı eski başkanı General James Cartwright tarafından bile vurgulanmaktadır: “Modernizasyon değişebilir askeri komutanların nükleer silah kullanımından kaynaklanan riskleri değerlendirme yöntemi ”. Başka bir deyişle, Cartwright ve diğer uzmanları uyarın, “daha küçük güçlü, daha hassas nükleer silahlar, onları kullanma eğilimini artırıyor, özellikle onları misillemeden çok önce kullanma eğilimini artırıyor.”
Amerikan Bilim Adamları Federasyonu’nun (FAS) doğrulaması: “Yüksek hassasiyet ve daha az yıkıcı başlık kullanma olasılığı, askeri komutanların nükleer bombanın bir saldırıda kullanılması için baskı yapmasına neden olabilir. radyoaktif ve ikincil hasar sınırlı olacaktır ”” [ 1 ]

***

* ÇN

1 ] Alıntı: Nükleer Cephede Avrupa (bölüm 7, Nükleer Savaşta. Bir Gün Öncesi. Hiroşima’dan Günümüze, Bizi Felakete ve Nasıl Götürür . Bir gün önce: Hiroşima’dan bugüne: kim ve nasıl bizi felakete götürüyor , Zambon, Milano, 303 sayfa, 15 avro), Marie-Ange Patrizio’nun çevirisi, Bernard Genet’in bir Postface ile (Komite Anlama ve Savaşa Karşı Eylem Komitesi, COMAGUER) ), son siyasi kararlardan artarak, “Ocak ayında öncelikli” diyor editör…

Kaynak:voltairenet.org

Koordinator00

Next Post

DERSİM’DE TARİKAT VE CEMAAT KUŞATMASINA HAYIR!

Per Ara 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Dersim Kültür Sanat İnsiyatifi adına Munzur Üniversitesi içinde yuvalanan gerici örgütlenmenin, yüzyılları bulan asimilasyon politikalarının devamı ve inceltilmiş biçimleri ile yarattığı tahribata dikkat çeken duyuruyu dayanışma bilinci ile yayınlıyoruz. Simurg News *** Kendine özgü doğası ve inancıyla sürekli baskı altında tutulan Dersim, yeni bir […]
Translate »