Yabancı düşmanlığına karşı birleşin!

Nkululeko Gwala ve Nqobile Nzuza‘nın ölümsüz anısına” SimurgNews

Hareketimiz ilk on beş yıl önce kurulduğundan beri her türlü baskıya karşı çıktık. Kapitalizme ve onun çevrelenmesine ve toprağın metalaşmasına karşı çıktık. Parti siyaseti ve devlette, devleti zengin olmak için politikacılar tarafından kullanılan bir ölüm makinesine dönüştüren siyasi gangsterizme karşı çıktık. Aynı zamanda enternasyonalist bir perspektif aldık ve Filistin, Haiti, Türkiye ve diğer ülkelerdeki yoldaşlarla dayanışma içinde örgütlendik. 

Ayrıca kadına yönelik şiddet ve yabancı düşmanlığı gibi ezilen topluluklarda meydana gelen baskı biçimlerine de karşı çıktık. Zalimlerimizin kim olduğunu anlıyoruz. Fakir olarak kendi aramızda savaşmamızı isteyenlerin kafasını hiç karıştırmadık. Bir komşunun komşu olduğunu ve yoldaşın doğdukları ülke veya ilden bağımsız olarak bir yoldaş olduğunu söyledik.

Hükümetteki güçlü insanlar ile ANC ve DA’nın ikiz canavarları bizi fakirleri birbirimize çevirerek bölmeye çalışıyorlar. Birçok kişiye “yabancı uyruklular” nedeniyle devletten hizmet, ev veya iş alamadıkları söylendi. Sonuç olarak, düzenli olarak şiddete dönüşen diğer ülkelerde doğan insanlar için bazen güçlü bir nefret vardır.

Yoksullar her zaman bir kriz durumunda yaşamışlardır. Bu kriz, bazen ordu da dahil olmak üzere, koronavirüs durumu, kısıntılar ve giderek daha şiddetli tahliyeler nedeniyle çok daha kötüye gidiyor. İnsanlar zaten aç. İnsanlar zaten güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü. Binlerce insan ülke çapında zaten tahliye edildi. Binlerce kişi siperleniyor. Hükümet, kemer sıkma bütçesi ve sokaklarda daha fazla askerle yanıt veriyor, böylece kriz önümüzdeki aylarda daha da kötüleşecek.

Bu durumda bazı güçler diğer ülkelerde doğan insanlara yeni saldırılar düzenlemek için sosyal medyayı kullanıyor. Bir poster, tüm “yabancıların” Güney Afrika’dan ayrılması için bir son tarih veriyor. “Yabancı” olarak kabul edilen kamyon şoförlerine yönelik saldırı raporları duyduk.

Bu, devlete, siyasi seçkinlere ve sermayeye karşı güçlerini inşa etmek yerine yoksulların kendi aralarında savaşmasını sağlamak için açık bir girişimdir. En zengin beş insanın milyonlarca fakir insandan daha fazla paraya sahip olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Milyonlarca insanın toprak, iş veya evsiz olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Kendi yaşamları ve toplulukları hakkında karar almaya katılabilmek için kendilerini örgütleyen fakirleşmiş insanların ciddi baskı altında bulunduğu bir toplumda yatıyoruz. Sorun bu. Mozambik veya Pakistan’dan bir komşu sorun değil.

Düşman, Marikana’daki babalarımızı, amcalarımızı, kardeşlerimizi ve kocalarımızı öldürenlerdir. Düşman, her gün bizi tahliye etmek için emir verenlerden. Düşman ekonomik bir krize kemer sıkma ile karşılık verenlerdir. Düşman, yaşayan bir maaşa karşı olanlardır. Düşman, ezilenlerin mücadelelerini baskılayanlardır.

Düşman, devleti halkın aracı olarak kullanılmasına izin vermek yerine zengin olmak için kullananlardır. Düşman, Güney Afrika’daki yozlaşmış ve şiddet içeren politik sınıftır. Düşman kapitalizmdir. Düşman, Haiti ve Bolivya gibi ülkelerde darbeleri örgütleyen ve destekleyen emperyalizmdir ve Filistin halkının baskısını desteklemeye devam ediyor.

Diğer Afrika ülkelerinden ya da Asya’dan Güney Afrika’ya çalışmak üzere gelen insanlar tarafından fakir ya da fakir kalmadık. Sömürgecilik ve ırksal kapitalizm tarafından fakirleştirildik ve kapitalizm ve ANC ve neoliberal ekonomi politikaları ile politik gangsterizm karışımı tarafından fakir kaldık. Düşmanlarımızı doğru bir şekilde tanımlayamazsak ve düşmanlarımızın bizi birbirimize çevirmesine izin verirsek, sonsuza dek fakir kalacağız.

Kişi, kendilerini bulabilecekleri bir kişidir. Her insan hayatı bir insan hayatı olarak sayılmalıdır. Güney Afrika, içinde yaşayan herkese aittir.

Yabancı düşmanlığını ve etnik önyargıyı teşvik edenler, ezilenleri bölüyor ve zalimlerimizin işini yapıyorlar. Bu kriz zamanında tüm ilerici güçleri yabancı düşmanlığına karşı birleşmeye çağırıyoruz. Aşağıdan ezilenlerin demokratik gücünü inşa etmek için çalışalım.

Düşman olarak biliniyorsun. Düşmanını tanımak.

9 Temmuz 2020 Perşembe
Abahlali Base Mjondolo Basın Açıklaması(1)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Abahlali Base Mjondolo Hareketi, ”kilit hedeflerinin ‘toprak ve konut’ olduğu açık olsa da, siyasetinin de bunun ötesine geçtiğini görüyor. [120] S’bu Zikode şunları söyledi: “Güney Afrika’da hükümetlerin yoksulları susturmak için evleri dağıttığı bazı durumlarda gördük. Bu bizim için kabul edilemez. Abahalali’nin mücadelesi konutun ötesinde. Saygı için savaşıyoruz Eğer evler fakirleri susturmak için verilirse, o evler bizim için kabul edilemez. ” [121]

‘Ablalalizm’ zaman zaman pratikte anarşist ya da otonomist olarak tanımlanmaktadır . [122] [123] Öncelikle praksisi , ademi merkeziyetçilik, empoze edilen hiyerarşiye muhalefet, doğrudan demokrasi ve araçlar ve amaçlar arasındaki bağlantının tanınması da dahil olmak üzere merkezi anarşizm ilkeleri ile yakından ilişkilidir . [124] Ancak, hareket ya anarşist veya özerklik olarak tanımlayan olmamıştı. Zikode, hareketin “yaşayan bir komünizm etiği” ni arzuladığını söyledi”

Jondolo’nun Başkan Vekili Lindela Figlan, “birisini hükümete oy vermek, onlara sadece bizi ezmek ve sömürmek için güç verdiğini” savundu. [132] Bu düşünceye rağmen, 27 Nisan 2014 tarihinde Kwa-Mashu’da düzenlenen AbM “Serbest Bırakma Günü” mitinginde, hareketin Başkanı Sbu Zikode “Arazi Yok, Ev Yok, Oy Yok kampanyalarını terk edip” stratejik oy “7 Mayıs seçimlerinde”. [133] Birkaç gün sonra Zikode merkezci Demokratik İttifakla (DA) bir anlaşma imzaladı ve “yoldaşlarımızı ve üyeliğimizi yolsuzluktan kurtulmamız için Demokratik İttifak’a oy vermeye teşvik ediyoruz” şeklinde konuştu . [4]Zikode, “Abahlali’nin DA’ya veya herhangi bir siyasi partiye katılmadığını açıkladı. Her türlü anaakım siyasi partiden bağımsız kalacağız, ancak bu sefer amaç, tehdit haline gelen partiden gerçekten kurtulmak olan taktik bir ortaklık. topluma “. [5] DA Bu angajman iki yıl sonra geldiğini belirten Abahali onaylaması karşıladı. [134]

Grup 2019’da desteğini alan tek siyasi partinin Sosyalist Devrimci İşçi Partisi (SRWP) olduğunu açıkladı. Bir sözcü “Hala insanların hakları ve haysiyetiyle mücadele eden bir hareket olduğumuzu savunuyoruz. SRWP bizimle aynı dili konuşan tek partidir ve oyumuz onlar için olsa da bağımsız bir sivil örgüt olarak kalıyoruz” dedi”(2)

Kaynak: (1)http://abahlali.org …(2) https://en.wikipedia.org/wiki/Abahlali_baseMjondolo

Not:

Nkululeko Gwala ve Nqobile Nzuza, Abahlali base Mjondolo hareketinin iki değerli aktivistiydi. İki aktivist 2013 yılı içinde biri protestoda diğeri yargısız infaz da katledildi. Ve Pandemi sürecinde başka katliamlar da sürmeye devam etti. Bu hareketle ilgili elimize kaynağından bilgiler geçtikçe paylaşmaya devam edeceğiz. Simurg News

Koordinator00

Next Post

İspanya'da ordu yargılaması El Salvador'da adaleti teşvik etmeli - Carlos Mario Márquez

Per Tem 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 San Salvador, El Salvador | AFP | Cuma 17/07/2020 – Analistler, 1989’da altı Cizvit rahip ve iki kadını öldüren Salvador askeri personeline karşı İspanya’da yapılan duruşmanın, Orta Amerika ülkesi yargıçlarının iç savaş suçlarını kovuşturma korkusunu kaybetmeleri için bir ders olması gerektiğini(1980- 1992), söyledi. AFP’den avukat Wilfredo […]
Translate »