Veysel Aydın ‘Kıyma Felek’ klibiyle müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Veysel Aydın
Sanatçı

Devrimci sanatçı, müzik insanı Veysel Aydın,daha önce çıkan Eli Heyder/Koçgiri 

Albümünde bulunan Kıyma Felek için bir kliple müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Devrimci sanatçı halkın yaşam ve mücadelesine kayıtsız kalmayan tanıklığının mihenk taşı, ‘gerçek’ dir. O gerçeği, gözlemlerine ve deneyimine dayanarak, halkın acı, hüzün ve sevinçlerini estetiğin imbiğinden geçiren kişidir. Veysel Aydın, tanıma şansına erdiğim sanatçı yoldaşlar ve dostlar içinde en incelikli insanlardan biridir.

Aynı tarihlerde benzer süreçleri yaşamış olan biri olarak onun tekelci kapitalizmin kalbi olan Avrupa’da kendini bozmadan, siyasal ve sanatsal duruşunda, çıkarlar paradigmasına esir olmadan üreten ve öğreten kişi olarak emek sürecine tanıdığımdan beri tanık oldum.

Sanatçı ve siyasal çizgi noktasında büründükleri kişi olamayanlara karşın mağrur bir duruş sahibidir kendisi. Sırasıyla aşağıda  verdiğimiz 4 albüm çıkaran Veysel Aydın,müziğe bir çok eser kazandırmış, toplumcu, sosyalist gerçekçi halk müziğinin enternasyonal temsillerinden biridir. Binlerce her yaştan öğrencisi bulunan, halen bir çok  demokratik kurumda müzik ve bağlama dersleri verirken, özveriyle kurumsal gecelerde, ürettiği/temsil ettiği müzik enginliğini dinleyicisi ile buluşturuyor.

Toplumsal tepki gerektiren gelişmelerde, ”sanatçı ürünü ile tepki gösterir” gibi elitist gerekçeli kaçışlar yerine omuz omuza bir sosyal aktivisttir bir çok eylemlilikte. Bu devrimci sanatçıya hakettiği değeri vererek, ürünlerinin toplandığı CD leri edinelim ve Youtube ve diğer sosyalmedya platforumlarında kendisini abonelik, beğeni ve yorumlarla destekleyelim.

Anaların Çığlıkları Yayınlanma Tarihi: 21/04/2008-

Donakalmış Gözleri  Yayınlanma Tarihi: 26/02/2004-

Sevdayı Saldık Dağlara Yayınlanma Tarihi: 27/07/2002

Eli Heyder / Koçgiri Yayınlanma Tarihi: 25/05/2018

Veysel Aydın’ın daha önce yayınlanmış özgeçmişine de sitemizde yer vererek okuyucumuzla bu değerimizi yakınlaştırmak istemindeyiz.

”Veysel Aydın, Dersim/Nazimiye’nin Aşağı Doluca köyünde Mayıs 1965 yılında doğmuş. Hiç Türkçe bilmeyen bir annenin 8 çocuğundan en küçüğü. Veysel Aydın, 16 yaşında iken, siyasi faaliyetlerinden dolayı ilk olarak Dersim’de, 13 Haziran 1981’de tutuklanıyor. Dersim merkez ve Nazimiye karakollarındaki işkence ardından Diyarbakır Askeri Cezaevi gibi işkencesiyle meşhur Elazığ’daki büyük işkencehane ‘1800 Evler’e naklediliyor. Bu süreci anlatırken, bütün vücudunun gerildiği, ruhunun daraldığını hissettiren Veysel Aydın, “Bize işkence ederek, mutlu oluyorlardı. Ama bizler bütün bunlara katlanmak için, bizden önce bu şekilde işkence görüp, çözülmeyen devrimcileri düşünerek, güç alıyorduk. Neticede ben onların 118 günlük işkencesine direnip, yenilmedim. Onları ben yendim” diyor. Cezaevinden çıktıktan sonra da konserlerinde söylediği devrimci şarkılar nedeniyle 3 kez tutuklandı.

Can güvenliği olmadığı için 1990’da Almanya’ya geliyor. Siyasi mülteciliği kabul edildikten sonra, Münih müzik okulunda dört dönem şan ve piyano dersleri alan Aydın, 4 yıl boyunca özel şan derslerine devam ediyor. Veysel Aydın’ın kendisine ait yaklaşık 15 eseri var. Daha çok derleme yapan sanatçı, eserlerin otantiğini bozmadan estetik kazandırarak yeniden sunuyor. 

En az 10.800 civarında talebeye şimdiye kadar bağlama ailesindeki çeşitli sazlarla kurslar verdi vermeye devam ediyor.

İsmail Doğruer

Next Post

Gurbet Kime Vatan Kimin

Paz Mar 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Gurbet Kime Vatan Kimin Karanlığın ötesine saklanan ışık Hangi taşın altına saklayabilir ki aydınlığını Ses ne kadar esir kalır suskunluğun öfkesine Uçmak ille de mavinin ülkesine Özgürlük adıyla uçmak Yanacağını bile bile Çığlığının acısında sunmak kankızılı şarabi akşamları Acısına yanarım Hem de kırpmam gözümü […]
Translate »