Uzaktaki Hapishaneler

İl cezaevlerinde neler oluyor ve neler olmuyor? Bu Cumartesi günü, pandemi nedeniyle ziyaretlere resmi olarak yeniden başlandı. Boğucu aşırı kalabalığın ortasında tutukluların iddialarından biriydi. İnsan hakları örgütleri, ana akım medyanın gündeminin dışında, Kasım ayı başındaki baskının yaklaşık bin kişinin yaralandığını kınadı. Alak onları ofisine aldı ve hükümetin planını onayladı: daha fazla hapishane inşa etmek. Dayanılmaz bir dramın son 15 gününe dair bir inceleme.  

Lucrecia Bibini tarafındanFotoğraflar Matías Adhemar14.11.2020 Yayınlandı
Kasım ayı, Buenos Aires Cezaevi Servisi’nin (SPB) farklı cezaevi birimleri tarafından özgürlüklerinden mahrum bırakılanlara karşı yürüttüğü muazzam bir baskı ile başladı ve cezaevlerinde çalışan insan hakları örgütlerine göre hafif ve ciddi. 
Şiltelerin yakılması, pavyonların alınması, çatılarda isyanlar ve açlık grevleri mahkumların görünürlüğü sağlamak ve toplumun cezaevlerindeki durumdan ve haklarının ihlalinden haberdar olması için kullandıkları araçlardır. Karşılaştıkları yanıt, dayak, silahlı saldırı, toplu transferler ve eşyalarının çalınması ve yok edilmesiydi. 
Medyada, koronavirüs salgınıyla yüzleşmek için düzenlenen tecrit tedbirleri ile kesintiye uğrayan ve sözde “tutukluların toplu olarak serbest bırakılmasına” odaklanan ziyaretlerin yeniden başlatılmasını mahkumların talep ettiği söylendi. Ama sadece bu değildi. Gerçekten amaçlanan, Aralık 2019’da kurulan diyalog masasının Güvenlik Bakanlığı, Ceza İnfaz Kurumu, Eyalet Hükümeti, Yargı, yasa koyucular, sosyal kuruluşlar ve insan hakları temsilcileriyle yeniden düşünmek için etkinleştirilmesidir. hapishane sistemi ve hapishanelerin aşırı kalabalık olması sorununu olabildiğince acilen çözmek. 
Cezaların kaldırılması Ekim’in son ve Kasım’ın ilk günü oldu. Bu iki gün boyunca, Eyalet İnsan Hakları Müsteşarlığı yetkilileri Melchor Romero’nun 10 numaralı birimini, Florencio Varela’nın 31’ini, San Martin’den 48’inin, Olmos’un 1’inin ve Lomas de Zamora’nın 41’inin ve pavyonları gezdiler. Resmi açıklamaya göre La Plata’daki Birim 9’un 4 ve 14 B’si . 
2 Kasım Pazartesi günü, İl Adalet ve İnsan Hakları Bakanı Julio Alak, bazı cezaevlerinde yeniden başlatılan aile ziyaretleri protokolü üzerinde ortak çalışmak üzere Sağlık, Toplum Sağlığı Bakanlığı ve SPB temsilcileriyle bir araya geldi. 7 Cumartesi günü ve resmi olarak bu Cumartesi 14 tüm Buenos Aires birimlerinde. Toplantıya katılanlar arasında, birçok kişinin baskıdan sorumlu tuttuğu eski vali María Eugenia Vidal tarafından atanan SPB’nin yöneticisi Xavier Areses de vardı. 
*** 

5 Kasım Cuma günü, Buenos Aires hapishanelerindeki tutuklu yakınları, eyaletteki farklı devlet ve yargı kurumlarının gezdiği La Plata’daki “Özgürlük için Haçlı Seferi” ni kapattı. 
La Plata tren istasyonu, birkaç haftadır organize olan akrabaların buluşma noktasıydı. Oradan İçişleri, İl Sulh Ceza Meclisi ve 2. Kule’ye yürüdüler. İkincisinde Areses’in istifasını talep ettiler. 
“Bizim talep ettiğimiz şey, tutuklu yakınlarımızın haklarına saygı duyulmasıdır. Kalabalıklar. Sağlık hizmeti verilmez. Onlara gidemezsek yiyecek, ilaç, kıyafet, hijyen malzemeleri getiremeyiz. Bazen onu suya götürmemiz gerekiyor ”dedi kadınlardan biri, Plaza San Martin’den Yargıçlar Konseyi’ne yürürken Perycia’ya. Ve ekledi: “Bu hafta sonu dövüldü, vuruldu. Çok yaralı çocuklar var. Çok yaralı bir kocası var. Şans eseri benimkiyle iletişim kurabildim ”. 
Binanın parmaklıklarına vardıklarında, bir görevli un bir hilal şeklinde çevreleyen tüm yakınlarını alamayacaklarını duyurur. Bazı otoritelerle konuşan çalışan birkaç kadındır: yazılarını getiren ve onların imzalarını bekleyen eşler, anneler, özgürlüklerinden mahrum ve mahrum edilmişler. “Bize damga vurmazlarsa ve imzalamazlarsa, bu kağıtlarla ne yapacaklarını biliyor musunuz? Ortoyu temizliyorlar” diyor biri, cümle bitmeden diğerleri başıyla onaylarken. 
***

Hukuki ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Twitter’da, Buenos Aires Ceza İnfaz Kurumunun en az on iki birimindeki iddiaların bastırılmasına dayanarak hapishanelerdeki durumu kısaca açıkladığı bir başlık yayınladı. Vurgulanan noktalar arasında, “çatışmanın, çökmüş bir cezaevi sisteminin sıkıştırılmasına izin veren sağlık politikalarının ve adli önlemlerin bulunmaması ile ilgili diğer birçok talebe yanıt verilmemesinden kaynaklandığını ve bunların zamanında müdahale etmemenin sonuçları olduğunu ve Yargıtay’ın toplu çözümleri kısıtlama kararı. Bu noktada aşırı kalabalık durumu hafifletmek için tedbirler alınması acildir ”. 
10 Kasım Salı günü Adalet Bakanı Julio Alak, İnsan Hakları Daimi Meclisi La Matanza (APDH), Popüler İletişim Kolektifi Radyosu La Cantora, Çin Cuellar Dostları ve Akrabaları Kolektifi ve Arjantin Cumhuriyeti Hukukçular Birliği’nin. Toplantıda, farklı grupların temsilcileri daha fazla cezaevi birimi inşa edilmesine karşı tutumlarını dile getirdiler, 31 Ekim ve 1 Kasım baskılarını, yaralılara sağlık hizmeti verilmemesini ve keyfi nakilleri kınadılar. 
Taleplerden biri, Buenos Aires Cezaevi Hizmetinin acil müdahalesiydi: “Sorunun, şu anda aşırı kalabalık tarafından tercih edilen mafya uygulamalarına sahip cezaevi birimlerinin yönetim şekli olduğunu anlıyoruz.” 
Ayrıca, “Yargı Yetkisinin şartlı özgürlükler, ev hapsi, geçici çıkışlar – çalışma veya eğitim – denetimli serbestlik ve cezanın tükenmesi anlamında yardım edilen özgürlükler vermeyi reddetmesi, eğitim teşvikinin uygulanması ve cezai enflasyon karşısında Önleyici gözaltı uygulamasının kötüye kullanılması durumunda, il hükümeti, il anayasasının verdiği cezaları hafifletmek ve / veya verilen mağduriyet için olası bir tazminatı amaçlayan gerekli tedbirleri dile getirmek için kullandığı araçlardan yararlanmayı değerlendirdi. norm ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinin savunduğu tutukluluk koşullarına uymamak, konuyu yasama organının gündemine almak ”. 
Alak ne dedi? Bakanlığın altında ifade edilen her şeyin farkında olduğunu görmek “acil durum getirdiği karmaşıklıkların çözümünü kesinlikle etkileyen kamu politikalarının tasarımına göreidenığunığı belırırırıldır ırıldırır ılırıldırıldırındıldır ılırıldırırırırıldırıldırıldırıldırındıldır ılırırındırılırıldırırındırındır Ayrıca toplantıya teşekkür etti ve yakında haberlerin geleceğini söyledi. 

Kaynak:perycia.com

Koordinator00

Next Post

"Hapishaneler şu anki Gizli Gözaltı Merkezleridir"

Pts Kas 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 La Plata’nın 9. Biriminde özgürlüğünden yoksun bırakılan bir kişinin hikayesinden alıntıları paylaşıyoruz ve burada son haftalarda Buenos Aires cezaevlerinde meydana gelen şiddet olaylarını cezaevindeki insanların protestoları çerçevesinde nasıl yaşadığını anlatıyor. hapis koşulları. “Hapishane servisi tarafından özgürlükten yoksun bırakılan bir gruba uygulanan Arjantin tarihindeki en büyük […]
Translate »