Uygur sorunu: Çin, Türkiye ile iade anlaşmasını onayladı

Çin parlamentosu, Uygurlara ilişkin “Çin-Türk iade anlaşmasını” onayladı. Anlaşma Türkiye’deki Uygular arasında panik ve endişeye neden oldu.

Çin Ulusal Halk Kongresi, 2017’de imzalanan ikili anlaşmayı onayladı. Kısa bir açıklama yapan Çin Parlamentosu, Ulusal Meclis’in kalıcı komitesinin Çin-Türk “iade anlaşmasını” onayladığını belirtti.

Türk devleti henüz onaylamasa da Çin ile ilişkileri ve Uygur sorununa ilişkin sessizliği endişeleri arttırdı.

Türkiye’deki Uygur diasporasının 50 bin kişiden oluştuğu tahmin ediliyor.  

Çin yönetimi, kuzey batıdaki Sincan bölgesinde maksimum gözetim politikası uyguluyor. Pekin, Uygur bağımsızlıkçı ve İslamcı hareketini, sivillere yönelik bir çok saldırıdan sorumlu tutuyor.

Yabancı uzmanlara göre, Çin yönetimi çoğu Uygur olmak üzere en az 1 milyon kişiyi kamplara yerleştirdi. Çin yönetimi, sözkonusu kişilerin iş bulmasına ve aşırılıkçılıktan uzaklaşmasına yardım etmeye yönelik “mesleki eğitim merkezleri” olduğunu öne sürüyor.

Zülme maruz kaldıklarını söyleyen çok sayıda Uygur ise Türkiye’ye sığınmış durumda.

Pekin, anlaşma ile “terörizm”le suçlanan ve Türkiye’ye sığınan Müslüman bazı Uygurların geri dönüşünü hızlandırmayı umuyor.

Ancak metin birçok gerekçe ile iadenin reddedilmesini de içeriyor.  Örneğin, ilgili devlet iade talebinin “siyasi bir suç” kapsamında olduğunu, eğer hedef alınan kişi ilgili devletin de vatandaşlarından biri haline gelmişse veya sözkonusu kişi iltica hakkından yararlanıyorsa, iade reddedilebilecek.  

AFP’ye konuşan Almaya merkezli Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilxat Raxit, “Bu iade anlaşması Çin’den kaçan ve henüz Türk vatandaşlığı olmayan Uygurlar arasında paniğe neden olacak” dedi.

Raxit, “Türk hükümetini bu anlaşmanın bir baskı aracına dönüşmesini engellemeye çağırıyoruz” diye ekledi.

Haber Merkezi

Next Post

PCI (maoist) ve kadınların bu haftalarda Hindistan'da sınıf mücadelesinde olağanüstü rolü

Pts Ara 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Giridih, 24 Aralık:  Çarşamba akşamı en az bin köylü, Giridih ilçesine bağlı Pirtaand Bloğu altındaki Pandeydih köyünde Merkez Yedek Polis Gücü (CRPF) gözcüsüne saldırı düzenledi. Köylüler geleneksel silahlarla grev gözcüsüne yürüdü. Saldırının Maoistler tarafından kışkırtıldığı iddia edildi. CRPF’nin 7. Taburu, köyü Pandeydih’de CPI Özel Bölge Komitesi […]
Translate »