Uluslararası Faşizm ve Terörizm – Gladio Operasyonundan Akbaba Operasyonuna

Faşizm hakkında, yolu soldan yürümüş herkesin hem kuramsal hemde somutlayarak bir tablo ortaya çıkarabileceğini söylemek aşağı yukarı gerçeği ifade eder. Gerçi tanımı konusunda her kafadan bir ses çıkacak bir olgudur faşizm. Genede genel bir çerçevede asgari müştereklerimiz otaklaştıklarımız var. Bugün yada daha doğru ifadesi ile 21. yüzyıl faşizmi dipten gelen bir dalga gibi zulalandıkları depolardan çıkarılmış durumda. Soğuk savaş yıllarında daha çok yeraltında yedek güç olarak tutulan ve Komünizme karşı mücadelenin gayrıresmi vurucu gücü olarak işlev gören bu Emperyalizmin gayrımeşru çocuğu, soğuksavaş sonrası dönemde tekeller arası savaşın ve emperyalist yeniden paylaşım savaşının emzirildiği ilk çeyrek yüzyılda sistemin geleceği için emzirilerek kendini yerüstünde de gösterecek kadar gürbüzleşmesi sağlandı. Artık bir çok ülkede merkezi parlamentolarda yada yerel meclislerde iktidar yürüyüşündeler. Ukrayna, Macaristan, Hollanda, Avusturya ve Fransa da boy gösterdikten sonra Almanya ve ABD de adları ile ifade edilir hale geldiler. Elbette bu sayılan ülkelerle sınırlı değil faşizm. Başta Türkiye, Hindistan, Filipinler, Peru, Meksika gibi Bağımlı yada yeni sömürge ülkeleride örneklendirebiliriz. Bu sürecin gündeminde ABD seçimleri sonrası daha çok adından sözettireceği ve yeni denklemler üzerinden kendini biçimlendireceği 20.yüzyılın insanlık suçunun soğuk savaş yıllarında nasıl kollanıp kullanıldığının hikayesine ilgi göstermenizi bir projeksiyon tutan bu yazıyı -tüm zaten biliyoruz duygusuna rağmen- şiddetle öneririz. SimurgNews

***

Stefano Delle Chiaie’nin kariyeri, 20. ve 21. yüzyılın en şok edici bastırılmış gerçeklerinin çoğunu ortaya koyuyor. İkinci nesil faşizmi temsil ediyor ve İtalya’nın “Liderlik Yılları” nın en kötü şöhretli terörist saldırılarının çoğunda yer aldı. İtalyan ve Amerikan gizli servisleri tarafından korunan o, birçok suçundan dolayı asla cezalandırılmadı. Sola dönüşü engellemek için kendi ülkelerine karşı gizli savaşlar veren Gladyo NATO Operasyonu’nun gizli ordularının bir parçasıydı. Gladio Operasyonu, soldan suçlanabilecek terörist saldırılar düzenledi. 

Delle Chiaie sadece İtalya’da değil, Yunanistan, Türkiye, İspanya, Portekiz, Fransa, Belçika ve Almanya’da da gizli ordularda faaliyet gösteriyordu. Kötü şöhretli P2’nin bir üyesiydi, İtalya’dan Latin Amerika’ya uzanan ve İtalyan gizli servisinin, iş adamlarının, din adamlarının, siyasi, askeri, medya ve polis liderliğinin çoğunu işe almış olan CIA destekli Licio Gelli gizli topluluğu. Delle Chiaie’nin yakın arkadaşları ve meslektaşları arasında uluslararası faşizmden biri olan Prens Junio ​​Valerio Borghese, Pino Rauti, Otto Skorzeny, Leon Degrelle, Yves Guerin Serac, Klaus Barbie Abdullah Catli ve Joachim Fiebelkorn da vardı.

Portekiz ve İspanya’daki faaliyetleri, faaliyetlerini Afrika ve Latin Amerika’ya doğru genişletmesine yol açtı. Gine-Bissau’daki Amilcar Cabral gibi Afrikalı devrimcileri öldürmek için Afrika’ya karşı yaptığı gizli savaşta CIA destekçileriyle birlikte faşist Portekiz’e yardım eden Aginter Press’in önemli bir üyesiydi. Faşist bir darbe gerçekleştiğinde, Delle Chiaie sık sık gelir ve hizmetlerini sunar. Faşist Yunanistan, Şili ve Arjantin, kirli işlerini yapması için onu işe alacaklardı. Avrupa’daki sürgünlere Condor Operasyonu için suikast düzenlemek için Şili ve Arjantin gizli servisleriyle anlaşma imzaladı. İspanya ve Portekiz’deki faşist rejimler düştüğünde Şili’yi aramak için Latin Amerika’ya gitti, Arjantin ve El Salvador’un ölümcül kirli savaşlarına katılın. Ne de olsa o ve Klaus Barbie, Bolivya’nın uyuşturucu baronları Roberto Suarez ve General Luis Garcia Meza’yı yeni başkan olarak atayan Luis Arce Gomez (içişleri bakanı olarak atandı) adına kötü şöhretli “kokain darbesinin” örgütlenmesinde kilit bir rol oynayacaklardı. Latin Amerika uyuşturucu kartellerini, uzun zamandır yakından ilişkili olduğu İtalyan mafyasıyla ilişkilendiren kilit bir figür haline geldi. Hayatı onu 20. yüzyılın en kötü şöhretli figürlerinden biri yapmalıydı, ancak bunun yerine Gladio Operasyonu veya Condor Operasyonu tarihindeki araştırmacılar dışında büyük ölçüde bilinmiyor. Kariyeri, CIA tarihinin ve onun uluslararası faşizm, uyuşturucu kaçakçılığının ve bunun dünya insanlarına karşı terörizm, işkence ve toplu katliamı içeren acımasız bir küresel gizli savaş yürütmedeki rolüyle ilgili çok fazla skandal detayını ortaya koyuyor. Yazar Stuart Christie, 1984’te Delle Chiaie’nin kariyerini izlemek için harika bir iş çıkardı, bu makale için büyük ölçüde güvendiğim, Uyuşturucu kaçakçılığı ve bunun dünya insanlarına karşı terörizm, işkence ve toplu katliamı içeren acımasız bir küresel gizli savaş yürütmedeki rolü üzerine,  Stefano Delle Chiaie: Kara Terörün Portresi adlı kitabı.  İtalya Başbakanı Giulio Andreotti’nin Gladio Operasyonunun varlığını ve önümüzdeki on yıl içinde ortaya çıkarılan ayrıntıların çoğunun yavaşça ifşa edilmesini kamuoyuna açıklamasından 6 yıl önce yazılmıştı. 

Savaş sonrası İtalya, inanılmaz derecede karmaşık bir iç içe geçmiş komplo ağına sahne olacaktı. 

Vatikan Bankası aracılığıyla para aklayan CIA Mafya uyuşturucu birliği vardı. İtalya’da, Avrupa’nın faşist savaş suçluları, Latin Amerika, Orta Doğu, Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve bir dizi başka yere kaçırıldı. Kilise ve İtalya’nın zenginleri, bir dizi paravan şirket aracılığıyla servetlerini ülke dışına kaçırmaya çalıştığında, Vatikan bankacılık skandalları yaşandı. Bu büyük mali dolandırıcılığın beyni Licio Gelli, Michele Sindona ve Paul Marcinkus’un da İtalya’nın iş, basın, ordu, istihbarat ve polis seçkinlerini işe alan Masonik gizli bir topluluk olan Propaganda Due’yi (P2) kurması gerekiyordu. 

Gelli, P2’yi oluştururken CIA’nın talimatlarını takip etti. Başpiskopos Paul “Gorilla” Marcinkus, Al Capone’un memleketi Cicero Illinois’dendi ve aynı zamanda Continental Illinois Bankasının da memleketi idi. Banka ayrıca Mafya ve Vatikan’ın iş ortakları olan Rockefeller ailesiyle de bağlantılıydı. 

Rockefeller ailesi, Latin Amerika’da Allende’yi deviren darbeler için lobicilik faaliyetlerine yoğun bir şekilde dahil oldu. P2, faşist Arjantin ile derinden bağlantılıydı. Savaş sonrası İtalya, gasp, adam kaçırma, cinayet, kara para aklama, dolandırıcılık, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, psikolojik savaş, siyasi manipülasyon, rüşvet, gizli toplumlar, organize suç, gizli ordular, hepsi de CIA’nın dahil olduğu iç içe geçmiş bir komplo dizisinin parçası oldu. burada tam olarak anlatılamayacak kadar karmaşık olan Mafya, Vatikan ve NATO.

 Paul L. Williams’ın “Gladio Operasyonu: Vatikan, CIA ve Mafya Arasındaki Kutsal Olmayan İttifak’ı okumanızı tavsiye ederim. “Tabii ki, İtalya’nın adaletini yerine getirmek için, çoğu ülkede benzer şeyler oluyor, ancak İtalya’da gerçeği ortaya çıkarmak için hayatlarını riske atmaya istekli insanlar oldu, cevap talep eden siyasi hareketler oldu.

James Jesus Angleton, 1945’te OSS karşı casusluk departmanı olan İtalya’da X2’nin başkanı olarak İtalya’ya gelmişti. İlk eylemlerinden biri, Decima Mas veya X-Mas’ı SS ve Donanma Mühürleri arasında bir tür çaprazlama olarak gösteren Prens Valerio Borghese’nin kurtarılmasıydı. 

Mussolini’nin iki partili bir ölüm mangası olarak görev yapan Decimas ile birlikte partizanlara sızmaya ve onları yok etmeye çalıştığı OVRA, GLADIO’nun ilk çekirdeğini oluşturacaktı. İtalya’da, dayak ve cinayet işleyen İtalyan soluna savaş açmak için gizli bir ordu olarak başladı ve 1948 seçimlerinde Komünist ve Sosyalist Halk Cephesi’nin yenilgisini garantilemek için başarıyla kullanıldı. 

Allen Dulles Plan ‘ın beyniydi. OPC patronu Frank Wisner, Avrupa’daki ağların arkasında bir Gladyo stili oluşturmaktan sorumluydu. James Jesus Angleton, İtalya’da önemli bir Gladyo planlayıcısı olacaktı. Angleton’un ana düşmanlarından biri olan geleceğin CIA direktörü William Colby, Vietnam’daki Phoenix programını denetlemeye gitmeden önce Gladio’yu da denetleyecekti. Küba hükümetini devirmeye yönelik başarısız girişiminin ardından, CIA çalışanı William Harvey istasyon şefi olarak Roma’ya gönderilecekti. Her NATO ülkesinde ağın arkasında kalanların her birinin kendi kod adı vardı, ağın arkasındaki bazılarının birden fazla adı vardı (İtalya aynı zamanda Rüzgar Gülü olarak da adlandırılıyordu) ve bazı ülkeler ağın arkasında birden fazla kalmıştı. Basitlik adına hepsine Gladio diyeceğim. Her ülkenin Gladio şubesi, her ikisi de NATO’nun SHAPE’nin (Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı) parçası olan NATO’nun Gizli Planlama Komitesi (CPC) ve Müttefik Gizli Komiteleri tarafından denetlendi. Her Gladyo ordusunun gizli eğitim üsleri ve Gladyo saldırılarında kullanılan sofistike bombalar da dahil olmak üzere gizli silah malzemeleri vardı. Gizli ordular İngiliz SAS ve ABD özel kuvvetleri tarafından eğitildi. Şifreli iletişimi sağlayan yüksek teknoloji ürünü radyolarla donatılmışlardı. CIA ve MI6, her NATO ülkesinde ve hatta Avusturya gibi NATO üyesi olmayan bazı ülkelerde kurdukları veya yeniden yapılandırdıkları istihbarat teşkilatlarıyla ittifak halinde perde arkasından ipleri çekti. İtalya’da GLADIO’yu gözetleyen gizli servis SIFAR daha sonra SID ve ardından SISMI olarak yeniden adlandırdı. CIA ve MI6, her NATO ülkesinde ve hatta Avusturya gibi NATO üyesi olmayan bazı ülkelerde kurdukları veya yeniden yapılandırdıkları istihbarat teşkilatlarıyla ittifak halinde perde arkasından ipleri çekti. CIA ve MI6, her NATO ülkesinde ve hatta Avusturya gibi NATO üyesi olmayan bazı ülkelerde kurdukları veya yeniden yapılandırdıkları istihbarat teşkilatlarıyla ittifak halinde perde arkasından ipleri çekti. 

Stefano Delle Chiaie, Roma’nın eteklerindeki Apio Latino’da küçük bir apartman dairesinde tutkulu bir faşist ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Başarısız bir siyaset bilimi öğrencisi ve başarısız bir sigortacıydı. Adı “Shorty” anlamına gelen “Il Caccola” idi. Yaşam boyu faşistti ve 1956’ya kadar yerel MSI departmanında sekreterdi. MSI, onursal başkanı Mussolini’nin Mussolini döneminden faşistlerle dolu gayri meşru oğlu olan İtalyan faşist partisiydi. MSI seçimlerle iktidarı kazanmayı umuyordu. MSI, 1956’da daha da fanatik faşistlerin Pino Rauti liderliğinde Ordine Nouvo’yu (ON) kurmasıyla bölündü. Bölünme ayrıca MSI için makul bir ret oluşturmalıdır.

1958’de Stefano Delle Chiaie, Ordine Nouvo’ya katılmak için MSI’dan ayrıldı. ON, faşizmdeki popülist unsurdan hoşlanmayan ve bunun yerine aristokrat savaşçı seçkinleri olarak gördüğü NS-SS veya Romanya Demir Muhafızları gibi gruplara hayranlık duyan Julius Evola’nın felsefesinden ilham aldı. Evola, Delle Chiaie ve takipçilerine şunu yazmaları için ilham verirdi: “Bu inkar etmek ve tartışmak değil, her şeyi havaya uçurmakla ilgili.” Evola, Katolik Kilisesi’nin en gerici unsurlarıyla çakışan gelenekselliğin vaftiz babasıydı. müttefik bir pagan, bir okültist ve bir satanistti. Savaş sırasında SS Ahnenerbe, Evola’ya yağmalanmış gizli metinlerden oluşan geniş kütüphanesine erişim izni verdi. O görevlendirildi Teşkilatı faşist bir gizli topluma dönüştürmek için. 1950’lerde Evola, kendisini NS-SS’ye yönlendiren ve aynı sloganı taşıyan Ordine Nouvo (Yeni Düzen) için bir tür guruydu: “Bizim onurumuz sadakatimizdir.

1960 yılında Stefano Delle Chiaie, MSI’daki eski yoldaşları aracılığıyla, İtalyan İçişleri Bakanlığı için sola ve anti-faşist harekete karşı gizli bir savaş yürütmek üzere işe alındı. Önümüzdeki yıllarda ON kurucusu ve CIA ajanı Pino Rauti’ye yakın kalmasına rağmen, kendi grubu Avanguardia Nazionale’yi (AN) kurmak için ON’u terk etti. AN, zengin çimento ve sigorta patronu Carlo Pesenti ve diğer zengin P2 üyeleri tarafından finanse edildi. İlginç bir şekilde, Stuart Christie’nin belirttiği gibi, AN fon sağlayıcılarının çoğu çimento, kauçuk veya otomobil endüstrileriyle ilişkili “sokak lobisinden” geliyordu ve bu da AN’nin saldırılarında sık sık demiryollarını hedef almasıyla sonuçlandı. Diğer saldırılar, P2 üyeleri Licio Gelli’nin dikkatini iş skandallarından uzaklaştırmayı amaçlamaktadır.

Asla 500’den fazla üye olmasa da AN, dönemin en kanlı saldırılarına karışan “aşırı sağın kulübü” olarak ün salacaktı. Bir AN broşüründe övündüler, “Biz gitmeden önce, adamlarımız diz çöküp ağlayanların bile kemiklerini kırmayı öğrenmeye ahlaki açıdan hazırlar.” 1961’de Delle Chiaie ilk kez tanındı. Meçhul Askerin mezarından İtalyan direniş bayrağını çıkardığı için tutuklandığında. Daha sonra, 1969’daki Gladio terör kampanyasının bir parçası olarak mezarın bombalanmasını emretti. AN, erken dönemde protestocuları dövmeye, solcu politikacılara saldırmaya dahil oldu.

Delle Chiaie’nin adamlarından biri olan Antonio Alioti, Komünist milletvekili Pietro Ingrao’nun kızının parmağını bıçakla kesmekle uğraştı. Ancak orduya katıldıktan ve geri döndükten sonra, AN’ın İtalyan hükümetinin bir aracı olduğunu fark etti ve Delle Chiaie’yi İçişleri Bakanlığı ile olan bağlarından dolayı suçlamaya başladı. Alioti, arabasına patlayıcı yerleştiren polis tarafından durduruldu ve onu suçlamak için tutuklandı. Delle Chiaie’ye karşı komplo kurmaya devam ettiğinde ölü bulundu. Ölümü, mücadele belirtilerine rağmen intihar olarak sınıflandırıldı. Delle Chiaie’nin son düşmanı, hatta arkadaşları, Delle Chiaie’yi araştırırken ya da onu konuşturmaktan alıkoyacak son kişi olmayacaktı. Delle Chiaie’yi araştırırken ölen ya da konuşmasını engelleyen Delle Chiaie’nin son düşmanı, hatta arkadaşları olmayacaktı. 

1962’de Delle Chiaie ve Avanguardia Nazionale, 1962 ve 1963 seçimlerinde MSI’ya güvenlik sağlamak ve aynı zamanda büyük fonlara erişim sağlamak için işe alındı. Yine 1962’de, Roma Özel Ekibi, Moise Tshombe’nin ziyaretine karşı protestolara sızmak ve onu engellemek için AN’ı tuttu. Belçika maden çıkarları ve CIA tarafından desteklenen Tshombe, Güney Afrika ve Avrupa’dan faşist paralı askerlerin yardımıyla Kongo’nun zengin eyaleti Katanga’dan ayrılmaya çalıştı. Patrice Lumumba suikastındaki rolü nedeniyle nefret ediliyordu. CIA ve Belçika gizli servisi, Lumumba’yı uçakla Tshombe’ye teslim etti, ancak gizlice Lumumba’yı döverek öldüren ve vücudunu asit içinde eriten Belçikalılar oldu. Bu cani haine karşı büyük protestolar beklentisiyle Roma Özel Ekibi AN’ı görevlendirdi. onlara polis copları sağlayan protestolara sızmak ve onları engellemek. Küçük bir skandal patlak verdi ve Roma Sonderkommando müfettişi Santillo istifa etmek zorunda kaldı. Bununla birlikte, Delle Chiaie yükselişini sürdürdü ve 1964’te SIFAR (Gladio’yu yöneten İtalyan gizli servisi) tarafından psikolojik savaşta uzman olarak biliniyordu. Artık General Giovanni De Lorenzo tarafından Plan Solo olarak bilinen bir darbe girişimi planlarına dahil oldu. 

Bu, Aldo Moro’nun öldürülmesi ve tüm sol politikacıların birleşmesi ile sonuçlanacaktı. Sonunda, yalnızca bir darbe tehdidi yeterliydi ve Hıristiyan Demokratlar, hükümetteki sosyalistleri istifa etmeye ikna ettiler. İtalya’da sola açılımı destekleyen JFK, geçen yıl öldürülmüştü. 

İlginç bir şekilde, Delle Chiaie’nin baş vaka sorumlusu Guido Giannettini, 1961’de JFK’nin acı düşmanlarından biri olan Pedro Del Valle tarafından 1961’de bir Avrupa askeri darbesi olasılığını tartışmak üzere Birleşik Devletler’deki Deniz Harp Koleji’ne davet edilmişti. JFK suikastı, CIA’nın Centro Mondiale Commerciale ve Permindex cephelerindeki rolü nedeniyle İtalya ile yakından bağlantılıydı. . 

Plan Solo darbe girişiminin yılı olan 1964’te, Delle Chiaie ve adamları, İtalyan hükümetinden psikolojik savaş, patlayıcılar ve terörizm konularında kapsamlı eğitim aldı. 3 ve 5 Mayıs 1965’te, CIA ve İtalyan gizli servisi, Milano Temyiz Mahkemesi Başkanı ve İtalyan Paraşüt Kuvvetleri Komutanının (paraşütçüler özel savaşla yakından ilişkilidir) bir düzine neo-faşist gazeteciyi davet ettiği Parco Dei Principei konferansının arkasındaydı.  Konferans, Gladyo tarihinde önemli bir olay olacak ve herhangi bir devrim girişimine acımasızca direnebilecek, önceden var olan alışılmadık bir savaş gücünün, yani Gladio gibi gizli bir ordunun yaratılması çağrısında bulunacaktı. Hemen kontrgerilla uzmanları olarak bilinen faşistler, Amiral Hencke tarafından İtalyan gizli servisine alındı. 1965’te AN ve Delle Chiaie, PCI’ye karşı büyük bir saldırı başlattı. İtalyan Komünist Partisi adına binlerce sahte PCI posteri bastı. Sahte posterler gönderirken birkaç AN üyesi yakalandı. Sağcı Katolik grup Comitati Civici tarafından finanse edildi ve onlara 3 milyon verdi.  Delle Chiaie, paranın çoğunu cebe indirdi ve şık yeni kıyafetler ve bir spor araba aldı. 

Bu sıralarda Carabinieri, PCI karargahı RAI stüdyolarını ve Hıristiyan Demokratlar karargahını bombalama girişiminde bulunmak için AN’ı tuttu. PCI bombardıman uçaklarını tespit edip uzaklaştırmayı başardı, ancak diğer saldırılar başarılı oldu. Bombardıman uçakları yakalandı ve kilitlendi, ancak Delle Chiaie serbest kaldı. Gizli servisle olan bağları, onu dokunulmaz kıldı.

1966’da Stefano Delle Chiaie AN feshetti. Ve terör ağını gizlice sürdürmek için yeraltına girdi. Avrupa’yı dolaştı ve İspanya, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Almanya’daki faşistlerle bağlantı kurdu. Bazı AN üyeleri MSI ve diğer faşist gruplara yeniden katılırken, diğerleri daha sonra solcu gruplara sızmaya çalışacaktı.

1966’dan 1968’e kadar olan bu dönemde Delle Chiaie muhtemelen ilk kez “gerilim stratejisi” terimini icat eden Aginter Press’in kurucusu Fransız Yves Guerin-Serac ile bir araya geldi. 

Guerin-Serac, faşizm, yerleşimci sömürgecilik ve bir kontrgerilla uzmanı arasındaki bulanık çizgiyi somutlaştırdı. Kore Savaşı’nın, Çinhindi’deki Fransız Savaşı’nın ve Cezayir Savaşı’nın bir gazisi olarak, Cezayir’i terörize eden ve Fransız Devlet Başkanı De Gaulle’ü devirmeye ve suikast düzenlemeye çalışan gizli bir ordu olan OAS’ın bir üyesiydi. 1962’de başarısız Cezayir darbesinin ardından Guerin-Serac, Cezayir’deki psikolojik savaş kampanyasını terörle yürüten Fransız 5. Genelkurmay Başkanlığı yönetiminde özel savaşa odaklanan kötü şöhretli 11. du Choc Paraşütçü Alayı’ndan ayrıldı. 

İşkence, terörizm ve zulüm konusunda uzman. 5. ofise Albay Lacheroy başkanlık etti.  Guerin-Serac DeGaul u devirmek için yapılan başarısız planın ardından, Angola, Gine-Bissau ve Mozambik gibi Afrika kolonilerini ne şekilde olursa olsun tutmayı taahhüt eden faşist Portekiz’e sürgüne gitti.(. İspanya Afrika’yı fethetmeye başlamadan yıllar önce Portekiz’de on tane sömürge vardı ). Bu amaçla Portekiz gizli servisi PIDE, CIA ve BND Aginter Press ile işbirliği içinde, Avrupa ve Afrika’daki gizli savaşlarını örtmesi beklenen bir “basın servisi” kurdu. OACI silahlı şubesi Yves Guerin-Serac tarafından kuruldu. Guido Giannettini (Delle Chiaies patronu ve OAS ile eski İtalyan irtibat kişisi) ve Otto Skorzeny, CIA’nın Üçüncü Dünya Savaşı’nda Üçüncü Dünya ile savaşmak için Avrupa’nın her yerinden faşist paralı askerler işe aldı. Çoğunlukla SS gazilerini, neo-Nazileri ve eski OAS üyelerini işe aldı. Başlangıçta, Aginter Press, Küba’nın Havana’da Asya, Latin Amerika ve Afrika halklarının emperyalizme karşı dayanışma içinde birleşmeye teşvik edildiği 1. Üç Kıta Kongresi’ni düzenleme planlarına karşı çıkmak için kuruldu. Fidel Castro, Barka’nın Paris’te kaçırılıp öldürülmesini arkadaşı Ben Barka’ya ayarlattı. Aginter Press, bunun için savaşan Amilcar Cabral, Gine-Bissau ve Frelimo’nun başkanı Eduardo Mondlane gibi Afrikalı devrimcileri öldürürdü. ve Humberto Delgado gibi Portekizli muhalif figürleri özgürleştirin. Skorzeny, Paladin grubundan benzer bir paralı askerler, silah tüccarları ve casuslar grubuna liderlik etti. Delle Chiaie, çeşitli gizli görevleri yerine getirmek için sahte gazeteciler olarak sahte isimler altında seyahat eden Aginter Press’in kilit bir üyesi olacaktı. Bunlar arasında Cezayir’e yönelik bombalı saldırılar ve suçlanan Güney Vietnam büyükelçiliğine yönelik bombalamalar da vardı. Yves Guerin Serac’ın “Gerilim Stratejisi”, Delle Chiaie’nin terör kampanyasının planı olacaktı. 

1967’de Yunanistan’da Yunan Gladyo kolu, Yunan Baskın Gücü, CIA ve KYP’nin Yunan versiyonu tarafından gerçekleştirilen bir darbe oldu. Başkan Lyndon Johnson tarafından onaylandı. Yunan cuntası, terör ve işkence hüküm sürmeye başladı. Delle Chiaie’nin arkadaşı ve akıl hocası Pino Rauti’yi davet etti ve onu, Yunan askeri polis şefi Dimitrios Ionnidis ve Kamu Düzeni Bakanlığı genel sekreteri Albay Ioannis Ladas ve Lada’nın özel sekreteri KYP ajanı Kostas Plevris ile gizlice görüşen bir gazeteci olarak ziyaret etti. 4 Ağustos Hareketi’nde de kendi faşist grubu ve orduya psikolojik savaşlar konusunda danışmanlık yaptı. Tam olarak ne tartıştıkları bilinmiyor ancak kısa süre sonra Rauti ve Delle Chiaie eski AN üyelerini bir “kültürel değişim programı” kisvesi altında Yunanistan’da gizli bir eğitim için getirdiler. Yunanistan’ın, Dünya Hizmeti adı verilen terörizme örtücü olarak hareket eden kendi faşist CIA / KYP basın ajansı vardı. Delle Chiaie’nin adamları sol gruplara sızmak için eğitildi ve İtalya’ya döndüklerinde, içeri sızan ve hatta sol grupları oluşturan komünistler veya anarşistler gibi davranmaya başladılar. Daha sonra terörist saldırılar düzenleyecekler ve ardından polislere saldırıları örgütlemek ve onları sorumlu tutmak için kişilerin isimlerini veren muhbirler olacaklardı. Belki de en kötü şöhretli örnek, anarşist grubu 22 Mart’ta kuran Mario Merlino idi. Pietro Valpreda gibi gerçek anarşistleri katılacak. Piazza Fontana’nın gelecekteki bombacıları Franco Freda ve Giovanni Ventura, Yunanistan’dan döndüklerinde Hitler’in eserlerini basmaktan Che Guevara ve Kropotkin’i basmaya geçti. Serafino di Luia, Lotta di Popolo’yu sahte bir anti-emperyalist grup olarak görecekti. Delle Chiaie ve adamları artık hem Yunan cuntasının hem de İtalyan ve CIA efendilerinin araçlarıydı. Delle Chiaie’nin kariyeri, istihbarat servislerini bir düzeyde, uluslararası faşizmi diğerinde birbirine bağlayan yatay bağlılıkları gösterecekti. Bu uluslararası istihbarat ve ordu ittifakı, sadakatle hizmet ettikleri iddia edilen ülkelerin sivil hükümetlerini sık sık devirmeye çalıştı.

1968’de Delle Chiaie ve takipçilerinden 50’si, psikolojik savaş ve terörizm tekniklerini öğrenmek için Sardunya adasındaki gizli Gladyo eğitim üssüne uçtu. Yine 1968’de Aginter Press, Delle Chiaie’nin adamlarına terörist psikolojik savaş ve patlayıcıların kullanımı konusunda talimat vermek için İtalya’ya geldi. 1969’da Stefano Delle Chiaie, AN’ı takip etti ve şimdi Michele Sindona ve Vatikan bankacılık skandallarının iki önemli ismi olan David Kennedy liderliğindeki Continental Illinois Bank tarafından finanse ediliyordu. Sindona, David Kennedy ve CREEP üyesi Luigi Turchi ile Delle Chiaie artık yeni Başkan Richard Nixon’a bir dereceye kadar yakınlıkla bağlıydı. Nixon’un tüm dünyadaki faşistlerle bağları vardı. bir zamanlar CIA destekli faşist göçmen gruplara koruma sağlayan Cumhuriyetçi miras gruplarına başkanlık etmişti ve Nixon da Tayvanlı ve Japon faşistlerine bağlıydı. Nixon, 1973’te Şili’deki faşist darbenin önünü açacaktı. Nixon, kampanyasına yasadışı bağışlar ekleyen organize suç ve karmaşık Vatikan bankacılık skandalıyla da yakından bağlantılıydı. Nixon, James Angleton’un 1945’te partizan bir idam mangasından kurtardığı Prens Valerio Borghese tarafından 1970’in sonlarında yapılması planlanan bir İtalyan darbesi planlarını destekledi. Prens Borghese, Delle Chiaie için bir başka önemli akıl hocası olacaktı. 

1970 Borghese darbe girişiminin koşullarını oluşturmak için, 1969’da Delle Chiaie tarafından büyük bir terör kampanyası düzenlendi ve Avanguardia Nazionale tarafından gerçekleştirildi. 1969’dan önceki dört yıl içinde 50 bombalı saldırı gerçekleşti. Yalnızca 1969’da, neredeyse üç kat daha fazla 149 bombalama olacaktı. En kanlı saldırıların arkasında AN olacaktır. Aynı zamanda radikal öğrenci ve işçi hareketleri, grevler ve siyasi huzursuzluklarla dolu bir yıl olacaktı. AN, protestolara sızacak ve polisin kanlı eylemini haklı çıkarmak için provokasyonlar yapacaktı.

Nisan 1969’da AN, şehrin ana işvereninin bir tütün şirketini kapattığına dair söylentilerin yayılmasıyla çıkan Battipaglia genel grevindeki göstericiler kalabalığına sızdı. AN, daha sonra işçileri Viet Cong taktiklerini benimsemekle suçlayan neo-faşist basında ve bu provokasyonların dış güçler tarafından planlandığını belirten ana akım basında yazılı olan çirkin provokasyonlara karıştı. okuyucu, onların faşist provokatörler değil, devrimci olduklarını varsayabilirdi. Polis, 17 ve 18 Nisan’da bir dizi göstericiyi vurarak karşılık verdi. Polis o kadar kontrolden çıkmıştı ki, 1 Ocak’ta AN’da parlamento polisi silahsızlandırmak için bir yasayı tartışıyordu. Nisan 1969, Milano ticaret fuarında Fiat standına düzenlenen saldırıda tekrar vurdu ve düzinelerce sivil Milano Merkez İstasyonu yaralandı. Delle Chiaie tarafından planlanmış ve Franco Freda ve Giovanni Ventura tarafından gerçekleştirilmiştir. Ventura daha sonra CIA için çalıştığını duyurdu. Polis, Milan ticaret fuarı saldırısını 15 anarşisti tutuklamak için bir bahane olarak kullandı.

24 Temmuz 1969’da Freda ve Ventura, Della Chiaie’nin emriyle Torino Adalet Sarayını tekrar bombaladılar. 8-9 Ağustos 1969’da, Freda ve Ventura’nın da aralarında bulunduğu AN, yine 10 farklı treni bombalayarak düzinelerce insanı yaraladı. Kilit bir sendika örgütleyicisi olan anarşist lider Giuseppe Pinelli, suçlandı ve daha sonra polis gözetiminde öldürüldü ve ölüm nedenini örtmek için polis merkezinin 4. katındaki bir pencereden atıldı. Ona suç atan adam USAID Kamu Güvenlik Bürosu aracılığıyla ABD polis akademilerinde eğitim alan Müfettiş Calabresi, Gladyo hakkında çok şey bildiği için daha sonra öldürüldü. 4 Ekim 1969’da AN üyesi Antonio Severi, çocukların gitmesiyle başlaması gereken bir ilkokulda saatli bomba bıraktı. ama neyse ki komployu engellemek için zamanında keşfedildi. 7 ve 8 Aralık’ta, Reggio Emilio polis merkezi bombalandı ve bir polis ciddi şekilde yaralandı. İki AN üyesi iki hafta sonra Roma’da tutuklandı, ancak anarşistler hala suçlanıyordu. 11 Aralık 1969’da Milano borsası, P2 üyeleri Sindona ve Calvi’nin Vatikan bankacılık kliğinin planlarının bir sonucu olarak çöktü. Milano’da, Vatikan’daki bankacılık skandallarında önemli bir rol oynayan Banco Ambrosiano vardı. Ertesi gün, 12 Aralık 1969, dikkati bu gerçeğin dışına çıkarmak için AN, yılın en kanlı saldırısını düzenledi. Milano’daki Piazza Fontana’daki Banca de Agricultura’da patlayan bomba ile 17 kişi öldürüldü, 88 kişi yaralandı. AN daha sonra Roma’da bankaları ve Meçhul Askerin mezarını hedef alan üç bomba daha patlattı. Beşinci bir bomba patlamadan keşfedildi, ancak bir Gladyo silah deposundan geldiği ve gelişmiş bir Alman zamanlayıcıya sahip olduğu gerçeğini gizlemek için imha edildi. Pinelli kaderiyle 15 Aralık 1969’da tanıştı. 17 Aralık 1969’da İtalyan gizli servisinin Serpieri raporu, Piazza Fontana’daki bombalamaların ve 1969’daki diğer saldırıların arkasındaki Delle Chiaie ve Mario Merlino’yu doğru bir şekilde adlandırdı. SID Şefi Amiral Hencke, davada görevli olduğu için şaşırtıcı olmayan raporu bastırdı. Pino Rauti (Delle Chiaies’in akıl hocası) Giovanni Ventura (Delle Chiaies Bombacısı) ve muhtemelen Delle Chiaie’nin kendisiydi. Delle Chiaie’nin yeraltına gitmesine izin verildi, 1970’teki darbe girişimine hazırlanmak. Çok daha sonra, CIA ile uzun zamandır yakından ilişkili olan bir Finmeccanica şirketi olan Selenia için gizlice çalışan CIA çalışanı Hung Fendwich’in saldırıların arkasındaki planlamacı olduğu ortaya çıktı. CIA ajanı ve deniz kaptanı David Carrett, Gladyo komutanı Sergio Minetto ile Piazza Fontana’nın bombalanmasına komuta ediyordu.

James Jesus Angleton, Borghese darbe komplosunu denetlemek için İtalya’ya geldi. Richard Nixon olayları yakından takip ediyordu. Borghese, Delle Chiaie’yi şahsen Gladio için işe almıştı ve onun akıl hocasıydı. Darbe planı kod adı Tora Tora idi ve 7-8 Aralık 1970 gecesi Pearl Harbor’ın yıldönümü için planlanmıştı. Plan, iktidarı ele geçirmek, Prens Borghese’yi faşist bir diktatör olarak yerleştirmek ve sol görüşlü politikacıları ve devletin diğer düşmanlarını bir araya getirip idam etmekti. ABD Donanması Malta’da konuşlanmıştı ve daha sonra Şili’de yapacağı gibi, ABD’nin darbeye desteğini işaret etmek üzere gelmesi gerekiyordu. Son dakikada, Başkan Nixon darbeyi iptal etmek için çağrıda bulundu. Darbeye karşı  Sovyetler Birliği donanmasını konuşlandırdı. İtalyan hükümeti komployu önceden duymuştu ve komplocuları tutuklamayı planlıyordu. Darbe iptal edilmeden önce, Delle Chiaie ve 50 neo-Nazi, işçiler gibi İçişleri Bakanlığı’na gizlice girip saat 23: 15’te binanın kontrolünü ele geçirirken kendilerini gizlediler. Darbenin iptal edildiğini öğrenince hayal kırıklığına uğradı, ancak adamları ayrılmadan önce 180 makineli tüfek çaldı.

İtalyan kamuoyu, üstü örtülü olan darbe planını üç ay daha duymadı. Prens Valerio Borghese ve Stefano Delle Chiaie, 100 faşistle birlikte İspanya’ya sürgüne gittiler ve burada Amerikalılar ve İngilizler sayesinde faşist diktatör Franco, Nazi Almanyası ve faşist İtalya’nın yenilgisine rağmen hala komuta ediyordu. Borghese ve Delle Chiaie, CIA ve dünya çapındaki diğer gizli servisler için çalışan eski SS adamları ve diğer Nazi savaş suçlularından oluşan bir ağın ana liderlerinden biri olan Otto Skorzeny tarafından İspanya’da karşılandı. 

Otto Skorzeny silah satıcısı, danışman ve paralı askerler sağlayıcısıydı . CIA, Alman BND ve büyük Alman şirketleri için bilgi topladı. Skorzeny, Dulles kardeşlerin uzun zamandır müttefiki olan kızının yanındaydı. Hjalmar Schacht, evlendi. Skorzeny, Delle Chiaie’ye başka bir akıl hocası olacaktı ve Paladin grubu, Aginter Press ile yakından ilişkiliydi ve Delle Chiaie gizli ordusu İspanya’da konuşlandırılacaktı. Borghese ve Delle Chiaie’yi villasında barındıran eski bir Franco bakanı olan Jose Antonio Giron tarafından ağırlandılar. Sonunda, Delle Chiaie’nin yakında yakın çalışacağı İspanyada İktidarın ölüm mangalarını yöneten zengin bir işadamı olan Mario Sanchez Covisa ile tanıştı. Delle Chiaie kısa süre sonra SECED İspanyol gizli servisi için çalıştı. İtalyan faşist ordusu, Bask ayrılıkçı ETA ve İspanyol soluna karşı gizli bir savaş yürütmek için bir ölüm mangası olarak oluşturuldu.

Delle Chiaie ve eşi Leda Minetti, İspanya’daki ölüm mangası lideri olarak faaliyetlerinin yanı sıra, geçen tüm faşist teröristlerin kaldığı bir restoran açtı. Daha da önemlisi, İspanya’da Delle Chiaie, P2 meslektaşları Juan Peron ve Arjantin’deki AAA ölüm mangasının kurucuları Jose Lopez Rega “el Brujo” gibi İspanya’da sürgünde yaşayarak Latin Amerika ile yakın bağlar geliştirmeye başladı. 

Bazıları Delle Chiaie’nin Lopez Rega’nın 20 Haziran 1973’te Peron’un sürgünden döndüğü gün 300 sol Peronistin katliamını organize etmesine yardım ettiğini ve ona bazı Gladyo teröristlerini ödünç verdiğini söylüyor. 1973’ün sonunda Borghese ve Stefano Delle Chiaie, Şili gizli servisi DINA tarafından Şili’ye davet edildiler. Gazeteci olarak gizlice gezdiler ve Delle Chiaie’yi seven DINA patronu Manuel Contreras ile tanıştılar. Delle Chiaie, faşist ölüm mangası Patria y Libertad’ın denetimine yardım ettikten sonra DINA için çalışan CIA teröristi Michael Townley ile de arkadaş oldu. 1975 yazında Delle Chiaie, Roma’da Michael Townley ile buluşmak için İtalya’ya gizlice girdi ve Condor Operasyonu’nun Avrupa’da sürgündeki cinayetleri işlemesine yardım etmeyi ve ağı aracılığıyla onları gözetlemeyi kabul etti. 

Delle Chiaie’nin en sevdiği tetikçi Sicilyalı Pierluigi Concutelli, hayatta kalmalarına rağmen Roma’da Şili sürgünü Bernardo Leighton ve eşi Ana Fresno’yu vurarak öldürdü. Bu suikast girişimi, Delle Chiaie’nin Townley ve CIA Cuban Virgilio Paz ile görüşmesi sırasında planlanmıştı. DINA’ya ödünç verildi. 

Delle Chiaie’nin adamları, Mayıs 1976’da Bolivya’nın Paris büyükelçisi olarak görev yapan General Joaquin Zenteno Anaya’yı öldürdüklerinde daha başarılı oldular. İronik olarak, Zenteno Anaya, 1967’de Che Guevara’yı ele geçiren ABD eğitimli korucu komutanıydı. Bolivya’dan faşist diktatör Hugo Banzer bunu emretti, ancak kendi büyükelçisi, yakında Arjantin’de Condor Operasyonu tarafından öldürülecek olan eski Başkan Torres’e olan sadakati nedeniyle öldürüldü. 

Condor Operasyonu, daha dar anlamda, siyasi sürgünlere yönelik bilgi alışverişi ve katliamı için bir programdı. Daha geniş anlamda, yerel acelecilik ve çokuluslu şirketlerin ekonomik çıkarlarını tehdit eden herkese karşı kirli bir işkence ve cinayet savaşı başlatmak için CIA tarafından kurulan faşist Latin Amerika hükümetleri ittifakıydı. 

Delle Chiaie’nin Condor Operasyonu ile ilgili önceki çalışması, hem Franco hem de Skorzeny’nin 1975’te öleceği ve Portekiz ve Yunanistan’ın faşist hükümetlerinin de bir önceki yıl çöktüğü göz önüne alındığında çok faydalı olacaktı. Yves Guerin-Serac, Delle Chiaie ile yakın işbirliği içinde İspanya’ya taşınmıştı. Delle Chiaie, Batı Avrupa’da faşizm çökerken yakında Latin Amerika’ya seyahat edecekti. Ancak Güney Amerika’ya gitmeden önce, İtalya’da devam eden terörist saldırıları dizisini Delle Chiaie ile bağlantılı olarak kataloglamalıyım. 

Delle Chiaie’nin sözde aranan bir adam olmasına rağmen, istediği zaman İtalya’ya gizlice girmesine izin verildi. Hala ON ve AN gibi Gladyo terörist gruplarını kontrol ediyordu ve NAR (Silahlı Devrimci Çekirdekler) ve Üçüncü Pozisyon gibi yenilerini gizemli bir şekilde kontrol ediyor gibiydi. Delle Chiaie, 31 Mayıs 1972’de Carabinieri’yi hedef alan ve daha sonra ifadeleri Gladio’yu açığa çıkaran Vincenzo Vinciguerra da dahil olmak üzere destekçileri tarafından gerçekleştirilen Peteano arabalı bombalı saldırıyla bağlantılı olabilir. Saldırının ardından 200 komünist toplandı. 

1974’te Stefano Delle Chiaie ve adamları, Aginter Press’in önemli bir bağışçısı olan Dünya Anti-Komünist Ligi (WACL) ile yakın ilişkiler kurdu. 28 Mayıs 1974’te, Brescia’daki faşizm karşıtı bir mitingde, bir çöp tenekesine yerleştirilen bomba 8 kişinin ölümüne ve 102 kişinin yaralanmasına neden oldu. Delle Chiaie’nin eski akıl hocası Pino Rauti tarafından sipariş edildi. 4 Ağustos 1974’te Roma’dan Münih’e giden “Italicus” hızlı treninde bir bomba patladı. 12 öldürüldü. 48 Yaralı Delle Chiaie’nin destekçisi Mario Tutti ve Yunanistan’dan eski faşist arkadaşı Kostas Plevris saldırıya karıştı.

Şubat 1977’de İspanyol polisi, Delle Chiaie’nin İspanyol gizli ordusuyla yakından ilişkili olan Kral İsa için gerillaları yöneten Mario Sanchez Covisa’nın sahibi olduğu Madrid’de gizli bir silah fabrikasına baskın düzenledi. 9 AN üyesini tutukladılar, bir bomba fabrikası ve Yargıç Occorsio’yu öldürmek için kullanılan M10 hafif makineli tüfek buldular. Ingram M10 hafif makineli tüfek (terörist saldırılar için tasarlanmış gibi görünüyordu) CIA susturucu uzmanı Mitch WehrBell III’e ait bir şirket tarafından üretildi (kendi makalesine layık) ve onu Concutelli yapan Delle Chiaie’ye teslim eden İspanyol istihbarat kurumlarına sağladı. Occorsio’ya öldürmesi için verdi. Polis ayrıca 25 milyon dolarlık banka soygununda 3 milyarlık bir kasanın kanıtı buldu.Delle Chiaie yakında Şili’de ölüm mangaları kurma danışmanı olarak yeniden ortaya çıkacaktı. DINA işverenleri arasında o kadar popülerdi ki, SS sloganıyla (ON ve AN birleşmişti) ON pimleri takmaya başladılar. DINA’nın Aginter Press tarzında bir Şili basın ajansı AIP kurmasına yardım etmişti. Delle Chiaie ayrıca condor operasyonlarını finanse etmek için Ibercom’u kurdu. Ibercom, Michael Townley’in bodrumunda sinir gazı sarini ile deneyler yapan kimyager Eugenio Berrios’u işe aldı. Sarin kimyasal bir silah olarak kullanılabilir, ancak Berrios, küçük bir dozun birini öldürmek ve kalp krizi gibi görünmesini sağlamak için de kullanılabileceğini keşfetti. 1978’de ele geçirilen DINA dosyaları da şunu gösteriyor: DINA’nın Pierluigi Pagliai (Brsecia bombacılarından biri ve Bolivya’daki Ölüm Mangalarının en sadist üyelerinden biri) ve Peteano bombacısı Vincenzo Vinciguerra gibi AN üyelerini istihdam ettiği. Ne yazık ki 1976’da Delle Chiaie için (George HW Bush CIA direktörü iken), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’in bombalanmasını planladı. Artık Carter yönetimi yerinde olduğuna göre, Townley’nin CIA ilişkilerini gizlerken, Townley’i geri çevirmesi için Şili’ye baskı yapıyordu. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Bush CIA’nın yöneticisiydi), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’e bombalı saldırıyı planladı. Şimdi, Carter yönetimi, Townley’in CIA ilişkilerini gizlerken, Şili’ye Townley’i teslim etmesi için baskı yaptı. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Bush CIA’nın yöneticisiydi), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’e bombalı saldırıyı planladı. Artık Carter yönetimi yerinde olduğuna göre, Townley’nin CIA ilişkilerini gizlerken, Townley’i geri çevirmesi için Şili’ye baskı yapıyordu. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Townley’nin CIA ilişkilerini saklarken Townley’i teslim etmek. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Bush CIA’nın yöneticisiydi), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’e bombalı saldırıyı planladı. Artık Carter yönetimi yerinde olduğuna göre, Townley’nin CIA ilişkilerini gizlerken, Townley’i geri çevirmesi için Şili’ye baskı yapıyordu. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Townley’nin CIA ilişkilerini saklarken Townley’i teslim etmek. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Bush CIA’nın yöneticisiydi), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’e bombalı saldırıyı planladı. Artık Carter yönetimi yerinde olduğuna göre, Townley’nin CIA ilişkilerini gizlerken, Townley’i geri çevirmesi için Şili’ye baskı yapıyordu. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Bush CIA’nın yöneticisiydi), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’e bombalı saldırıyı planladı. Artık Carter yönetimi devreye girdiğine göre, Townley’nin CIA ilişkilerini gizlerken, Townley’i teslim etmesi için Şili’ye baskı yapıyordu. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti. Bush CIA’nın yöneticisiydi), suç ortağı Michael Townley Washington DC’de Letelier’e bombalı saldırıyı planladı. Artık Carter yönetimi yerinde olduğuna göre, Townley’nin CIA ilişkilerini gizlerken, Townley’i geri çevirmesi için Şili’ye baskı yapıyordu. Şili’de baskı arttıkça Delle Chiaie’nin sponsoru Manuel Contreras’ın etkisi azaldı, bu nedenle Delle Chiaie 1978’de Arjantin’e gitti.

24 Mart 1976’da George HW Bush CIA direktörü olduğunda, Isabel Peron’un devrildiği ve General Jorge Videla’nın diktatör olarak atandığı ve vahşi kirli savaşın şiddetlendiği faşist bir askeri darbe gerçekleşti. Delle Chiaie yeni faşist cuntayı sevdi, ancak Peronistlerle yakın bağları olduğundan yeni cuntayı kazanması biraz zaman aldı. En azından bu bir versiyon. Kolombiya ve Venezuela’ya gitti. Delle Chiaie, Paraguay ve Orta Amerika’ya gitti ve Roberto D’Aubuisson’un danışmanı oldu. Onların ölümcül kontrgerilla stratejilerinin acımasız etkinliğine övgüde bulundu. Delle Chiaie, El Salvador’un ölüm mangaları için Avrupalı ​​faşist paralı askerleri işe almayı kabul etti. El Salvador’da Arjantinli danışman Binbaşı Hugo Raul Miori Pereira ile arkadaş oldu ve bu yüzden Arjantin’e döndükten sonra Arjantin gizli servisine alındı. Arjantin’de, sürgündeki Bolivyalı diktatör Hugo Banzer ile tanıştı ve kısa süre sonra, kötü şöhretli kokain darbesine hazırlık olarak Bolivya’ya gönderilen 70 Arjantinli istihbarat ajanına katılacaktı. Arjantin ve CIA, ılımlı Hernan Siles Zuazo’nun yaklaşan seçimi kazanacağından korkuyordu. İlk olarak Delle Chiaie, toplu katliam ve psikolojik savaş hakkında daha fazla tavsiye ve teşvik sağlamak için Guatemala ve El Salvador’a gitti. 

Stefano Delle Chiaie, Kasım 1979’da Pierluigi Pagliai ile Bolivya’ya geldi ve Klaus Barbie ile çalışmak üzere Bölüm 2 tarafından işe alındı. Delle Chiaie ve Pagliai, Klaus Barbie ile 1978’de Bolivya’ya daha önceki bir gezisinde tanıştı. Klaus Barbie, savaş sırasında SS’de, özellikle Fransa’da, ancak muhtemelen Doğu Cephesinde de hizmet etmiş ve burada ABD OUN’un Ukraynalı faşistleriyle yakın ilişkiler kurmuştur. Fransa’da direniş lideri Jean Moulin’e işkence yapmış ve diğer şeylerin yanı sıra 50 Yahudi yetimin imha kamplarına sürülmesini denetlemişti. Savaştan sonra Amerikan gizli servisi tarafından bir CIC şeklinde işe alındı ​​ve SS adamları, Ukrayna OUN ve Hırvat Ustasi ağına liderlik etti. 1950’lerde Ratline ile Arjantin üzerinden Bolivya’ya gönderilmeden önce. Bolivya’da Barbie, diktatör Hugo Banzer ve diğer başkanların kişisel bir arkadaşı ve Bolivya kontrgerilla teşkilatının danışmanıydı. Ayrıca, silah kaçakçılığı ve mali dolandırıcılıktan bilgi alışverişinde bulunan ve bağış toplayan, Condor Operasyonunun kendi paralel versiyonunu oluşturan eski SS ağının önemli bir üyesiydi. Barbie, SS-Conman Fritz Schwend’in para kaçakçılığı sahtekarlığı konusunda yakın arkadaşı ve iş ortağıydı ve ayrıca Skorzeny’nin silah tüccarları ağının bir parçasıydı. Bolivya’da Barbie, diktatör Hugo Banzer ve diğer başkanların kişisel bir arkadaşı ve Bolivya kontrgerilla teşkilatının danışmanıydı.

1978’de Barbie, en büyük pişmanlığı 1947’de savaştan sonra doğan ikinci nesil Alman faşisti Joachim Fiebelkorn’u işe aldı. Skorzeny’nin Paladin paralı asker grubuna katıldı ve KDS neo-Naziler ayrıca İspanyol Yabancı Lejyonunda görev yaptı. Fiebelkorn, Meinike’nin ölümüyle sona eren bir Rus rulet oyununda, sarhoş eski SS Adolf Meinike’ye meydan okuduktan sonra Paraguay’dan kaçtı. Barbie onu Bolivya uyuşturucu kralı Roberto Suarez’e, “Coca Kralı” kaskasını vermesi için işe aldı ve Fiebelkorn, bir ölüm mangası olarak hizmet etmek ve Kolombiyalı müşterilerini uzakta tutmak için Ölümün Nişanlılarını yarattı. Barbie etkilendi ve kısa süre sonra Barbie’nin 2.Bölüm’deki patronu Luis Arce Gomez sayesinde nişanlandılar. Aynı zamanda Suarez’in kuzeni ve kendisi de büyük bir uyuşturucu satıcısı olan bir uyuşturucu kontrol ajanı oldu. Nişanlılar SS gazilerini, neo-Nazileri, OAS üyelerini ve Güney Afrikalı paralı askerleri işe aldı. Christie CIA görevlisi William Adgar Moffet III’e göre nişanlısının eğitimi ölüme yardımcı oldu.Nişanlılar SS gazilerini, neo-Nazileri, OAS üyelerini ve Güney Afrikalı paralı askerleri işe aldı. 

Bolivya’da Delle Chiaie’nin geldiği sahne buydu. Elbette, başka bir grup faşist paralı asker ve ölüm mangalarıyla çalışırken kendini evinde hissetti. Delle Chiaie, Barbie’yi fanatizmi ile etkiledi ve kendi ölüm mangası olan Phoenix Komutanlığı’nı kurdu. Delle Chiaie, planlanan darbeye yol açmak için bir saldırı dalgası tavsiye etti. Cinayetleri yürütmek için maskeli paramiliter ölüm mangalarının kullanılmasını tavsiye etti. 

Şubat 1980’de Aquis gazetesi, uyuşturucu kaçakçılığına karışan egemen sınıf Bolivyalılarla ilgili sergiler basmak için bombalandı. Mart 1980’de, gazete editörü Cizvit rahibi Luis Espinal kaçırıldı ve ölümüne işkence gördü. 

Barbie’nin eski arkadaşı eski diktatör Hugo Banzer, kurtuluş felsefesine savaş ilan etmesi ve rahipleri, rahibeleri öldürmesiyle ünlüydü. ve Banzer planının bir parçası olarak meslekten olmayan işçiler. 2 Haziran 1980’de Siles Zuazo’nun başkan yardımcısı adayı sabote edilmiş bir uçakta neredeyse öldü ve dört kişiyi daha öldürdü. Delle Chiaie’nin patronu Arce Gomez’e ait bir şirketten kiralanmıştı. 

Yine Haziran ayında Delle Chiaie, Fransa’nın Bologna kentini bombalamayı planlamak için Avrupa’ya uçtu ve daha sonra Belçika’daki bir dizi toplu cinayetle bağlantılı olacak faşist VMO’nun bir konferansı için Belçika’ya uçtu. 29 Haziran 1980’de Hernan Siles Zuazo, 6 Ağustos 1980’de aday olması gereken genel seçimi kazandı. 

17 Temmuz 1980’de Arce Gomez ve Ordu Şefi Garcia Meza, Bolivya’daki kokain darbesi olarak nam salacak bir darbe yaptı. Aynı gün, güçlü sol sendika COB, darbeye karşı bir strateji planlamak için Demokrasiyi Savunma Komitesi toplantısı düzenledi. Aniden makineli tüfek ateşi camları parçaladı ve siper almak için eğildiklerinde, Delle Chiaie ve Ölüm’ün Nişanlıları binaya girdi ve herkese sendika lideri Marcelo Quiroga Santa Cruz’a geri durmasını söylemesini emretti, o reddetti ve onu ve birini vurdular.

 Diğer herkes tutuklandı, kadınlara tecavüz edildi ve hepsi bir hafta boyunca dövüldü ve işkence gördü, yiyecek ve tuvalet olmadan çimento hücrelerine kilitlendi. Arjantin veya İtalyan aksanlı kukuletalı adamlar tarafından sorgulandılar, bu da Delle Chiaie’nin arkadaşları ve müttefikleri anlamına geliyordu. Darbe gününde en az 20 sendika lideri öldürüldü. 

Madenciler, liderleri öldürülene veya tutuklanana kadar iki hafta boyunca darbeye direnmeyi başardılar. Bir ayda en az 500 kişi öldü ve 2.000 kişi yaralandı. Delle Chiaie’nin adamları ambulanslarla sokaklarda dolaştı, insanlar kaçırıldı veya kayboldu ve ambulans gören herkes hayatını kurtarmak için koştu.

Ölüm Nişanlıları, Özel Komando Grubu olarak yeniden adlandırıldı ve Bolivya uyuşturucu kontrol teşkilatında iş buldu. Roberto Suarez, Arce Gomez ve diğer üç büyük uyuşturucu kralı, uyuşturucu kaçakçılığı üzerinde bir tekel uygulamaya karar vermişti. Arce Gomez, İçişleri Bakanlığı’nın başına terfi etmişti ve tüm uyuşturucu kaçakçılığı karlarından% 10’luk bir kişisel vergi talep ediyordu. Ölümün Nişanlıları, öldürülmesi ve işkence görmesi için 140 küçük uyuşturucu üreticisinin listesini aldı. Uyuşturucuyu İçişleri Bakanlığı’na teslim etmeleri emredildi, ancak kendileri için başka değerli eşyaları çalmalarına izin verildi. Bazı büyük satıcılar CIA’den dokunulmazlık kazandığından uyuşturucuya karşı savaşın her zaman nasıl işlediğinin biraz daha yozlaşmış ve dramatik bir örneğiydi. DEA, FBI veya polis muhbiri olarak, daha sonra tutuklanan rakiplerinin isimlerini veriyor. 

Hapishaneler, uyuşturucu sonsuza dek sürdükçe düşük düzeyli uyuşturucu satıcılarıyla doluyor. Amerika’da polisin, tıpkı Ölüm Nişanlıları gibi mülklere el koymasına ve satmasına izin verilir. Çılgın sarhoş nişanlılar Bolivya’da birbirlerini öldüren ve yerel iş adamlarını terörize eden bir terör saltanatı başlattı. 

Bu arada, Delle Chiaie’nin yardımcısı Pierluigi Pagliai, kurbanlarına elektrikle işkence yapmayı sevdiği bale taytları giyerken sadistçe işkence yapmakla ünlendi. 

Darbeden sadece iki hafta sonra, Delle Chiaie’nin önceki Avrupa gezisi, İtalya’nın liderlik yıllarında yaşayacağı en kanlı saldırıya yol açtı. 2 Ağustos 1980’de Bologna tren istasyonunda bir bomba patladı. 85 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. Nisan 82’de, Delle Chiaie’nin suç ortaklarından 4’ü tutuklandı ve planlamacı olarak tutuklandı. Piazza Fontana’daki bombalama gibi, Lecio Gelli’nin çökmekte olan P2 Vatikan bankacılık skandalından dikkatini dağıtmak için yapıldı. 12 Ağustos 1982’de Luigi Concutelli Delle Chiaie’nin Avrupa’ya ana gezisi, Carmine Palladino’yu sakinleştirmek için boğdu.
1980’de Bolivya’da, Delle Chiaie, Carter yönetiminin büyükelçisini geri çektiğini ve OAS’ın onu kınadığı, yalnızca Güney Afrika ve Arjantin’de tanınan yeni hükümete uluslararası destek almakla görevlendirildi. Delle Chiaie, 2 Eylül 1980’de WACL konferansı için Arjantin’e gönderildi ve burada Bolivyalı ev sahiplerini, uyuşturucuya karşı silah ve danışman sağlamayı kabul eden El Salvador’un faşist ölüm mangası lideri Roberto D’Aubuisson ile tanıştırdı. 81 Nisan’da Arce Gomez, nişanlıların sarhoş öfkeleri, polise karşı tehditleri ve metresinin tutuklanması nedeniyle kontrolden çıktığından korktu ve Joachim Fiebelkorn’a ülkeyi terk etmesi için para ödedi. Brezilya’da 8 adamıyla , 3 kilo kokain ve büyük miktarda Nazi teçhizatı tutuklandı. Çabucak serbest bırakıldı. 3 Ağustos 1981’de Başkan Garcia Meza’nın egemenliği, orduyu bir araya getirmeyi amaçlayan daha önceki bir askeri ayaklanmayı bastırmayı başaramayınca sona erdi. Ona bağırırken bir komutana vurma hatasını yaptı. Komutan, başkanın toplarını tekmeleyerek ve ona silah çekerek karşılık verdi. Yerine askeri cunta ve ardından General Celso Torrelio getirildi. Delle Chiaie yeni rejimler için çalışmaya devam etti, ancak ülke iflas etti ve sallantıdaydı. 

Reagan yönetimi Bolivya ile diplomatik ilişkilere yeniden başlamıştı, ancak yeni Büyükelçi Edwin Corr, Barbie’den kişisel bir intikam aldı.  Temmuz 1982’de Büyükelçi Corr, Pagliai ve Delle Chiaie’nin tutuklanmasını ayarlamak için İtalya’ya gizli bir gezi yaptı. Eylül 1982’ye gelindiğinde, Bologna’daki bombalamalar o kadar ilerlemişti ki, Delle Chiaie ve Pagliai hakkında tutuklama emirleri çıkarılabilirdi. 10 Ekim 1982, Hernan Siles Zuazo’nun nihayet bir İtalyan casusu olarak kullanıldığı ve Bolivya polisinin Delle Chiaie ve Pagliai’yi tutuklamaya geldiği gün. Her ikisi de önceden uyarılmıştı ve Delle Chiaie Cochabamba’da saklanıyordu, ancak Pagliai saklanmakta gecikti ve günü güneşlenerek geçirdi. İtalyan istihbaratı tarafından konuşmasını engellemek için boğazından vurulduğunu açıkladıktan sonra ölümcül bir hataydı. ve 23 gün sonra öldü. Delle Chiaie, CIA tarafından kaçması için uyarıldığını ima ederek Arjantin’e kaçtı. Edwin Corr onu tutuklatmaya çalıştığında bile Delle Chiaie, 1982’de aynı derecede kötü şöhretli bir gladyo teröristi, Türk Gri Kurt ve eroin kralı Abdullah Çatlı ile ABD’ye gittiğinde, ABD istihbaratında hala gizemli arkadaşları vardı. Taksim Meydanı’ndaki katliam ve Papa’nın vurulmasıyla bağlantılı. Catli daha sonra Chicago’ya taşındı ve burada CIA’nın Orta Asya’daki Gladio B terörist kampanyasında kilit bir unsur haline geldi ve ardından 1996’da Türkiye’deki rezil Susurluk olayında ölmüştü. Miami o zamanlar Nikaragua’ya karşı gizli savaşın merkeziydi ve Delle Chiaie’nin Arjantinli için kontratlara fon sağladığına inanılıyor.

Delle Chiaie’nin 1984’ten 1987’ye kadar Venezuela’da üç yıl geçirdiği Arjantin cuntasının çöküşünden sonraki kariyeri hakkında çok az bilgi mevcut. Nihayet Mart 1987’de kaçmaya çalışırken tutuklandı, bir polisin karate bıçağıyla yere serildi. CIA ve İtalyan gizli servisi birkaç saat içinde ortaya çıktı. Delle Chiaie, işlediği suçlardan dolayı İtalya’da yargılanmak üzere sınır dışı edildi. 20 Şubat 1989’da, Piazza Fontana’nın bombalanmasıyla ilgili tüm suçlamalardan aklandı. Birçok suçundan dolayı asla cezalandırılmadı. Kariyerinin birçok ayrıntısı, CIA’nın onu işe aldığı zaman gibi, bugüne kadar bir sır olarak kaldı. Gerçeği göz önüne alındığında Pino Rauti gibi üstündeki insanlar ve Ventura gibi onun altındaki insanlar CIA maaş bordrosundaydı ve özellikle de kovuşturmaya karşı tam dokunulmazlığı nedeniyle, 1960’larda bir ara CIA maaş bordrosuna neredeyse kesin olarak yerleştirildi. Fiebelkorn, Delle Chiaie’nin Latin Amerika uyuşturucu kartelleri ile Sicilya Mafyası arasındaki ana bağlantı olduğunu iddia etse de, Mafya ile bağları da biraz gizemlidir. Delle Chiaie’nin teğmenlerinden biri olan Pierluigi Concutelli, mafyanın Anonim Kaçırmanın önemli bir üyesiydi. Ek olarak, bir terörist planlamacı olarak gerçek rolü belirsizliğini koruyor. Bazı durumlarda, kendisinin her zaman iddia ettiği uygun bir günah keçisi olarak hizmet etmiş olabilir. 11’de. Mayıs 1994, kurduğu Avanguardia Nazionale partisi, P2 üyesi Silvio Berlusconi’nin koalisyon hükümetine dahil edildiği için İtalyan hükümetinin bir parçası oldu. 17 Mayıs 1996’da, İtalyan Komünist Partisi’nin PCI’sinin yeni adı olan PDS’nin nihayet koalisyon hükümetinin bir parçası olmasına izin verildi, tam da 40 yıllık Gladio terörizminin önleyeceği varsayıldı. Delle Chiaie sonuna kadar pişmanlık duymayan bir faşist olarak kalacak ve anılarını “L’aquila e il Condor Memor di Un Militante Politico” yayınlayacaktı. 9 Eylül 2019’da doğal nedenlerden öldü. Adamın kendisi bir gizem olarak kalır, ancak kötü şöhretli kariyeri, istihbarat teşkilatları hukukun üstündeyken, devrimi önlemek için dünya çapında faşizm ateşlendiğinde ortaya çıkan dehşeti gösterir. Teröristler, Ölüm mangaları, uyuşturucu kartelleri, tüm CIA kuklaları, İşkence.

Kaynaklar
Ana kaynağım Stuart Christie’nin “Stefano Delle Chiaie: Kara Terörün Portresi
” Magnus Linklater’ın “The Fourth Reich: Klaus Barbie and the Neo-Faşist Association”, Isabel Hilton ve Neal Acherson da Delle Chiaie’den bahsediyor ve Bolivya kokainiyle ilgili kapsamlı bir açıklamaya sahip. -Darbe.
Daniele Ganser tarafından Nato’nun Gizli Ordusu: Batı Avrupa’da Gladyo ve Terörizm Operasyonu, Gladio’nun tüm NATO ülkelerinde ele aldığı bir şaheserdir.
Gladio Operasyonu: Vatikan, CIA ve Mafya Arasındaki Kutsal Olmayan İttifak Paul L. Williams, savaş sonrası İtalya’daki baş döndürücü skandalları ve Latin Amerika üzerine ilginç materyalleri kapsıyor.
Yırtıcı Devletler: Latin Amerika’da Akbaba Operasyonu ve Gizli Savaş, JP McSherry tarafından bir Condor Operasyonu başyapıtıdır.
Stuart Christie’nin Stefano Delle Chiaie kitabı çevrimiçi olarak PDF olarak ücretsiz olarak temin edilebilir.
https://archive.org/details/stefanodellechiaieportraitofablackterroristbystuartchristie1984/mode/2up
Ayrıca çevrimiçi bir sürümde de mevcuttur
https://libcom.org/history/stefano-delle-chiaie-portrait-black-terrorist-stuart-christie
Stuart Christie, 1987’de Venezuela’da Stefano Delle Chiaie’nin tutuklanması üzerine https://www.fifthestate.org/archive/326-summer-1987/stefano-della-chiaie/

Stefano Delle Chiaie’nin ölüm ilanı http://www.italianinsider.it/?q=node/8487
GLADIO çalışmalarına adanmış bir web sitesinden Stefano Delle Chiaie hakkında arşiv
https://secretsandbombs.wordpress.com/tag/stefano -delle-chiaie /
JFK ve GLADIO
https://www.kennedysandking.com/articles/nato-s-secret-armies-operation-gladio-and-jfk

Dave Emory ve Nip Tuck, iç içe geçmiş İtalyan savaş sonrası
skandalları hakkında spitfirelist.com/anti-fascist-archives/rfa-17-21-who-shot-the-pope/
Dave Emory ve Nip Tuck, CIA Uyuşturucu Bağlantısı Bölüm 4 ile ilgileniyor “Bolivya Kokain Darbesi”
http://spitfirelist.com/anti-fascist-archives/rfa-24-28-the-cia-the-military-drugs/

Kaynak:https://linkezeitung.de

https://anti-imperialist-u.blogspot.com/2020/05/stefano-delle-chiaie-from-gladio-to.html
https://cooptv.wordpress.com/2020/10/17/stefano-delle-chiaie-internationaler-faschismus-und-terrorismus-von-der-operation-gladio-zur-operation-condor/Reklamlar

Koordinator00

Next Post

'Lenin Şafağı'nda CİGERXWİN 36.yılında da yaşıyor - Hilmi Toy

Cum Eki 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Devrimci Kürt şairi, yazar, araştırmacıdır Cegerxwin. “Kızıl Sel” şiiri gibi gibi gürül gürül akar şiirleri, bendini yıkar dili üzerindeki tüm yasakların. Barışçıdır, incitmek istemez ne karıncayı, ne ceylanları, ne de emekçi insanlığı. Ama öfkelidir sınıf düşmanlarına, ağalara beylere, şeyhlere öfkelidir. Öfkesini, isyanını aydınlık bilinciyle […]
Translate »