Ulm’de “Kayıplarımızı Unutmacağız” etkinliği

Hüseyin Şenol
Gazeteci

Şehir merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe komuoyunun ilgisi büyük oldu. Dövizleri okuyanların duygulu anlar yaşadığı gözlemlendi.

Almanya’nın  Ulm  kentinde 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası dolayısıyla Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve İCAD (Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite) aktivistlerin çağrısıyla oturma eylemi yapıldı.

Neuen Brunnen Meydanında gerçekleştirilen gösteride  “17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası” dolayısıyla düzenlenen eylemde kayıpların akıbetinin açıklanması ve sorumluların yargılanması istenildi.

Dünyanın bir çok ülkesinden gözlatında kayıp edilenlerin fotoğrafları ile, bazı ülkelerde gözaltında kayıpların rakamlarının yazılı olduğu  ve kayıplarımız nerede pankartlarının açıldığı eylemde,   gözaltında kayıplar için bestelen şarkılarla etkinlik  başladı.

ICAD adına yapılan konuşmada, Devletlerin ve militarist güölerin gözaltında kaybetme politikasının neler olduğuguna ve buna karşı  kaybedenlere karşı verilen mücadele, gözaltında kayıplara karşı mücadele haftaları, Arjantin de Plaza de majo anneleri, Türkiye 25 yıldır mücadele eden cumartesi Annelerini ve mücadelesini anlatan konuşmacı, ICAD (Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite ) kuruluşunu ve mücadelesini anlattı.

ICAD temsilcisi  aralıklarla yaptığı konuşmasında, gözaltında kayıplarımız bulunsun, sorumlular yargılansın amacıyla tüm ilerici insalığı kayıplar mücadelesinin yanında yer almaya çağırdı.

Kayıplar için temsili  ayakabılar ve mumlar etrafında sokaktan geçenlerin ilgisini çeken mitingte, dağıtılan bildiriler  Korona salgınına karşı ilgiyle alınıp okundu.

ICAD ve AGİF’in çağrısıyla düzenlenen etkinlikte, ADHF, Halk Cephesi, KON-MED, HDP aktivistleri ve Avrupa Demokrat editörü etkinlikte yer aldı.

Koordinator00

Next Post

İsviçre nereye gidiyor? Que Vadimus

Pts Haz 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Federal Hükümet bu yılın Ocak ayında, olası bir terör saldırısını önlemek amacıyla yeni yasal düzenlemeler hayata geçirmek istediğini belirtmişti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden İsviçre’ye uyarı ! Yeni düzenleme ile, şüphelilerin denetlenmesi ve hareket özgürlüklerinin sınırlandırılması hedeflenirken, ülkedeki radikalleşme karmaşıklığının üstesinden gelebilmek ve halkı daha […]
Translate »