Üç aylık büyük tehlike / Raul Zibechi

Bizi ABD’deki seçimlerden ayıran üç ay, dünyadaki yaşam için kritik olacak. Bu, çeşitli analizlerle ve çok özel bir şekilde, Beyaz Saray ve Pentagon tarafından gerçekleştirilen saldırıyı etkisiz hale getirmekle en çok ilgilenen Çinli liderlerin görüşleriyle destekleniyor.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) resmi olmayan gazetesi Global Times’ın baş editörü Hu Xijin, 26 Temmuz Pazar günü , ülkenin eşi benzeri görülmemiş güvenlik zorluklarıyla karşı karşıya olduğu için, ulusa daha fazla nükleer füze inşa etme çağrısı yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası. Hu Xijin makalesinde şöyle yazdı: “ABD delisini caydırmak için daha fazla nükleer füze yapmak için acele edin” (bkz. ” ABD yaklaştıkça Çin nükleer cephaneliğini genişletmeli: GT baş editörü “, Global Times , 07/26 / 2020 yılında).

Aylar önce, aynı gazetede, aynı yönde başka bir çağrı vardı: Pentagon’u caydırmak için nükleer cephaneliğin artırılması. Global Times’a göre Çin nükleer cephaneliğini artırmak niyetinde değildi, ancak mevcut durum iki güç arasındaki çatışmanın merkez üssü haline gelen Güney Çin Denizi’nde çatışmalar olacağını gösteriyor.

Donald Trump’ın seçim stratejisi, 12 Haziran’da Asia Times tarafından yayınlanan Steve Bannon ile uzun bir röportajda özetleniyor . Trump’ın 2016’daki eski kampanya lideri, aktif bir Goldman Sachs bankacısı ve iş adamının başkanlığı sırasında Beyaz Saray danışmanı olan Bannon, kampanyasını Çin’e odaklarsa Trump’ın Kasım seçimlerini kazanabileceğini söylüyor.

Görüşleri berbat ve bazıları, tıpkı Çin’i George Floyd’un ölümüyle suçladığı zamanki gibi hayal görüyor, çünkü Afrikalı-Amerikalı, Çin Komünist Partisinden gelen Covid-19’a sahipti , bir opioid olan fentanil tüketicisiydi. aynı ülkeden gelecekti ve endüstri Asya ülkesini terk ettiği için bir fabrikada hiç işi yoktu (” Bannon, Asia Times’a: ABD seçimlerinin tamamen Çin ile ilgili olduğunu söylüyor “, Asia Times , 12/06/2020 ).

Ancak röportajı okumak gerekiyor çünkü ABD’nin siyasetini ve elitlerinin düşüncelerini açığa çıkarıyor . Bannon Çin hükümeti gangster bir grup olduğunu iddia ve Komünist Parti bir gangsterler grubu olduğunu  . Daha da kötüsü, Çin Komünist Partisi’nin 20. yüzyılın tamamlanmamış işi olduğunu ve onu tasfiye etme zamanının geldiğini söylüyor.

İki saldırı noktası vardır: Çin’in teknolojiye ve Batı’nın başkentine erişimini engellemek için gerekli olduğu için Hong Kong’u gömmek ve Güney Çin Denizi ve Boğazı çevresinde Japonya, Avustralya, Hindistan ve Vietnam ile bölgesel bir ittifak kurmak. Malacca. Her iki strateji de devam ediyor, ancak Bannon’a göre Komünist Parti devrilene kadar hızlandırılmaları gerekiyor.

4 Haziran’da Steve Bannon, 1989 Tiananmen Meydanı baskısının yıldönümünde ilan edilen ve Çin’den kaçan bir grup milyonerden oluşan bayrağı da olan Çin Yeni Federal Eyaleti adını verdiği şeyi açıkladı . Bu hedefin ulaşılamaz olmasının ötesinde, Çin rejimini zorla devirme iradesine dikkat etmeliyiz.

Pekin’in ABD saldırganlığına tepkisi aynı 26 Temmuz tarihli Global Times gazetesinde , önümüzdeki üç ay içinde ikili ilişkilerin aşırı tehlikesinin altını çizen bir makalede okunabilir (” Çin-ABD ilişkileri önümüzdeki 3 ay içinde ‘aşırı tehlike’ içinde ”) “). Makalenin yazarı, bu süre zarfında Trump yönetiminin Çin’e misilleme yapmaya zorlamak için muhtemelen daha fazla saldırı başlatacağını tahmin ediyor.

Çin hükümetinin görüşünü yansıtan gazete, Trump’ın ikinci dönem arzusunun kısa vadede işleri daha da kötüleştirebileceği konusunda ısrar ediyor. Ancak Çin karşıtı duruşun, ABD elitlerinin Kasım ayında bir güç kayması olsa bile Washington’un politikasında önemli bir değişiklik beklememesi gerektiği yönündeki iki partili fikir birliğini yansıttığını , yani Çin’in uzun bir mücadele.

Bütün mesele bu. Obama’nın başkanlığından bu yana, ABD dış politikası eski odak noktası Orta Doğu’dan Pasifik ve Çin’e kaydı . Çinli uzmanların görüşlerine göre Global Times , Pekin’in Houston’daki konsolosluğun kapatılması gibi provokasyonlara karışmaması gerektiği sonucuna varıyor.

Gazete, Çin için çatışmalardan kaçınmanın ve ABD’nin dayattığı rekabeti kazanmanın anahtarının kendi gelişimine odaklanmak ve en kötüsüne hazırlıklı olmak olduğunu söyledi. Önderliğin netliği, bin yıllık kültürüne özgü bir ifadeyle sonuçlandırmasına olanak tanır: ” Birleşik Devletler bizimle soğuk bir savaştan korkmuyor, bizim gelişmemizden korkuyorlar “.

Çinliler en kötüsünün olabileceğinin farkında. Daha sonra bir nükleer savaşa yol açabilecek bir deniz savaşı. Bu olasılığa hazır olmak istiyorlar ama kendi gelişimlerine odaklanmak istiyorlar.

Bize gelince los de abajo , aşağıdakiler, işlerin daha kötüye gideceğini anlamalıyız. Bizi etkileyen fırtına / salgın, önleyemeyeceğimiz bir dizi felaketten sadece ilkidir . Sürekli inşa ediliyor Arks (1) bize bu dönemde, bizim dayanıklılık test eden bir dönemle başa yardımcı olabilir.

*****

(1) Zibechi, sık sık EZLN tarafından halihazırda fırtına ve ardından ikinci milenyumun başındaki kapitalizmin kendi kendini yok eden tufanı karşısında topluca hayatta kalmak için kullanılan arkların metaforunu ele alıyor. Daha iyi anlamak için, yukarıdaki birkaç satırdan oluşan ve “Bugün Nuh’un Gemisi bugün özerklik” başlıklı 2017 tarihli bir makaleye atıfta bulunan bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Kaynak:comune-info.net

adı geçen yazar

Next Post

Savaş Siyaseti: İsrail'in Lübnan ve Suriye'deki Son Oyunu nedir?

Per Ağu 13 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Ramzy Baroud 4 Ağustos’ta  , Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta büyük bir patlamanın sarsılmasından saatler önce , İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Lübnan’a uğursuz bir uyarıda bulundu. “Bir hücreye çarptık ve şimdi memurlara çarptık. Hizbullah da dahil olmak üzere hepsine bunu düşünmelerini öneriyorum ” dedi Netanyahu ,  İsrail’in merkezindeki bir askeri tesise resmi bir gezi sırasında. Netanyahu’nun […]
Translate »