Trinidad / Tobago’dan Kadınlar:”Yeter artık!”

Kadınlara şiddeti durdur. Roel Wijnants Flickr’da, CC BY-NC 2.0 .

Flora Thomas

18 yaşındaki Ashanti Riley’nin 29 Kasım’da kaybolmasının ardından kadına yönelik şiddet bir kez daha Trinidad ve Tobago’da gündem oldu. En son Özel Kiralama (PH) arabasına binerken görülen genç , yolda olduğunu bildirmek için erkek arkadaşını aradı, ama o gideceği yere asla varmadı . Cesedi 4 Aralık’ta bulundu .

Bir araba sürücüsü ve  İki adam da dahil, üç kişi, onun öldürülmesiyle ilgili olarak gözaltına alındı ve polis üçüncü zanlıyı arıyor.

Sosyal medyada da  annesi de dahil olmak üzere birçok kişi öfkeli. 8 Aralık 2016 tarihinde Eve çok yakın ölü bulunan genç bir banka memuru olan   Shannon Banfield‘in ölümü nedeniyle.

Banfield cinayetinin ardından sosyal medya kullanıcıları  “Yeter artık!” diyor. Ancak dört yıl sonra, dilekçe ve protestolara rağmen , cinsiyete dayalı şiddet ve kadın cinayeti gerçek bir tehdit olmaya devam ediyor .

Riley’nin ölümü , dünya çapında dikkatleri “kadına yönelik halihazırda var olan şiddet salgınına” çekmeyi amaçlayan BM Kadınların Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm Günü’nün ortasında geldi .

Facebook kullanıcısı Jenelle Arlene Bedeau , 18 yaşındaki kendi deneyimini anlattı :

Bir sabah taksiye bindim […] ve taksi şoförü durağımı geçti ve özür diledi, “Sorun değil, geri dönüp seni bırakacağım” dedi. Sonra bir arka sokağa gitti ve sadece tur attığını ve pencereleri kaldırmaya başladığını söyledi. Hemen bağırmaya ve ne yaptığını sormaya başladım. Bacağımı okşadı ve “Sorun değil, sadece klimayı takıyorum” dedi. Kilidi açmaya başladım ve kapıyı açmaya çalıştım ve onunla savaşmaya çalışırken kendimi hareket eden arabadan atmak zorunda kaldım.

Kendime sorup duruyorum, eğer bunu yapmasaydım ne olurdu! O kadar paniklediğim için hissettiği korkuyu hayal edebiliyorum ki nefes alabilmem bile epey zaman aldı.

O kadar iç karartıcı ki, kadınlar için rutin bir işe gidiş veya bir akraba ziyareti sözlü veya fiziksel olarak cinsel saldırıya veya birçok durumda ölüme neden olabilir. Annesi için dua ediyorum… şimdi anne olmak kalbimi burkuyor ve kadınlara tetikte olmalarını söylemeyi bırakıp erkeklerin daha iyisini yapmasını sağlamamız için dua ediyorum.

Ülkenin başbakanı Dr. Keith Rowley, son cinayetle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kayıtlı taksi şoförleri (çalışmak için iyi bir karakter sertifikasına ihtiyaç duyan) ile “PH” sistemi arasında bir tutarsızlık olduğunu kaydetti . “her Tom, Dick ve Harry’nin bir aracı yönetmesine izin verilmesi ve ardından bunun bir sonucu olarak ortaya çıkması tehlikesine” katkıda bulunur.

itiraf soru artık “Biz bu konuda ne yapacağız?” Olduğunu Mevcut Motorlu Taşıtlar ve Karayolu Trafik Kanunu , “hiç kimse bir motorlu taşıtı kayıtlı olduğu amaç dışında kullanamayacağını” belirtmektedir. Şu anda PH araçları için tahsis edilmiş bir tanım yoktur, ancak uygulama çok yaygındır ve denetlenmemektedir.

PH düzenlemesi, özel bir arabanın genellikle aynı anda birden fazla sürücü tarafından kiralanmak üzere kullanıldığı gayri resmi bir düzenlemedir. Uber gibi sürüş paylaşım uygulamalarından farklıdır, çünkü araç ne tarafından çağrılmaz ne de teknoloji aracılığıyla takip edilir. Ayrıca sürücünün meşru bir ticaret yapıp yapmadığını bilmenin hiçbir yolu yoktur, bu da onu riskli bir seçim haline getirir.

Kadınların zaman zaman veya sadece PH sürücülerinin çalıştığı yerlere seyahat ederken ne gibi seçeneklere sahip olduğu sorulduğunda, Rowley, “Durumun pratikliği göz önüne alındığında, kişisel güvenliğimizin her zaman farkında olmalıyız […] Sadece dikkatli olun.”

2017’de Jamilia Derevenax , popüler bir çok katlı otoparkta tanıdığı biri tarafından öldürüldükten sonra , Başbakan Rowley tartışmalı bir şekilde kadınlara eşlerini akıllıca seçmelerini tavsiye etti. İfadesi yaygın kurban-suçlayarak, netizens dair bir duruş olarak yorumlandı sürekli seslendi onlar girişimi bile, Femicide sonrasında yönlendirmesi suçu ait olduğu yere .

On Facebook, Son Du posted:

Hayranlık duyduğum ve saygı duyduğum erkekler bana kadınlara yönelik bu ahlaksız şiddetin, erkekler diğer erkeklerle davranışları hakkında ciddi bir şekilde konuşmadıkça durmayacağını söylediler. O yüzden lütfen, birbirinizle konuşun – ŞİMDİ.

Konunun bir başka kritik yönü, hem adli tıp hem de mağdurların aileleriyle etkileşim açısından polis eğitimidir. Kriminolog Renee Cummings şunları kaydetti :

[…] Soru TT’de kaç kadının (erkekleri de dahil edeceğim) kaybolduğu, öldüğü veya hiç ortaya çıkmadığı değil.

Soru kimin umurunda?

Polislik ve ulusal güvenlik için milyarlarca harcama yaptıktan sonra TT, cinayetler, bedensiz cinayetler, kayıp şahıslar, cinsel saldırılar ve kimliği belirsiz insan kalıntılarını içeren diğer şiddet suçları hakkındaki bilgileri analiz etmek için herhangi bir mantıklı veya bilimsel strateji tasarlamadı.

Bu, kaybedilen tüm canlar kadar trajik!

Riley amcası bir yürek paylaştı Facebook yazı eksik kişi raporu için ailenin deyimi çekerken, “alaycı yaptı ve diğer polis memurları vardı“ışık feneri”diye olmanın karşıtı kaçırma biriminin üyeleri rağmen doğruladı hangi Ashanti hakkında küçük düşürücü yorumlar, bizi dehşete düşürüyor. ” Diğer raporlar ve sosyal medya tanıklıkları benzer duygusuzluk örneklerine işaret etti.

Ortasında adalet çağrıları var Riley ve sayısız diğer kadınlar için öldürüldü veya kayboldu , Guardian gazetesi raporları gibi birçok 47 olarak kadın ve kız şu anda ülkenin cinayet sayımı ile 2020 yılında Trinidad ve Tobago bugüne kadar öldürüldüğünü 362, kadın cinayet kurbanlarının yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor.

Aynı rapor , Trinidad ve Tobago Polis Teşkilatı’na göre 2020’de kayıp olduğu bildirilen 745 kişiden 416’sının – yarısından fazlasının – kadın ve kız olduğunu belirtiyor .

Facebook’ta şair Shivanee Ramlochan , ülkenin duygularını dokunaklı bir şekilde ayetlere koydu :

”Kadınlar için, ön kapıdan çıplak ayakla gebe ağaçlarımızdan pommecy almak için çıkan bizler için ölmeyelim. […] Doğum günü partilerine pasta ve dondurma dolu kollarımız ve metalik indirimli çanta balonlarıyla gelelim. Kullanmak zorunda olmadığımız biber gazı dolu ışıltılı çantalarımızla en ufak bir pumpum şortu içinde ceninlere ulaşalım. Canlı kiliselere, sevgilinin evine canlı ulaşalım […] nereye gittiğimizin önemi olmasa da, kutsal ya da saygısız, oraya gitme hakkımızın nefes almasına izin verilmesinin dışında, rahatsız edilmemiş, ciğerlerimiz, vajinalarımız bıçak darbeleriylebozuluyor. […]”

Belki de öldürülürsek, bu ölüme karşı bir dua olsa da, ilk soru kalçalarımız veya dudaklarımız arasına kaç adam götürdüğümüz, kaç adamla kaç çocuğumuz oldu, kaç adamımız olmayacak olabilir. kendileri silahlı kişilerdi. Bizim övgülerimiz daha iyi bilinmeli […]

Birisi onun hayatını söndürmeden önce ellerimizi uzatabilir ve kız kardeşlerimizin ellerini yakalayabiliriz. Katilleri bizden korkutacak kadar güçlü, kolektif, savaşacak kadar cesur ve çok ağlayacak kadar cesur olduğumuzdan giderek daha fazla hale gelelim. Sevgiyi sadece terörün sunulduğu bir masaya getirmemiz ve kendimizden doyana kadar yememizi istememiz. Hepimiz yarın tekrar dua etmek için uyanalım.

Kadın. Kadın. Kadın.

Kaynak:https://globalvoices.org/2020/12/07/calls-to-legislate-private-hire-vehicles-and-stop-victim-blaming-as-another-woman-is-murdered-in-trinidad-tobago/

adı geçen yazar

Next Post

BM hakları şefi çağrıda bulunuyor: ''Beyaz Rusya'ya Devam eden insan hakları ihlallerine son ver''

Sal Ara 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 BM hakları başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Belarus’taki insan hakları durumunun, özellikle barışçıl toplanma açısından kötüleşmeye devam ettiğini söyleyerek hükümeti devam eden ihlallere son vermeye ve “gerçek, saygılı ve kapsayıcı bir ulusal diyaloğa doğru adımlar atmaya” çağırdı. İnsan Hakları Konseyi’nin bir toplantısında konuşan  Yüksek Komiser Michelle […]
Translate »