Tozkoparan Fırtınası – Mehmet Sönmez

60’lı yıllarda, 60 hektarlık yeşil tepelerin, düz çayır ve çimenlerin ortasına kurulan yerin adı Tozkoparan’dır. O yıllarda, İstanbul Suriçi’ndeki yığılmalara çözüm için bu şirin tepelerin üzerine toplu konutlar yapıyor devlet, yine bir koyup beş alarak. 60 hektarın sadece üçte bir bölümünü kaplayan bu konutların çevresi yeşil bırakılır. İnsanlar nefes alsınlar, bağlarında, bostanlarında ekip biçsinler diye. Bu, o dönemin daha insani yerleşim plan anlayışıdır. 70’li yıllara gelindiğinde bu konutların sağına soluna şirin, sıcak gecekondular kurulsa da Tozkoparan hala iştah koparan yeşil ve geniş bahçe özelliğini korumaktadır.

Sırtımızı denize döndüğümüzde sağ tarafında Merter, önünde Zeytinburnu, arkasında, sağında, solunda Esenler, Güngören vardır. İtiş kakış bahçesiz evlerin, dar sokakların bulunduğu bu beton semtlerin bir de son yıllarda yukarı doğru genişleyen gökdelenleri vardır. Yatay genişleyemeyen bu semtlerin ortasında kalmış 60 hektarlık bir bahçesi olan Tozkoparan, bugün saldırı ve tehlike altındadır. “Ölüyü diriyi halleden” rantçılar, gözlerini bu bu “şirin mi şirin gecekondu evleri” ne, yeşil büyük bahçelerine, toplu konutlarına diktiler.

Tozkoparan İstanbul’un ortasında yeşil bir vahadır. Mahalle kültürünü yok etmek, AVM’ler kurmak, gökdelenler dikmek için kolları sıvaladılar.
Tozkoparan halkı direnecektir. Tozkoparan halkı haklarını sonuna kadar savunacaktır. Tozkoparan’lılar bilinçlidir. Haklarının gasplarına karşı kılıç kalkan kuşanırlar. Ama Tozkoparan’lılar dostlarına karşı da gidip sığınılabilecek sıcak bir limandır. Tozkoparan’lılar hakkını hukukunu arayan bir de devrimci kuşak yetiştirmiştir. Tozkoparanlılar ın

Tozkoparan’lı Hatun Ana’ları, Remzi abileri vardır. İyi, yiğit, güzel devrimci Doğan Albayrak, efsanedir. Hikayeleri dolaşır kulaktan kulağa. Hak, adalet ve sosyalizm yolunda can veren İbrahim Özalp ve daha nice bedel ödemiş güzel insanlar çıkarmıştır bağrından. Tamer Arda’nın eylem yeri olduğu söylenir. Söylenceye göre sokaklarından bir hayalet gibi geçtiği, Tozkoparan’lıların ekmeğini yediği, arandığı günlerde bağırlarında saklandığı söylenceler arasındadır.

Tozkoparan’ın Küba mahallesi vardır. Dardır, barikata uygundur sokakları. Hayatı, felsefeyi, mücadeleyi anlatır sokakların duvar yazılarında. Süslüdür yani sokakları. “Siyasi abileri”nin örgütlediği “gayri meşru”lar vardır. Bir işaret, bir kıvılcıma bakar. Antenramanlılar yani. “Evet” demesini bilmezler. Ele avuca sığmaz, haksızlığa, baskılara “hayır” demesini iyi bilirler.
Yaklaşık altı bin beş yüz hane, her hanede üç beş nüfus, toplam otuz bini aşkın insanı vardır. Direnecektir, hakkını koruyacak,

“rant için değil, halk için konut “

diyecek ve tozu dumana katacaktır Tozkoparan halkı.
Memet Sönmez
27 12 2020

Memet Sönmez

Next Post

2021 Umudun yükseldiği bir yıl olacak!

Cts Oca 2 , 2021
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Yeryüzünde insanlık hala sınıflı toplumların yüklerini de barındıran son temsilcisi Tekelci Kapitalizm yada bir diğer adıyla Emperyalizm dönemini yaşıyor. Mekan ve insan aklı bu karanlığın temsilcileri tarafından her gün daha fazla fethedilme, özgürlük, daha fazla kuşatılma ve cam bir fanus ta müzeye kaldırılma riski […]
Translate »