‘Toledo Paktı’nın önerdiği sistemle aynı: Sistemlerini mahkemeye taşıyacak 1.500 Basklı emeklinin isyanı

“Kararı çoktan verdik ve  Geroa Pentsioak’ı  [Bask ek emeklilik sistemi] mahkemeye çıkaracağız . Karar verdikçe parayı toplamak istiyoruz çünkü bizim. Geroa, çalışma hayatımız boyunca katkıda bulunduğumuz parayı bir defada sermaye olarak toplamamıza neden izin vermiyor ve 25 yıl boyunca ayda yalnızca 180 euro gelir toplama imkanımız var  ? Geroa ne saklıyor? Likidite eksikliği? Bir  ağustos böceği, ‘Euskorralito’ değilse , ona çok benziyor. Zaten davayı bize götürecek avukatlar arıyoruz.

Gipuzkoa’dan emekli olan ve bir yıldan fazla bir süre önce ‘Geroa Tarafından Yaşlılar Platformu’nu kuran ve 1500’den fazla insanı bir araya getiren Gönüllü Sosyal Refah Kurumu’nun (EPSV) ortaklarından José Mari Lazkano’nun sözleri  , Şüpheye yer bırakmıyorlar ve ilginç  bir şekilde 20 tavsiyesinden birinde Toledo Paktı ile aynı hafta üretiliyorlar ve Sosyal Güvenlik Bakanı  José Luis Escrivá tüm İspanya için Bask modelini ‘benimsiyor’.

Şimdi, Euskadi’de ve işçilerin kendi aralarında,  model her zamankinden daha fazla tartışılıyor . “Geroa tarafından mağdur”, Guipuzcoa’daki bağlı işçi ortaklarına “tasarruf 45.120 avroyu aşarsa kurtarmanın sermaye biçiminde yapılmasını engelleyen mevcut Geroa EPSV ayrımcılığını” bildirmek için doğdu. Aynı hafta, Toledo Paktı’nın tavsiyeleri bilindiğinde, parlamentoda temsil edilen tüm partilerin Vox aleyhine tek oyla mutabık kaldıkları, “Bu ülkenin işçileri  yine Geroa modeliyle kandırılacaklar” diyorlar. işadamları ve sendika merkezlerinin işbirliği ile. Geroa modeli Guipuzcoa’da zorunludur, gönüllü değildir ve tasarruf sahibi 45.120 Euro’yu aşarsa emekliliğin sermaye şeklinde itfa edilmesine izin vermez. Bakan Escriva ve eğer iyi olurdu  Toledo Paktı Komisyonu Başkanı ,  Magdalena Valerio , Geroa, “Geroa EPSV göre yapmak tarafından Ağırlaştırılmış platform tarafından temsil edilen ortaklar, dul, dul, varisleri, onlar temin ederim ki talepler hakkında bilgi verildi bu emekliler ve Gipuzkoa’dan işçiler.

İstihdam için EPSV, yalnızca Bask Ülkesinde var olan kuruluşlardır. Kendi günlerinde , işçilerin kamu emekli maaşına bir tamamlayıcı olarak , kendi denetim ve kontrollerinden sorumlu olan bölgesel yönetici tarafından terfi ettirildiler  . Şu anda 450.000’den fazla işçiyi kapsayan dört işçi var: Gipuzkoan işveren Adegi tarafından oluşturulan yukarıda bahsedilen Geroa ve onu eşit şekilde yöneten LAB, ELA, UGT ve CCOO sendikaları;  Mondragón Group’un yaklaşık 45.000 işçisinin dahil olduğu Lagun Aro ;  Üç Bask ilçe meclisi ve şehir meclislerinin görevlilerini ve işçilerini bir araya getiren Hazia Elkarkidetza ; ve  Itzarri, örneğin Ertzaintza ve Bask Sağlık Hizmetleri, Osakidetza çalışanlarını içeren Bask Hükümeti çalışanları için.

Tekilliklerinden biri, işçinin ve şirketinin, bu çalışanın emekli olduğu zaman için ‘çantayı’ besleyen aylık bir miktarı eşit parçalarda ödemesidir. 1996 yılında kurulan Geroa örneğinde,  20 faaliyet sektöründen  (inşaattan tekstile, metale, ticarete ve hatta spora kadar) 113.000 üyesi vardır ve bunlar gönüllü değildir: işçi faaliyetini Birbirine bağlı yirmi sektörden bazıları, bu ‘kendine özgü’ özel emeklilik planına zorunlu bir şekilde dahil edilmiştir. Bask Hükümeti’nin 2018 verilerine göre, Euskadi’de 44’ü istihdam için, geri kalanı bireysel olmak üzere toplamda yaklaşık 13.500 milyon özsermaye ile toplam 77 EPSV var. Bask GSYİH’sının% 32,3’ü (İspanya’nın tamamında tamamlayıcı sistemin temsil ettiğinin neredeyse dört katı, GSYİH’nın yaklaşık% 9’u). Bask Ülkesinde toplam 282.965 işçi  , toplamın% 31’i, bir EPSV üyesidir, ancak Guipúzcoa’da bu oran% 61’e ulaşmaktadır.

9 Şubat’ta bir toplantı düzenleyen etkilenen işçiler, çok sayıda yoğunlaşma gerçekleştirdiler, Geroa’nın kendisine mektuplar gönderdiler ve hatta  Gipuzkoan işveren Adegui’nin temsilcisi Nerea Zamacola veya başkan yardımcısı ile görüştüler.  ELA’dan Joseba Villareal . Cevap her zaman aynı olmuştur: 45.120 Euro’dan fazla sermayeniz varsa, tüm parayı aynı anda toplayamazsınız. Kuruluşun yöneticisi  Virginia Oregui bile, kar amaçlı olmadıkları ve emekli maaşına ek oldukları için kısa süre önce bunların finansal bir ürün “olmadıklarını” açıkladı  . “Emeklilik fonumuzdan Geroa’dan gelen para, bir oğlunun düğünü için ödeme yapmamaktır,” dedi.

EPSV ortakları, “Geroa’da sahip olduğumuz para istediğimiz kadarını ödeyecek, çünkü bizim paramız olacak” diyor EPSV ortakları.  «Bask Ülkesinde gerçekleştirilen en büyük piramit planı ya da dolandırıcılık ortaya çıkarılmak üzere … Filateli Forumu davası, bu davanın boyutuna göre küçük olacak … Sadece kuruluşun adı kafa karışıklığına neden oluyor. EPSV, gönüllü sosyal güvenlik planı… Ve bunun zorunlu olduğu ortaya çıktı… Onlardan, yönetebilmem için bana sahip olduğum miktarı vermelerini pek çok kez istedim…. Yaptıkları tek şey, finans piyasalarındaki paramızla spekülasyon yapmak, ”diyor Geroa’nın ortağı Ernesto González.

Geroa’nın Aggrieved by Platform’un kurucularından biri olan Mitxel Piedrafita , La Información’a ” Geroa’nın yaptığı şey bir ‘corralito’ kurmaktı çünkü emekli olduktan sonra 25 yıl boyunca küçük bir emekli maaşı ile sınırlıyız.” . «Geroa’nın yönetim organlarının (Adegi, ELA, LAB, UGT ve CCOO) acilen tüzüklerinde değişiklik yapmalarını talep ediyoruz, böylece her işçi, çıkarlarına bağlı olarak gelir veya sermaye biçiminde katkılarını kullanma yolunu özgürce seçebilsin , işçilerin 45.120 avrodan daha az bir katkı payı ile yaptıkları gibi. Aynı sözleşme yükümlülükleri ile aynı sosyal haklardan mahrum kalan işçiler için varsaydığı ayrımcılığa son vermeliyiz. Yine aynı sebeple başka bir seçeneği olmayan gelir şeklinde kurtarmaya zorlanan emekli, engelli ve eşi vefat etmiş işçilerin yarattığı durumlar yeniden yönlendirilmeli ”diyor Platform’dan.

Bu arada, Geroa’nın mali gücü, 2.000 milyon Euro’dan fazla yönetilen bir varlıktan  ve 1996’da yaratılmasından bu yana yıllık% 6.21’lik ortalama bir kârlılıktan söz edildiğinde sergileniyor  , ancak bu yıl SARS-CoV tarafından yaratılan pandemi. -2 İşler pek iyi gitmiyor ve fonunun 20 Ekim’deki karlılığı bu yıl şu ana kadar% -3.93 idi. ArcelorMittal gibi bazı büyük şirketler bile  , Olaberria ve Bergara’daki fabrikalarının toplu sözleşmesinin müzakerelerinde çok uluslu tarafından işçilere yapılan teklifte yansıtıldığı üzere Geroa’ya katkılarını askıya almakla tehdit ettiler  , son 5 Kasım 2019, nihayet ‘kan nehre ulaşmadı’.

Son olarak, bir parça bilgi: Geroa Tarafından Aggrieved Platformu’nu durumlarını araştırmak için çağıran ve davayı kendilerine götürmeyi teklif eden hukuk firmalarından hangisinin olduğunu biliyor musunuz? Martínez-Echevarría ve Rivera Abogados. Evet, aynı şekilde Albert Rivera’nın CEO’su olduğu, Ciudadanos’un lideri ve kurucusu olan hukuk bürosu 

Kaynak: https://kaosenlared.net

Haber Merkezi

Next Post

Sermaye tasarrufu: Hükümet, Air Europa'yı 475 milyona kurtararak daha sonra Iberia'ya teslim etmeyi onayladı

Per Kas 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bir şirketi kurtarmak ve daha sonra vermek için kamu fonları… İspanya|Bakanlar Kurulu kurtarılmasını onaylı Air Europa onunla finanse edecek, 475 milyon Euro it a dikkate  stratejik şirket  olan yaşayabilirlik coronavirüs salgın, satın alma kapısını açan bir operasyonla riske edilmiş ekonomi Bu şirketin Iberia tarafından. Yani, kamu fonlarıyla bir şirket kriz anlarında yeniden […]
Translate »