Tazminatlar ve yaşam mücadelesi / Esther Stanford- Xosei

Esther Stanford-Xosei

Yok olma İsyanı Uluslararasıist Dayanışma Ağı, 1 Ağustos Cumartesi günü Brixton Yolu’nu kilitlemek için Maangamizi’yi Durdur ve Afrika Kurtuluş Günü Tazminatları Yürüyüşü’ne katılıyor.

Altı yıldır tüm güzel şeyleri yapıyoruz – yıllık yürüyüşlere devam ediyoruz ve İngiltere Hükümeti’nin Hakikat ve Onarıcı Adalet Sorgulama Komisyonu’nun Tüm Taraflı bir Parlamento Komisyonu kurmasını isteyen mektuplar dağıtıyoruz.

Ama biz hükümet tarafından görmezden gelinmiş gibi görünüyor ki, kimsenin zorlamadan hareket etmeyecek gibi görünüyor. Bu yıl, tazminat çağrımızı duyurmak için barışçıl sivil itaatsizlikle uğraşarak meydan okumaya karar verdik ve şimdi iklim ve ekolojik acil durum bağlamında hayatta kalmamız için bu çağrıyı yapıyoruz.

1 Ağustos Cumartesi günü, Windrush Meydanı’ndan Max Roach Park’a Brixton Yolu’nun bir bölümünü kapatacağız ve Brixton’u halka açık bir eylem-öğrenme alanına dönüştüreceğiz.

Tamir etmek

Çoğu insan ‘tazminat’ kelimesini duyduklarında tazminattır, ancak bu terimin aslında ne anlama geldiğinin sadece küçük bir kısmıdır. Tazminatlar onarım anlamına gelir, sadece bir tazminat düzeltme işi değil, eşitsizlik üretmeyen ve yeniden üretmeyen yeni ekonomik sistemler anlamına gelir.

Cumartesi günü Brixton’da yolu engelleyeceğiz, Brixton’dan geçen araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin olağan seviyelerini azaltacak ve toplumun sağlığına zarar vermeden bir araya gelmesi için bir alan sağlayacağız.

Nijeryalı eleştirmen, denemeci, şair ve gazeteci Profesör Chinweizu’ya göre, tazminatın anahtarı, siyah insanlara kendilerini, ailelerini, topluluklarını rehabilitasyon için sunma olasılığıdır, ancak her şeyden önce zihinlerinin rehabilitasyonu ve zalim rolünde olanların rehabilitasyonu – bir tür ortak kurtuluş.

Tazminat çerçevesi gerçekten bir sistem değişim çerçevesidir, çünkü kök nedenine yönelik bir çözüm ister.

Maangamizi Durdurma Kampanyası, Afrikan Kurtuluş Günü Tazminatları Mart Komitesi, Rodos Güz Gerekir Oxford, Athari Adında Bir Kabile, Yok Olma İsyanı ve XR İngiltere Uluslararası Dayanışma Ağı (XRISN) dahil olmak üzere bir grup koalisyonu bir araya geliyor.

Dayanışma 

XRISN, 2018’in başlarında, kendim ve Maangamizi Durdurma Kampanyasının diğer üyeleri tarafından yönetildi, ancak Ekim 2018’deki lansmanından bu yana Yok Olma İsyanı’nın kurucuları ile görüşmeler yapıyorduk. Grup, XR kurucularının küresel kuzey konumsallığından genişlemek için isyan üzerine farklı bakış açıları oluşturmak.

Maangamizi’nin Durmasında, XR’nin yaptıklarını güçlendiren ve yüzyıllardır süren isyan deneyimini kullanan topluluklarla bağlantıları vardı.

Biz bu yana üç küresel güney yakınlık ağlarını oluşturmak üzere çalışmış, Accra, Gana merkezli XR Affinity All-Afrikan Ağı (XRAAN), Asya’nın XR Affinity Ağı Delhi, Hindistan merkezli (XRANA), ve bir XR Affinity Ağı Güney Abya Yala (XRRAAYS), Kolombiya merkezli, Abya Yala (Amerika olarak da bilinir).

Bu yerlere gitmeyiz ve insanlara bu ağa ait olmak için XR olmanız gerektiğini söylemiyoruz, bunun yerine XR ve dünya çapında yerleşik isyanlar arasında karşılıklı bir dayanışma ve öğrenme sürecini kolaylaştırıyoruz.

XRISN, küresel güneydeki ve diasporadaki toplulukların düşüncesiyle isyanın planlanmasını, organize edilmesini ve yürütülmesini sağlamak için bu ağları destekler ve seslerini XR hareketi içinde güçlendirir. Bunları altyapı ve güvenli iletişim açısından da destekliyoruz, bu yerlerin çoğundaki aktivistlerin yaptıkları iş için rutin olarak zulüm gördüklerini ve öldürüldüklerini biliyoruz.

Zarar

XR, bu küresel güney liderliğindeki dayanışma ağını, yaptıkları işte pişirilen bir dayanışma ve tazminat eylemi olarak XRISN’e giden kalabalık finansörlerin gelirlerinin yüzde 20’si ile destekledi.

Aynı süreç ISN ve daha geniş XR hareketi arasında da çalışıyor – XR’nin bazı kısımları tarafından benimsenen gezegen onarımları kavramını teşvik ediyoruz.

Buna karşılık, XR, doğrudan harekete geçme iddiasında bulunmaya çalışırken, topluluklarımıza işaret etmemiz için yararlı bir model olmuştur. Organize edilmiş şiddet içermeyen sivil itaatsizlik tarihlerimizin bir parçası olsa da, Küresel Kuzey’den uzaklaştığımız bir şeydir ve XR insanlara sivil itaatsizliğin toplumdaki olasılık penceresini nasıl değiştirebileceğine dair çağdaş bir örnek sunmaktadır.

Öyleyse tazminatların iklim ve ekolojik acil durumla ne ilgisi var?

Tarihi zararı nasıl onaracağımızın bir kısmı, günümüzdeki miraslarını değiştirmektir – örneğin, ekstraktivizmi durdurma veya korporakrasiye meydan okumak için şiddet içermeyen doğrudan eylemleri kullanma. Sadece zararı durdurduğunuzda, onarımın neye benzediğini etkili bir şekilde düşünebilirsiniz.

tazmin 

Uluslararası hukuk kapsamındaki tazminatların bir başka unsuru da tazminattır – Yerli halkın toprakla ilişkisi konusunda ne onarmanız veya yenilemeniz gerekir? Bu, egemenliğin restorasyonunu ve Yerli halkın bir kez daha toprağın koruyucusu olmasını sağlar.

Tazminatların üçüncü bir yönü, tüm farklı bilgi sistemlerinde olabileceğimizin en iyisini arayan rehabilitasyon – insanların odaklandığı kapasite geliştirme ve bilgi gelişimidir.

İnsanlığın farklı kısımlarında cevabın cepleri vardır. Ve sonra tazminat kavramı var, ama bu tazminatın sadece bir parçası. Örneğin, karbon ayak izlerinin eşitsizliği ve ekolojik borç yükü paranın ötesinde ve tazminatın ötesindedir.

Sonuçta Afrikan etikçi Profesör Maulana Karenga’nın dediği gibi, tazminat Dünyayı onarma, yenileme ve yeniden yapma süreci ve pratiğinde bulunan insanları onarma ve yeniden yapma sürecidir.

***

Yazar

Esther Stanford-Xosei, Extinction Rebellion Internationalist Network’ün tamircisi ve kurucu ortağıdır. ‘Yeni bir köleleştirici’ olarak Esther, Avrupa’daki Pan-Afrikan Tazminat Koalisyonunun (PARCOE) eş başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Kendisi ayrıca Maangamizi’yi Durdur kampanyasının ve Afrika İnanç Günü Kurtuluş Günü Tazminat Mart Komitesi’nin resmi sözcüsünün eş başlatıcısıdır.

Kaynak: pressenza.com

Koordinator00

Next Post

Bu yıl Stuttgart Barış Ödülü Julian Assange'a verildi.

Sal Ağu 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bir yıl boyunca Londra’da hapsedilen Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, Stuttgart Barış Ödülü 2020’yi aldı. Ödül Die Anstifter tarafından verildi ve koşulsuz bilgi ve basın özgürlüğü hakkını teşvik etmeyi amaçlıyor. Die Anstifter başkanı Annette Ohme-Reinicke, Assange’a yönelik baskının da herkes için kapsamlı siyasi bilgilere karşı […]
Translate »