Tarihe sıradışı olarak geçen bir kadın: KLEOPATRA

Tülay Sönmez
Ressam

Sevgili Simurg News takipçileri, her geçen gün hayatın zenginleşmesi demektir. Belki ömrümüz azalıyor ama hayata kattıklarımız, gün be gün çoğalıyor. Yazarlarımıza çok kıymetli yeni bir arkadaşımız eklenerek, ailemize renk kattı; Tülay Sönmez. Eşi Mehmet Sönmez’le birlikte hayata renk katmaya devam ediyorlar. Tülay alışık olmadığımız tarzda resimler yapıyor. Bunların hikayesini de yazılı olarak paylaşmayı çok seviyor. Davetimizi kırmadı; Simurg News ailesi için paylaşmaya belirli periyodlarla devam edecek. Aramıza hoşgeldin Tülay Sönmez… SimurgNews

***

Antik  Mısır; hala çözülemeyen olağanüstü gizem ülkesi ve tabii ilk aklımıza gelen isim yedinci kadın firavun  Kleopatra. Kuşaklardır süren aile içi enseste  rağmen soyunun en zeki kadını. Daha oniki yaşında yedi dil bilen, tıb konusunda bilgili entellektüel bu kadın için Roma’lı ünlü tarihçi Plotarkhos ”sesi; istediği her titreşimi çıkarıp, istediği her dili kullanabildiği çok telli bir müzik aleti gibiydi” der.
Gözlerine yaptığı makyajın bile sağlıkla ilgisi olduğu,bu makyajın sağlıklı olmasını sağlayan en önemli içeriğin makyajdaki kurşun tozunun miktarı olduğu belirlenmiştir. Kleopatranın makyajı,dört kurşun bazlı madde içeriyor ve bu madde Antik Mısırda oldukça yaygın olan göz enfeksiyonunu engelliyordu.
Bu efsane kadının otuz dokuz yaşında yılan sokması ile öldüğü söylensede Antik tarihçi Strobo, Kleopatra’nın zehirli tarağı ile intihar ettiğini iddia eder.
Bir şey daha: çizgi roman Martin Myster’deki bir hikâyeye göre, Kleopatra Atlantis’in nükleer atıklarını Mısıra getirip, bu atıkları piramitlerde saklayıp onları insanlık tarihi ile yüzleştirmemek ile yükümlü dört kişilik ekipten son kalan kişidir. Tabii bu bilim kurguda olsa, bu aralar salgın ile ilgili bir çok bunu andıran komplo teorilerini ve yaşadığımız  süreci düşününce bunuda eklemeden edemedim.
Bu dönemi böyle atlatalım arkadaşlar yazıyla, çizimle tiyatroyla…hem de en renklisinden…en eğlencelisinden.

Koordinator00

Next Post

DERSİM GELENEĞİNDE;KARA ÇARŞAMBA!

Cts Mar 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Toplumlarda, değişik kültürler ve değişik dinlerin mitolojileri vardır. Bu mitolojilerde dünyanın yaratılışı değişik anlatım ve inançlar vardır. Örneğin zamanı bulma konusunda birçok değişik inanç mitolojileri vardır. Bunlara baktığımızda zamanı keşfetmeleri daha çok mitolojik bir yaklaşımla başladığını görürüz. MÖ.2000 Yılın başların da Babiler; günü ve […]
Translate »