TANRIÇA HERA..!!

Hırçın ve kötü değil, kendine dayatılana direnen güçlü , akıllı ve öfkeli kadın..

Yunan mitolojisinin kraliçe vasıflı tek tanrıçası.. Hera,Zeus’un ablası aynı zamanda karısı..(yani ensest kurbanı) ve aynı zamanda Afrodit’ten sonra en güzel tanrıça(belkide Afrodit kadar dişiliğini kullanmadığı için)

Zeus bu güzel ve soylu ablasını birlikte olmaya ikna edemediği için,titreyen ve üşüyen zavallı bir TAVUS KUŞU kılığına girerek kandırır. Hera kuşun bu zavallı haline acıyıp onu ısıtıp göğsüne yaslar o anda Zeus kendi suretine dönerek Hera’ya tecavüz eder.

Cesur , güçlü ve dirençli Hera muhteşem bir tören ile evlenir (tecavüzcüsü ile evlenir)..bu evlilik “kutsal evlilik olarak adlandırılır ve Hera, Olimpos’daki tanrıların ve tanrıçaların kraliçesi olur.

Ancak Zeus gibi iflah olmaz bir çapkın tanrının karısı olmak zordur. Hırslı ve öfkeli olarak anlatılan Hera,tek eşliliğe sadakatle bağlı ,evliliği ve loğusa kadınları koruyan bahar mevsimi ile anılan bir tanrıçadır. Öfkesi Zeus’un ona yaşattığı aşağlamalara ve aldatmalaradır. Her dirençli ve güçlü kadın gibi oda mitoloji deki “kötü kadın” yaftasını almıştır aynı Lilith gibi.

Aslında ona dayatılmak istenen yaşam biçimine baş kaldırmış,çok güzel bir kadın olmasına rağmen Zeus’tan başka bir kimse ile birlikte olmamıştır.


Aaşağılanmanın intikamını almak ister.Bunun için güzelce süslenir ve Afrodit’ten hiç bir tanrının ve ölümlünün dayanamayacağı, baştan çıkaran göğüslüğü isteyerek ayrıca uyku tanrısı Hypnos’u da ikna ederek birlikte Ida dağına Zeus’un yanına giderler.Hera,göğüslüğü takarak Zeus’u baştan çıkarır ve birlikte olurlar Zeus yaşadığı zevkin ve Hypnos’un verdiği uykunun kurbanı olur ve uykuya dalar.Zeus uyandığında Troya’lılar savaşı kaybetmiş Yunanlılar zafer kutlaması yapıyordu. Hera Zeus  ‘u yenmiş onun itibarını sarsıp tüm aşağlanmalarının intikamını almıştır.

Hera,resmî mitoloji tarihinde “kıskanç huysuz,kötü” bir kadın olarak anlatılır. Aslında bakıldığında Lilith gibi Medusa gibi Hera gibi güçlü ve dayatılan güce direnen her kadın gibi yaftalanıyor.

Tülay Sönmez 04.08.2020

Tülay Sönmez

Next Post

Röportaj/ Hazal Sipahi ile Istanbul sözleşmesi üzerine - Gökhan Korkmaz

Çar Ağu 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Gökhan Korkmaz Hazal Sipahi: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi bırak, sözleşme şartlarını, ivedilikle uygulamaya koymalıyız Cinsellik, cinsel sağlık, cinsel şiddet ve toplumsal cinsiyete dair kavram ve konuların seks pozitif bir yaklaşımla incelenip konuşulduğu Mental Klitoris adlı podcast programının yapımcısı ve sunucusu Hazal Sipahi ile konuştuk. Sizi […]
Translate »