Systemair HSK Sendikalı 7 İşçiyi Ücretsiz İzne Çıkardı

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK fabrikasında 7 işçi daha sendikalı oldukları için ücretsiz izne çıkarıldı

Systemair HSK sendikalı 7 işçiyi ücretsiz izne çıkardı

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK fabrikasının patronu 7 işçiyi ücretsiz izne çıkardı.

Systemair HSK fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için ilk olarak 45 işçi ücretsiz izne çıkarılmıştı. Daha sonra patronun belirlediği kişiler gruplar halinde iş başı yapmış, işveren sendikadan istifa etmelerini istemiş, kabul etmeyen işçilerden 12 kişi tekrardan ücretsiz izne çıkarılmıştı.

Evrensel’in haberine göre; HSK patronu 18 Aralık Cuma günü ise gönderdiği mesaj ile 7 işçiye ücretsiz izne çıkarıldığını haber verdi. İşçilere gönderilen mesajda “Ülkemiz Kovid-19 salgını sebebi ile alınan tedbirler kapsamında yürürlüğe giren ücretsiz izin tebliği doğrultusunda, 21.12.2020 tarihi itibariyle 17.01.2021 tarihine kadar geçici olarak ücretsiz izne çıkarılmanıza karar verilmiştir” denildi.

İşçilerden aldığımız bilgiye göre HSK’de üretim devam ediyor. Hatta patron üretim için fabrikada bulanan taşeron firmalara yeni elemanlar alıyor. İşçiler “Salgın bahane biz sendikalaştığımız için ücretsiz izne çıkarılıyoruz. Çalışan arkadaşlarımıza ciddi baskılar var. Ve adeta askeri bir mantıkla hareket ediyor. Tepede sürekli bir göz ve işçileri denetliyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

İşçilerin sendikalaşma çalışmalarının ardından baskı artmış ve işyerinde telefon kullanmak yasaklanmıştı.

Kaynak:Sendika.Org

Haber Merkezi

Next Post

Sansasyonel bir yöntem olarak “ifşa”dan kurucu bir ilkeye - Aysun Gençtanır

Çar Ara 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Nasıl sosyal medyada her bir ifşanın ardından birbirimizden güç aldıysak; evde, işte, okulda, sokakta yanı başımızdaki diğer bir kadın arkadaşımızla küçük dayanışma örgütleri kurarak, bulunduğumuz alanları ilkelerimizle feministleştirerek gücümüzü erkek iktidarlarına karşı yıkıcı bir güce dönüştürebiliriz. Ve büyük bir rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Sınır çizme […]
Translate »