Stuttgart’ta kayıplar eylemi yapıldı

Necati Abay

Almanya’nın Stuttgart kentinde, Schlossplatz meydanında “17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası” dolayısıyla düzenlenen eylemde kayıpların akıbetinin açıklanması ve sorumluların yargılanması istenildi.
Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite’nin (ICAD) çağrısıyla Cumartesi Anneleri Stuttgart’ın düzenlenlediği eyleme, Yeni Kadın, ADKH, Die Linke- Kreisverband Stuttgart, SKB, AGİF ve Zusammen Kämpfenen katılım sağladı.
Kayıpların dövizleriyle pankartların taşındığı eylemde, Cumartesi Anneleri Stuttgart adına ICAD’ın Almanca dilinden de yayımlanan açıklaması okundu.
Açıklamada, “21 Mart 1995’de İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınan komünist Hasan Ocak’ın işkencede katledildikten sonra kimsesizler mezarlığına gömüldüğü, ailesinin ve yoldaşlarının ısrarlı aramaları sonucu 17 Mayıs’ta kimsesizler mezarlığında bulunması mücadelesi, Türkiye’de gözaltında kayıplara karşı yürütülen örgütlü mücadelenin de başlangıcı olmuştur.” denildi.
“Gözaltında kayıplara karşı sürdürülen mücadelenin sembolü ve onuru olan Hasan Ocak’ın cansız bedeninin kimsesizler mezarlığından alınarak 19 Mayıs’ta İstanbul Gazi’de binlerce kişiyle uğurlanmasının ardından, kampanya yürütücüleri tüm kayıplar için mücadeleyi sürdürmeye karar verdi.” vurgusu yapılan açıklamada, “Cumartesi Annelerinin 25 yıldır süren mücadelesini, Amed’den Batman’a kadar Kürdistan’da kayıp yakınlarının mücadelesini selamlıyor ve Türk devletinin Cumartesi Annelerine getirdiği Galatasaray yasağını bir kez daha kınıyoruz.” diye kaydedildi.
KAYIPLARIN AKIBETİ AÇIKLANSIN, SORUMLULAR YARGILARSIN!
Açıklamada son olarak, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla duyarlı tüm kişi ve kuruluşları gözaltında kayıpları sahiplenmeye ve sorumlulardan hesap sormaya çağrılarak, “Gözaltında kayıpların akıbetleri açıklansın, sorumluları yargılansın!” talebi dile getirildi.
Maskeler takılarak, sosyal mesafe korunarak düzenlenen eylem, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganıyla sonlandırıldı.

Haber Merkezi

Next Post

KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA

Cum May 29 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Komünar Radyo-Tv yayınına yapılan saldırıyı kınıyoruz. Düşünce özgürlüğü düşünceyi engelsiz ifade etmekten geçer. Susturarak gerçeklerin kitlelere ulaşması tercihi zavallıca ve faşizmin tercihidir. Son derece kıt olanaklarla yayın yapan tüm alternatif devrimci demokratik medya kuruluşları bu saldırılarla yüzyüzedir. Buna karşın halkların sesi olmaya gerçekleri halklara […]
Translate »