Stuttgart AKM’de Internationalistischen Bündnisses’ten etkinlik

”Antikomünisme geçit vermeyin” mottosuyla her türden antidemokratizmi içeren saldırı dalgasını göğüslemek için oluşturulmuş bir inisiyatif olarak bir çok parti ve demokratik kurumun ortaklaştığı kampanya Stuttgart’ta da toplantılar gerçekleştiriyor.

Cumartesi günü saat 16.00 da Stuttgart AKM de gerçekleşen foruma MLPD Genel Sekreteri Gabi Fechtner, Die Linke temsilcisi Reiner Hoffman, Daimler-IGMetall den Klaus Jürgen Hampejs, Sİ den Bundesvorsitzender Alassa Mfuoapon, Jugendverband Rebell temsilcisi Franziska Schmidt, ATİK’ten İsmail Sarıcı nın konuşmacı olarak katıldığı alt ve üst salonların Pandemi nedeniyle geniş alanda dinleyici/katılımcılarla dolduğu tekniğinde kullanıldığı iyi örgütlenmiş bir toplantıydı.

Konuşmacıların antikomünist parti, çevre ve etki alanlarında sistemin postmodernist neoliberal saldırıları, yenifaşist hareketin sözde alternatifolma iddiası ile giriştiği kara propağandaya atfen konuşmaları oldu.

Komünizm kavrayışları tatlı su devrimciliği ve geçmiş sosyalizm deneyimlerinin akamete uğratıldığı kendilerininde nispeten önpratikleri ile sorumlu oldukları modern revizyonizmin toplum mimarisinden düştükleri hayal kırıklıklarını Stalin ve Mao Zedung yoldaşların önderliğindeki sosyalizmin devasa zaferlerine hiç yokmuş gibi kör bakan bir inkarcılıktan ”güleryüzlü sosyalizm”çıkaran Die Linke temsilcisinin Komünizm sahiplenişindeki bu özürlü yanları saymazsak sol adına karapropağanda karşısında MLPD ile yanyana gelmeleri çok sık görülmeyen bir olumluluk kabul edilmelidir.

Sırasıyla konuşmacıların işçi sınıfı mücadelesi, durum okumaları ve Antikomünist saldırılara karşı yaklaşımlarını ifade ettiği toplantıda MLPD Genel Sekreteri Gabi Fechtner’de sistemin yapısal durumu, sistem kaynaklı neoliberal tarih okumaları ve karapropagandaya yönelik saldırılarla Almanya da koalisyon ortakları özel Hristiyan Birlik Partileri nin sistemin bekası için rolleri ve antikomünizm kampanyalarında ki yapısal durumları pratikte neo faşist hareketin durumu ve saldırılarına örneklemeler sundu. Siyasal açıdan antikomünist etkiye karşı duruşun önemi güncellenmiş bir canlı sosyalizm savunusunun anlamlı olacağına vurgu yaparken Die Linke teorisyenlerinin yaklaşımlarınada atıfta bulundu. Elbette MLPD nin kavrayışındaki eksikliklerden kaynaklı Marxizm Leninizm Maoizm vurgusunun Bilimsel sosyalizmin savunusu ve yaşama geçirilişindeki bu kavrayış sürecinin parametrelerine siyaset ayarlarının yapılmadan güçlü bir antikomünist akımın göğüslenmesi ve kampanyaların etkisi istenilen düzeyde olmayacaksa da mevcut çalışma anlamlıdır.

Stuttgart Alevi Derneğinin bu noktada bir dayanışma örneği göstermeside bir başka anlamlı duruş olduğunun altı çizilmelidir.

İsmail Doğruer

Next Post

Dün Nasılsa Bugün de Öyle: Tutuklanır Umudu Taşıyanlar - Hilmi Toy

Paz Eki 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Dün Nasılsa Bugün de Öyle: Tutuklanır Umudu Taşıyanlar 25 Eylül günü yine bir sabah gözaltı haberiyle uyandık. Siyasal yaşamda varlık hakkını halktan alan, nice bedeller ödeyerek bu güne gelen HDP’ye yönelik intikam operasyonu gündeme düştü bir haber olarak. Siyaseten tasfiye etmeye yönelik rutinleşen saldırının, […]
Translate »