Strasbourg’da bir aylık oturma eylemi başladı

Oturma eylemi Avrupa Konseyi binası önünde bir basın açıklaması ile başlatıldı. İlk konuşmayı yapan KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Türk devletinin baskı ve soykırım politikalarına dikkat çekerek, “Zulme dur demek, Öcalan’a özgürlük zamanı demek için oturma eylemini başlatıyoruz” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, oturma eyleminin AK önünde başlatılmasının önemine işaret eden Aydar, “Avrupa Konseyi, CPT, AİHM hepsi buradadır. Onların duvarlarının önünde sesimizi dünyaya duyuruyoruz. Yıllardır burada nöbet tutuluyor, eylemler yapılıyor. CPT’nin açıkladığı rapor bu mücadelenin sonucudur. Burada onlara vazifelerini hatırlatıyor ve açıkladıkları raporlara uygun hareket etmeye, pratik adımlara atmaya davet ediyoruz” diye belirtti.

Aydar, “Halk olarak Önder Apo’nun özgürlüğünü istiyoruz” diye vurgularken, şunları ekledi: “Önder Apo özgürleşene kadar bu halk, hareket ayakta olacak. Kararlıyız, mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz.”

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVeG-KON) Eşbaşkanı Serpil Aslan, “İmralı’daki tecrit muhalif kesimlere bugün yapılan baskılardan bağımsız değildir. Zulmün olduğu yerde başkaldırı esastır. Bizler birleşerek, çoğalarak özgürlük isteğini haykıracağız. Özgürlük kazanacak” şeklinde konuştu.

Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına Ayten Kaplan, “Biz kadınlar her koşulda direnerek ‘zamanı geldi, özgürlük zamanı’ diyerek bu eylemde yerimizi alacağız. Çevremizdeki tüm dostlarımıza, Önderliğimizi ve onun için verdiğimiz mücadeleyi anlatarak çoğalacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi’nden (ADDKİ) Aycan Gaye Serbest, şu mesajı verdi: “Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü aynı zamanda tüm siyasi tutsakların özgürlüğü olarak görüyoruz. Kürt halkının özgürlüğü işçi sınıfının özgürlüğünden de bağımsız değildir. Birleşik mücadele ile zafere yürüyeceğiz.”

KON-MED Eşbaşkanı Tahir Köçer ise şöyle konuştu: “Bizler 22 yıldır buradayız ama yeterli gelmemiş. Bu yüzden buradaki eylemimizi büyüterek, Reber Apo’nun yaptığı fedakarlık gibi daha büyük fedakarlıklar da bulunarak, Reber Apo’nun özgürlüğünü sağlayacağız.”

Êzidî Koordinasyonundan Carcur Cemil, HDP eski milletvekili Nursel Aydoğan, PYD Avrupa adına Xebat Şakir, Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MAR-DEF) Eşbaşkanı Aziz Tunç, Siyasetçi kadın aktivist Şafak Arabacı, CÎK Başkanı Ahmet Hafız Turhallı ile PKAN’dan Ömer Koyuncuer de birer konuşma yaparak Kürt Halk Önderi Abullah Öcalan’ın özgürlüğünü istedi.

Oturma eylemi gruplar halinde yapılacak. İlk grup eylemi 16 Ekim Cuma gününe kadar devam sürdürecek. Eylem her gün saat 09.00’da başlayacak ve 17.00’ye kadar devam edecek.

Oturma eyleminin ilk grubunda yer alan isimler şunlar: KCDK-E Eşbaşkanları Fatoş Göksungur, Yüksel Koç, Eski HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, Eski Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Avrupa Ezidi Koordinasyonu Carcur Cemil, Eski HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, KON-MED Eşbaşkanı Tahir Köçer, PYD Avrupa tensilcisi Xebat Şakir, KCDK-E Başur Temsilcisi Hoşiyar Salih, SYKP Avrupa Temsilcisi Tuncay Yılmaz, PJAK temsilcisi Ebrahim Alipour, Eski Viranşehir ilçe başkanı Hoşnav Ata, Avrupa Devrimci Demokratik Komün İnisiyatifi’nden (ADDKİ) Aycan Gaye Serbest, Siyasetçi kadın aktivist Şafak Arabacı, AGEP temsilcisi Nuray Sağdıç, Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MAR-DEF) Eşbaşkanı Aziz Tunç, CÎK Başkanı Ahmet Hafız Turhallı, CÎK Kadın Sözcüsü Hatice Turhallı, KOMAW temsilcisi Lokman Arslan, KNK adına Ali Matur, PKAN Ömer Koyuncuer, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVeG-KON) Eşbaşkanı Serpil Aslan, FEDA Demir Çelik.

Kaynak:anf

Haber Merkezi

Next Post

Komün Tv'deki tartışma üzerine bir kaç söz - Levon Terziyan

Sal Eki 13 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Programın moderatörü Zafer Yılmaz, “Biz Materyalist Komünistler olarak” diye söze başlıyor ama konuşmasını hep “Yapma Allah aşkına” sözüyle bitiriyor. Materyalist Zafer Yılmaz’ın Hovsep’e karşı iki lafının birinin “Hovsep yapma Allah aşkına” olması da apayrı bir ironi konusudur. Bu arada tartışma programlarında moderatörler tarafsız olmak […]
Translate »