Sol Parti’den hükümetin sığınmacı politikasına ağır eleştiri

Hüseyin Şenol (Stuttgart)

Almanya Federal Milletvekili Michel Brandt ve sığınmacılara yardım kuruluşu Seebrücke’den Anna Jahn, “mülteci sorunu” üzerine basın açıklamasında bulundular: “Eyaletimiz de mülteciler için güvenli liman olmalıdır”

Stuttgart

Almanya Federal Milletvekili Sol Partisi (Die Linke) Michel Brandt ve sığınmacılara yardım kuruluşu olan Seebrücke (Deniz Köprüsü) aktivisti Anna Jahn, “mülteci sorunu” üzerine basın açıklamasında bulundular.

Milletvekili Brandt ve aynı zamanda 2021’nin Mart ayında yapılacak olan Baden-Württemberg Eyalet parlamentosu seçimlerinde Karlsruhe şehrinden vekil adayı Anna Jahn’ın yaptıkları basın toplatısında Avrupa Biliği (AB) hükümetlerine sığınmacı politikalarından dolayı ağır eleştirilerde bulundular. Sözü ilk alan Michel Brand şöyle konuştu: “Stuttgart ve Eyalet hükümetimizi en kısa zamanda sınırlarımızda bekletilen sığınmacıları kabul etmelerini istiyorum. Nasıl ki bazı bölgeleri Korona Krizi bölgesi ilan edip, bu bölgelerde korunma uygulamaları yapıyorlarsa, aynı şekilde bu uygulamaları sınırlardaki mülteci kamplarında da yapmaya çağırıyorum. Yeşil-Siyah partilerden oluşan Baden-Württemberg eyalet koalisyon hükümetini izledikleri siyasetten vazgeçmeye çağırıyorum. Avrupa sınırlarında tutulan ve Avrupa ülkelerine girmeleri engellenen sığınmacıların durumları zaten içler acısıydı. Son zamanlarda mülteci sorununu konusunda Avrupa çözümünü çok duyduk, oysa ki uzun bir zamandır zaten kötü koşullar altında yaşayan bu insanların durumu, beş hafta önce çıkan yangın sonrası daha da yaşanamaz bir hale geldi. Çözüm önerileri ise Avrupa ülkelerinin temel ilkesini oluşturan insan haklarının da aynı zamanında iflası anlamındadır. Moria’daki yangın üzerinde beş hafta geçmesine rağmen ve Almanya’nın yaklaşık 200 belediyesinin sığınmacıları alabileceklerini beyan etmelerine rağmen ille de ‘Bir ortak Avrupa çözümü istiyoruz’ diye dayatan içişleri bakanlığı hala sığınmacıların ülkemize alınmasını engellemekte. Bu sebepten dolayı Sol Parti’nin hükümette bulunduğu üç eyaleti içişleri bakanlığına dava açmaya ve bakanlığı bu soruna çözüm bulmada teşvik etmeye çağırıyoruz.

Anna Jahn, Karlsruhe`den Eyalet parlementosu adayımız: biz Sol Parti olarak bu konuyu çok ciddiye alıyor ve insanlık görevi oalrak görüyoruz. Biz Seebrücke Baden-Württemberg’in çalışmalarını destekliyoruz. Baden-Württemberg artık mülteciler için güvenli bir liman olmalıdır. Berlin, Bremen ve Thüringen eyaletlerinin inisiyatifi ve tutumu açık bir şekilde Sol Parti’nin neden eyalet parlamentolarında olmalarının önemini gösteriyor. Nerede doğmuş olurlarsa olsun, ciddi bir şekilde ekonomik olarak zayıf durumda olanları ve inisiyatifleri destekleyen Sol Parti’nin Baden-Wüttemberg eyalet parlamentosunda güçlü bir temsiliyetinin zamanı geldi.”

Milletvekili Anna Jahn’a göre de, Baden-Württemberg eyalet parlamentosunda Sol Parti kesin olmalı. “Mültecilere de en fazla yardım edebilecek, onlara sahip çıkacak partiyiz” diyen Jahn’a göre partisi güçsüzleri güçlü bir şekilde temsil edebilecek ve onlarla dayanaşacak tek partidir. Bu nedenle de kesinlikle parlamentoya girmeliyiz” dedi.

Next Post

PİKPA ile dayanışma çağrısı

Cts Eki 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Lesvos’da 2012’den beri sığınmacılara kucak açan PİKPA Kampı, Yunanistan hükümeti tarafından kapatılmak isteniyor. Lesvos Hukuk Merkezi’nin de aralarında bulunduğu birçok kuruluş PİKPA ile dayanışma çağrısı yapıyor. PİKPA Kampı açıldığı dönemde, bir gözaltı merkezi olarak işlev göre Moria Kampı’nın tam tersine, adadaki tek açık kabul […]
Translate »