Sokak röportajı sonrası tutuklanan vatandaşa tahliye

Antalya’da sokak röportajında AKP iktidarını ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için tutuklanan İsmail Demirbaş bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Demirbaş, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, davanın ikinci duruşmasının 28 Aralık’ta görülmesi kararlaştırıldı.

Tahliye haberi, Demirbaş’ın sokak röportajında konuştuğu “Kendine Muhabir” adlı programın Twitter hesabından duyuruldu.

Ne olmuştu?

Antalya’da “Kendine Muhabir” adlı programa konuşan İsmail Demirbaş, AKP iktidarını, ekonomi politikalarını ve Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Erdoğan’ın yaptıkları nedeniyle Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini söyleyen Demirbaş, röportajın ardından 24 Ekim gecesi evine giden altı polisçe gözaltına alındı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Demirbaş, daha sonra yine bir sokak röportajı verdi ve yaşadıklarını anlattı. Bu röportajda da Erdoğan’ı ve AKP’yi eleştiren Demirbaş tekrar gözaltına alındı ve ev hapsine mahkum edildi.

Demirbaş ev hapsi kararına itiraz etmek için bir gün sonra adliyeye gitti. Burada dilekçe veren Demirbaş hakkında tutuklama kararı verildi.

Demirbaş Antalya E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

“Babam suç işlemedi”

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, İsmail Demirbaş’ın oğlu Melih Demirbaş babasının tutuklanmasına şu sözlerle tepki gösterdi:

“Babam kötü bir şey yapmadı. Düşüncelerini ifade ettiği için birçok şey yaşadı. Kendisi suç işlemedi. Maalesef yaşadığımız bu ülkede insanlar kendi düşüncelerini ifade ettikleri için tutuklanıyorlar. Bir an önce babamın serbest bırakılmasını istiyorum.”

Kaynak:bianet.org

Haber Merkezi

Next Post

Uluslararası Nefret Söylemi ve Ayrımcılık Konferansı

Sal Ara 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Hrant Dink Vakfı, 2009’dan bu yana ‘Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi’ projesiyle nefret söylemi ve ayrımcılıkla mücadeleye katkı sağlıyor. Bu sene, 11-12 Aralık, Cuma ve Cumartesi günleri Uluslararası Nefret Söylemi ve Ayrımcılık Konferansı çevrimiçi olarak yapılacak. Sivil toplum temsilcilerinin, akademisyenlerin, hukukçuların, meslek örgütlerinin, medya çalışanlarının ve gazetecilerin bir araya geleceği konferansta, […]
Translate »