SİZE SORMUYORUZ, BiZ BURADAYIZ…

Nesrin Lora
Yazar.
Simurg News Yazi Kurulu Üyesi

18. yüzyilin ortalarinda baslayip 1917`lerde ivme kazanan, bir Kadin mücadelesi söz konusudur. Gecmiste oldugu gibi bugünde Kadin, her dönem cesitli baskilarla karsi karsiya kalmistir. Gerek erk anlayis, gerek toplumsal baskilar ve gerekse de Emperyalist-Kapitalist sömürüler, kesintisiz bu güne kadar devam etmistir. Her ne kadar dönem dönem, sekil degistiren baskilar olsada, bunlar, aksine kadin mücadelesinin yükselmesini ve dahada güclenmesini saglamistir. Kadin sorununun bir sinif sorunu oldugu gercekligi günümüzde cok daha bariz bir sekilde gözler önündedir. Öyleki, tüm dünyada hizla gelisen kadin mücadelesi, Arjantinden, Siliye, Siliden Avrupaya, Türkiyeye ve dünyanin bir cok noktasina hizla yayilmistir.

Örgütlü bir kadin mücadelesi, elbetteki egemenler tarafindan görülmekte ve büyük bir korku yaratmaktadir. Emperyalistlerin cok iyi bildikleri birsey vardir ki o da, kadinlarin ayaklandigi bir mücadele, dünyayi yerinden sarsacak bir güce sahiptir. Bir diger gerceklikte kadinlarin sadece kadin mücadelesi icerisinde degil, ayni zamanda basta Rojava olmak üzere Ortadoguda cikan savaslar icerisindeki öncü rolü, erk egemen zihniyete karsi örgütlü mücadele, korkulari ikiye katlamistir. Bugün Isvicrede de görülen odur ki 7 ve 8 Mart olmak üzere iki gün süren etkinliklerde, her türlü baskiya ragmen yürüyüsler, Las tesis danslari ve kadin mücadelesini bilince cikarmak icin cesitli bölgelerde mitingler düzenlenmistir.

Korkunun boyutu büyük olacak ki Polis, her türlü savunma mekanizmalarini ortaya cikarmistir. Neredeyse sehrin büyük bir bölümü, Trafige ve gecislere kapatilmistir. Diger bir noktada, yine ilk defa Cinde ortaya cikan ve giderek yayginlasan Wuhan Corona virüsü, Isvicre devleti bu virüsün yayilma riskini bahane ederek , 1000 den fazla insanin katildigi etkinlikleri yasaklamistir. Bunlarin basindada 8 Mart yürüyüsü yer almaktadir. Bu gerekce, kadinlar tarafindan, Emperyalistlerin, bilincli bir Politika yaptigi anlamini tasidigi icin Zürihte izinsiz bir eylem gerceklestirilmistir. “Size sormayacagiz biz buradayiz”, ” Sizler sevdiklerinizle evinizde oturabilirsiniz bizler Corona virüsüyle basa cikabiliriz, ama sizler asil virüsün kendi icinizde oldugunu unutmayin; mesajlari verilmistir. Yaklasik 2000 kisinin katildigi bu yürüyüste bircok yerli yabanci Devrimci, Demokrat kurum yerini almistir. “Esit ise esit ücret, “8 Mart tatil günü ilan edilsin”, “Bir kadin daha eksilmeyelim.” talepleri dile getirilmistir.

Yasasin 8 Mart

8 Mart 2020

Nesrin Lora

Nesrin Lora

Next Post

İnsan ve Doğa için Düşsüz Bir Gelecek: Kapitalizm (3) - Zafer Yılmaz

Pts Mar 9 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Tarihsel Gelişmelerin İşaret ettiği Gerçek: Kapitalizm Son Mülkiyet Uygarlığıdır, Umut ise Komünal Uygarlıkta! “Zaman çok yoruldu artık Ruhumuzu örseleyerek Ve bizi zehirleyerek Kıra döke ilerleyişi bundan Bize şimdi Gökleri mavi Bahçeleri çiçekli Ufukları dupduru Yeni zamanlar gerek…” Bütün bu gelişmeler karşısında devrimci, komünist muhalefet […]
Translate »