SİMURG NEWS`TEN KİTAP TANITIM ETKİNLİĞİ

Haftasonu Ludwigsburg AKM’de, Ressam,Yazar, SimurgNews gazetesi yazıkurulu üyesi, Sancı Kültürü-Sanat dergisi danışma kurulu üyesi ve Son Haber gazetesi köşe yazarı Sait Oral Uyan’ ın Türkçe ve Almanca baskıları olan Rahman’ın Kavalı adlı kitabı için tanıtım toplantısı düzenlendi.Sunumu, SimurgNews yazarı Zeynep Poyraz yaptı. Kısa bir açılış ve hoşgeldiniz konuşmasından sonra, konukları Hanau da faşistlerce katledilen 9 kişi ve yakın zamanda trafik kazasında yitirdiğimiz Rojda Geyik ve Burak Yılmaz nezdinde tüm ölümsüzlerimiz adına saygı duruşu çağrısı yaptı.

Yazar Sait Oral Uyan, kısa yaşam öyküsü ve tutsaklık sürecini anlattı. Bu süreçlerde kültür ve sanatla olan içiçe gelişim seyrini ortaya koydu. Konuklar arasında kendisini birebir tanıyan ve tanımayan kişilerde varolduğundan bu tanışmanın en az yazarın kitabının yani ortaya koyduğu ürününün anlamlandırılması noktasında değeri tartışmasızdır.‘Rahmanın Kavalı‘ bir solukta okunacak kitaplardan biri. Hem yazarının fırtınalı hayatı hemde Romanın konusu ilgi çekici. Sait Oral kendisininde bu Romanın kahramanı ile birlikte tanıştığı Gilek toplumundan sözeder. Roman kahramanının Ezidi inanç topluluğunun bireyi olması kadar bir başka ilgi konusuda sürgün yolculuklarının başlıbaşına birer dram olması halidir. Sait Oral Uyan, kendisini ‘‘Rahman’ın Kavalı‘‘ını yazmaya taşıyan süreci ve koşulları anlattı. Romanın iç örgüsü ve gelişim seyri yada kurgusu üzerine değinilerde bulundu.Etkinliğe bir gece öncesi meydana gelen bir trafik kazası ile gölge düştü. Konukların bir çoğunun ilk defa dinleyecekleri Cem Özdemir kazanın şokundan dolayı katılamadı ve üzüntülerini ulaştırdı. Genç sanatçı Cem Özdemir’in resitali bu fiili gelişme ile ortadan kalksada, Sanatçı Ali Çiçek ve Sanatçı Onur Olgun seslendirdikleri birbirinden güzel eserlerle bir eksikliğe meydan bırakmadılar.

Dinleti sonrası bölümde konuklar Rahmanın Kavalı üzerine Yazar’a sorularını yönelttiler. Romanı okuyan kimi konuklar Romana dair değerlendirme ve kavrayışları üzerinden eleştirel düşüncelerini dile getirdiler ve Yazar Sait Oral Uyan sorulara yanıt vererek romanının dikkatle okunması tavsiyesinde bulundu.

Simurg News adına bu etkinlik benzeri inisiyatifleri ve Atölye çalışmalarını, dosya haber, sokak röportajları, canlı tartışma programları içeren bir konsept hazırlığı içinde olduğumuzu vurgulamak istiyoruz.Başta etkinliğimize katılan konuklarımıza, sorularıyla, değerlendirmeleriyle, aktif katılım sağlayan arkadaşlara, sazı ve sözü ile yüce gönüllülük gösteren Ali Çiçek ve Onur Olgun’a, Yazar Ressam Sait Oral Uyan’a, etkinliğin organizasyonuna yoğun emek veren ve moderasyonu yapan Zeynep Poyraz’a, etkinliğin fotoğraflarını çeken Cengiz Polat’a, dara düştüğümüz her zaman yanımızda olan etkinliğin afişlerini hazırlayan Hasan ve Hüseyin Sarıtaş’a, Ludwigsburg AKM mutfağında özveri ile yiyeceklerin hazırlığına emek veren emekçilerine, etkinlik için dayanışma ile kapılarını açan Ludwigsburg Alevi kültür Merkezi yönetimine Simurg News olarak teşekkür ediyoruz.

Haber Merkezi

Next Post

"Zamansız Türküler"in Ozanı Turan Parlak'la Röportaj - Levent Kaçar

Çar Şub 26 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Sesin gücü ölçüsüz bilinir. Her coğrafyanın bu güce kavuşanı, aksini düşünenleri mest edecek örnekler yaratmışlardır. Viktor Jara’dan Teodorakis’e ; Mercedes Soza’dan, Joan Baez’e;Ruhi Su’ dan Ahmet Kaya’ya milyonların bir ağızdan tek ses yek vücut oldukları, milyonların meydanları gönüllü, stadyumları zorunlu doldurdukları anlarda, halkların baladları,klamları, […]
Translate »