Şili: Genç Mapuche Alex Lemún’un öldürülmesinden 18 yıl sonra hapis cezası bekleniyor

7 Kasım 2002’de, Carabineros grubundan sorumlu Carabineros Binbaşı Marco Aurelio Treuer Heysende, Alex Lemun’un kafasına isabet eden ateşli silahını ateşledi. Beş gün komada kaldıktan sonra genç Mapuche öldü.

Edmundo Alex Lemun Saavedra, 10 Mayıs 1985’te doğdu. Ailesi ile Araucanía bölgesi, Malleco eyaleti, Ercilla bölgesinde bulunan Requen Lemun Mapuche topluluğunda yaşadı. Alex Lemun polis memurları tarafından öldürüldüğünde 17 yaşındaydı ve lise öğrencisiydi. Topluma olan bağlılığı ve dayanışması ve Mapuche halkının atalarının haklarına ilişkin taleplerle ilgili faaliyetler nedeniyle topluluk, ölümünden sonra adını Alex Lemun olarak değiştirdi.

7 Kasım 2002’de 40 Mapuche erkek, kadın, reşit olmayan ve yaşlı bir grup, ForestalMininco SA’ya (CMPC) ait Santa Alicia çiftliğine eve götürmek için yakacak odun toplamak için girdiler, yemek pişirmek için ateş yaktılar ve Birkaç aydır her gün yaptıkları bir faaliyet olan alınan arazide bulunduklarını gösterin.

İşgale yanıt olarak, bölgeyi boşaltmak için gönderilen bir grup Carabinero, onlara göz yaşartıcı gaz kapsülleri attı. Kadınlar, küçükler ve yaşlılar Aguas Buenas Topluluğuna kaçtılar ve 20 kadar genç Mapuches, Carabineros’u ayıran sis perdesine doğru ilerlerken karşı karşıya geldi. Polis memurları, isyan kontrol pompalı tüfekler kullanarak karşılık verdi. Carabineros grubundan sorumlu Binbaşı Komiser Marco Aurelio Treuer Heysende, ateşli silahını ateşleyerek Alex Lemun’un kafasına vurdu.

Mapuche topluluğunun üyeleri Alex Lemun’a yardım etti ve ambulansla götürüldü, ancak komada beş gün geçirdikten sonra öldü. İlk otopsi raporu, merminin neden olduğu yaralanmanın hayati olduğunu ve ölümün anlık olmamasına rağmen kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Dava, olağan mahkemelerde açıldı, ancak olaylardan birkaç gün sonra, davayı 2004 yılında reddeden Askeri Yargıya devretti. Alex Lemun’un hayatına mal olan ateşi ateşleyen polis memuru Binbaşı Komiser Marco Aurelio Treuer, yalnızca onu sorumlu buldukları bir disiplin süreci geçirdi: ona bir günlük yaptırım uyguladılar, birimleri transfer ettiler ve rütbeye yükseldiler.

Bu cezasızlık durumuyla karşı karşıya kalan 2009’daki dava, daha sonra ailenin temsilcileri olarak Adalet ve Uluslararası Hukuk Merkezi’ne (CEJIL) katılarak IACHR’ye götürüldü. IACHR, davayı 2012’de kabul etti. IACHR, Şili’yi ihlallerden ötürü kınayan ve tazminat ve tekrar etmeme garantilerine uyulmasını emreden davanın esas raporunu 2017’de onayladı.

Şili Devleti, genç Mapuche’un ölümüne yol açan insan hakları ihlaline ilişkin gerçekleri ve uluslararası sorumluluğunu kabul ediyor ve 2018’de IACHR tarafından yayınlanan tavsiyelere uymak için bir anlaşma imzaladı. 2019’da, Anlaşma imzalandıktan sonra, Şili Devletinin taahhütlerine uyumun düşük olmaya devam ettiği düşünülmektedir.

Mahkumiyet bekliyorum

Dava, Şili’nin adalet sisteminde yeniden açıldı ve 2018’de Alex Lemun’u öldürmekle suçlanan emekli albay Marco Aurelio Treuer’e karşı önleyici bir hapishane açıldı, şu anda cezasını bekliyor.

Angol Ceza Sözlü Yargılama Mahkemesi, 2020 Eylül ayı sonunda duruşmanın yeniden planlanmasına karar verdi. Bu amaçla karar verilen tarih 21 Ocak 2021’dir.

Bu davayla ilgili olarak, Carabineros yetkilisi Marco Aurelio Treuer Heysen için on yıl hapis cezası alma riskini var.

kaynak:argentina.indymedia.org

Haber Merkezi

Next Post

Berat Albayrak’ın İnstagram hesabında istifa paylaşımı: “Sonumuzu hayreylesin…”

Paz Kas 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İnstagram hesabından “Kamuoyunun dikkatine” başlıklı bir mesaj paylaşıldı. Bu paylaşıma göre Albayrak görevinden istifa ettiğini duyurdu. Mesajda istifa gerekçesi olarak “sağlık sorunları” ifadesi kullanıldı. Albayrak’ın istifasına ilişkin paylaşımı iktidardan hiçbir yetkili teyit etmezken Yeni Şafak’ın İngilizce yayın yapan […]
Translate »