Sermaye tasarrufu: Hükümet, Air Europa’yı 475 milyona kurtararak daha sonra Iberia’ya teslim etmeyi onayladı

Bir şirketi kurtarmak ve daha sonra vermek için kamu fonları

İspanya|Bakanlar Kurulu kurtarılmasını onaylı Air Europa onunla finanse edecek, 475 milyon Euro it a dikkate  stratejik şirket  olan yaşayabilirlik coronavirüs salgın, satın alma kapısını açan bir operasyonla riske edilmiş ekonomi Bu şirketin Iberia tarafından. Yani, kamu fonlarıyla bir şirket kriz anlarında yeniden suistimal edilerek daha sonra gerektiği gibi sterilize edilerek başka bir işletmeye teslim edilir (banka kurtarmayı hatırlıyor musunuz?)

Hükümet sözcüsü María Jesús Montero, Bakanlar Konseyi’nden sonraki basın toplantısında kurtarmanın 240 milyonluk katılımcı krediden ve 235 milyonluk diğer sıradan 235 milyonluk krediden oluştuğunu ve bunun altı yıl içinde geri ödenmesi gerektiğini detaylandırdı.

Bu kurtarma, İspanya Hükümeti’nin, Devlet Sanayi Katılımları Derneği (SEPI) tarafından yönetilen Stratejik Şirketlerin Ödeme Yeterliliğine Destek Fonu aracılığıyla kanalizasyon yaptığı ilk kurtarmadır.

Bu halk destek operasyonu  , tam bir yıl önce 1.000 milyon euro nakit karşılığında kapatılan ancak salgının durduğu Iberia’nın şirketin satın almasıyla ilgili bilinmeyenleri açıklığa kavuşturuyor .

Havayolunun yeni durumu, İberya’nın operasyon şartlarını yeniden düşünmesine yol açtı. Iberia, British Airways, Air Lingus, Vueling ve Level’ın ait olduğu holding şirketi IAG’nin CEO’su Luis Gallego , “Aynı şeyi satın almıyoruz” dedi  .

Gallego ayrıca  dolaylı olarak Hükümetten  Madrid merkezini (dağıtım merkezi) güçlendirmek ve dört büyük Avrupalıyla (Amsterdam, Frankfurt, Londra-Heathrow ve Paris) eşit şartlarda rekabet etmek için bu operasyonda kendilerine yardım etmesini istedi . Charles-De Gaulle), hükümetlerden ilgili havayollarına para enjekte ederek yardım alıyor.

Kurtarma onaylandıktan sonra,  Iberia, bu 475 milyon kamu parasına ek olarak, Resmi Kredi Enstitüsü (ICO) tarafından garanti edilen 140 milyon euro kredi ve 600 milyon borcu olan Air Europa’nın yeni durumunu inceleyecek. olumsuz çalışma sonuçları.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan 475 milyon euro, havayolunun başlangıçta talep ettiğinden 75 milyon euro daha fazla, çünkü  Air Europa’nın Eylül başında kurtarmayı talep etmesinden bu yana salgının  kötüleşmesi, mümkünse umutları daha da kötüleştirdi. trafikteki düşüş nedeniyle iş.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Air Europa, alarm durumunda sıfıra ulaşan minimum gelir elde etti ve aylık ortalama 25 ila 30 milyon euro arasında uçak kiralama gibi maliyetleri karşılaması gerekiyor.

Bu SEPI fonuna giden şirketler, ölçülebilir iş tahmini hedefleri ve şirketin öz sermayesi ve mali durumu ile bir uygulanabilirlik planı sunmalıdır. Bu katkı Avrupa Komisyonu’na (EC) bildirilmelidir.

Kaynak:kaosenlared.net

Haber Merkezi

Next Post

Cinsiyetçi şiddete karşı COESPE Kadın Komisyonu ve Toledo Paktı

Per Kas 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İSPANYA|COESPE Kadın Komisyonu Farklı Eyalet Bölgelerinin kuruluşlarını selamlayın. COESPE’nin Dördüncü Genel Kurulu’nda bileşimi onaylandıktan sonra, önceki Komisyonun ruhunu koruyan ve hemen hemen tüm Toplulukların temsilcilerinin katkısıyla ikinci bir aşama başlar. Başlangıç ​​olarak, önümüzdeki aylarda çalışmak üzere 25N, Toledo Paktı ve Genç Emekliler’in özel durumuna hazırlanmaya […]
Translate »