Sermaye kazanıyor, emekçiler ölüyor


DİSK’e bağlı Sosyal-İş’in yetkili sendika olduğu Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği önce Sosyal-İş’in yetkili sendika olmasına itiraz etti ardından 20’ye yakın çalışanını projelerin bitmesini gerekçe göstererek ya işten çıkardı ya da ücretsiz izne ayırılmaya zorladı

Mavi Kalem Derneği’nde işçi kıyımı: 20’ye yakın işçi işten çıkarıldı

DİSK’e bağlı Sosyal-İş’in yetkili sendika olduğu Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği önce Sosyal-İş’in yetkili sendika olmasına itiraz etti ardından 20’ye yakın çalışanını projelerin bitmesini gerekçe göstererek ya işten çıkardı ya da ücretsiz izne ayırılmaya zorladı.

İşveren veri gizliliğini ihlal etti

Sosyal-İş yayımladığı açıklamada işverenin sendika üyelerine sendikalı olup olmadıklarını sorarak veri gizliliğini ihlal ettiğini belirtti. Sosyal-İş’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Sendikalı olan arkadaşlarımızın isminin araştırılması ve işten atılması/ücretsiz izne çıkarılması sendika üyeliğine yönelik bir caydırma politikasıdır. Hak temelli çalışan bir STK olduğunu iddia eden Mavi Kalem sendika üyesi çalışanlarına yönelik; çalışmalara dâhil etmeme, ayrımcılık, ötekileştirme, yalnızlaştırma, değersizleştirme, iş yükünü arttırma ve alanı dışında iş verme gibi uygulamalara gitmiştir. Kadın bakış açısına sahip olduğunu her çalışmasında belirten işveren yetkilileri, özellikle pandemi döneminde kadın çalışanlarını sosyal ve ekonomik olarak zora sokmuştur.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu iddia eden Mavi Kalem’in kar amacı güden kuruluşlar için yapılan ücretsiz izin düzenlemesini kullanması etik değildir. Pandemi gerekçe gösterilerek işten atılan ya da ücretsiz izne çıkarılan üyelerimizin çalıştığı projeler devam etmektedir. Üstelik ilgili üyelerimizin çalıştığı pozisyonların bir bölümü için yeni personel alımı da yapılmıştır.

Mavi Kalem yönetimi, sendikamızın görüşme talebine uzun süre yanıt vermemiş, sonrasında ise pandemi gerekçesiyle talebimizi reddetmiştir. Oysa talep ettiğimiz görüşmenin kendileriyle daha önce gerçekleştirdiğimiz gibi dijital bir platform üzerinden, sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılması mümkündür.

Kaynak:Sendika.Org

Koordinator00

Next Post

Ekoloji Birliği: “Katar’la yapılan su anlaşmasının içeriği açıklansın”

Per Ara 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Tayyip Erdoğan’la Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani arasında imzalanan “Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” ile ilgili bir açıklama yayımlayan Ekoloji Birliği, içeriği gizli tutulan anlaşmanın ayrıntılarının açıklanmasını istedi Türkiye ile Katar arasında imzalanan ‘Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı’ adındaki […]
Translate »