Savaşın butonuna kim basacak

Haber Merkezi

Dünya politik ekonominin yarattığı gerginliğin zirveye tırmandığı bir süreçte adeta Corona Covid-19 salgınıyla görüntünün donduğu bir başka yaşam akışına geçti. Bu salgının kendisi ve getirecekleri başlı başına bir değerlendirme konusu olsada konuyla bağına yeryer dönülecek kavşaklarda değinerek salgın öncesi atmosferin başat rekabetine dönelim. Liderliğini yada en azından Şerifliğini ABD nin yaptığı Batı cephesinde bütünlüğün korunamadığı AB nin ayrı bir güç olarak ağır ama emin adımlarla ilerlediği tablo içinde ezeli rakip Rusya’nın birbaşka cephenin blokbaşı olarak rakiplik değerine ilişkin bir yazı yayınladı Sputnik. Yazı, Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in gözünden bu rekabetin genel yapısını sunması açısından önemli bu nedenle yazıya yer veriyoruz. Ancak bu yazı tablonun tamamlayıcıları olan Çin ve AB nin gerçek duruşları ve yeniden taşların dizileceği geleceğin arifesinde ki stratejik değerlerini yeterince veremediği için yoksun bırakan bir esas rakip analizi olarak durmaktadır. Yazının sonunda rekabetin bloklar arası niteliği ve saflaşması bir tarafa gerçekte ‘Batı’ için esas rakibin Rusya mı? yoksa ‘Çin’mi? veya yeryüzüne yayılması süren ‘Kazan+Kazan’ formülüyle pek de az olmayan alıcısına sunulan yeni sistem formülü olan ‘İpek Yolu’, ”yesyeni” Dünya düzeni mi? yanıtı durduğunuz yere göre ve gelişmelere göre karşılığını bulacak bir yanıt olsa gerek. Durumu değerlendirmek için acele edin hazır Corona Covid-19 saldırısı ile bu minvalde ki yaşamın akışı donmuşken hem yazıya hem durum okumasının son haline odaklanın. Bu vartayı atlatsak bile Salgın sonrası buna fırsatınız olmayabilir.

***

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, artan küresel ekonomik, askeri ve teknolojik rekabet karşısında Avrupa ve Kuzey Amerika’nın birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Stoltenberg ayrıca, Batı’nın daha iddialı bir Rusya’nın rekabetiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya’da devam eden ‘56. Münih Güvenlik Konferansı‘ndaki konuşmasında, Batı’nın daha iddialı bir Rusya‘nın rekabetiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. 

Rusya’nın etki alanını genişletmeye çalıştığına dikkati çeken Stoltenberg, NATO müttefiklerinin askeri kuvvetlerin hazırlık seviyesini önemli ölçüde artırarak ve bu ülkeye yaptırımları destekleyerek buna karşılık verdiğini vurguladı.

Stoltenberg, Rusya ile diyaloğun önemine değinerek, “En büyük komşumuzla (Rusya) daha iyi bir ilişki kurmaya devam ediyoruz” dedi.

‘Çin, yakında dünyanın en büyük ekonomisi olacak’

NATO’nun değişen ‘küresel güç dengesinde’ rekabetle karşı karşıya kaldığına işaret eden Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Çin, yakında dünyanın en büyük ekonomisi olacak. Zaten dünyanın ikinci en büyük savunma bütçesine sahip. Ülke, yeni yeteneklere büyük yatırım yapıyor. Çin’in yükselişi hem fırsatlar hem de zorluklar sunuyor. Bunun ortak güvenliğimiz için ne anlama geldiğine dair ortak bir anlayışa ihtiyacımız var.”

Stoltenberg, artan küresel ekonomik, askeri ve teknolojik rekabet karşısında Avrupa ve Kuzey Amerika’nın birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Daha fazla Avrupa, tek başına Avrupa demek değildir… Avrupa ve Amerika’nın birlikte olmasına inanıyorum. Kendimizle rekabet etmemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu. 

NATO Savunma Bakanlarının Irak’a desteğin artırılması konusunda mutabık kaldıklarını aktaran Stoltenberg, NATO’nun Afganistan’dan ayrılmayacağını fakat ülkede asker sayısının, şartlar uygun olursa, azaltılacağını kaydetti.”

Yazı kaynağı:sputniknews

Haber Merkezi

Next Post

Almanya Cumhurbaşkanı, Trump'ın 'önce Amerika' politikasını eleştirdi

Pts Mar 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 ”Her yıl daha barışçıl bir dünya yaratmak için uluslararası işbirliği hedefinden uzaklaşıyoruz. ‘Büyük güçlerle rekabet’ fikri sadece günümüzün strateji belgelerini belirlemekle kalmıyor. Aynı zamanda dünyadaki gerçekliği yeniden şekillendiriyor. Bunun izleri Ortadoğu ve Libya’daki çatışmalarda görülüyor.” Haber Merkezi Münih Güvenlik Konferansı’nın açılışında ABD Başkanı Donald […]
Translate »