Savaş Siyaseti: İsrail’in Lübnan ve Suriye’deki Son Oyunu nedir?

Ramzy Baroud

4 Ağustos’ta  , Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta büyük bir patlamanın sarsılmasından saatler önce , İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Lübnan’a uğursuz bir uyarıda bulundu.

“Bir hücreye çarptık ve şimdi memurlara çarptık. Hizbullah da dahil olmak üzere hepsine bunu düşünmelerini öneriyorum ” dedi Netanyahu ,  İsrail’in merkezindeki bir askeri tesise resmi bir gezi sırasında.

Netanyahu’nun uyarısı, saatler sonra Hiroşima benzeri bir patlama Beyrut’un tüm bölgelerini harap ettiğinde İsrail için iyiye işaret etmedi. Ölümcül patlamaya İsrail’in karıştığından şüphelenenlerin Tel Aviv’i göstermeleri için bir sebep daha vardı.

Siyasette ve savaşta hakikat ilk zayiattır. Beyrut patlamasından önceki anlarda neler olduğunu asla tam olarak bilemeyebiliriz. Her nasılsa, hiç önemli olmayabilir, çünkü Lübnan’daki birçok trajediyle ilgili anlatı, ülkenin siyasi manzarası kadar parçalanmış.

Ülkenin çeşitli partileri ve hizipleri tarafından benimsenen beyan ve tutumlara bakılırsa, çoğu, trajedinin kendisinden çok, trajediyi önemsiz siyasi kazanç için kullanmakla ilgileniyor gibi görünüyor. Bürokratik ihmalden kaynaklanan bir kazanın talihsiz sonucu patlama olsa bile, ne yazık ki yine de önemsizdir. Orta Doğu’nun çoğunda olduğu gibi Lübnan’da da her şey politik.

Gelecek hakkında neredeyse kesin olan şey, siyasi söylemin sonunda İsrail’e karşı Hizbullah’a geri döneceğidir. İlki, grubun Lübnan’daki etkisini zayıflatmaya istekliyken, ikincisi İsrail’in planlarını bozmakta ısrar ediyor.US, Israeli Media Scramble to Blame Hezbollah for Deadly Beirut ExplosionPundits in the US and Israel are sounding the trumpets of war and trying to blame Hezbollah for the massive explosion in the port of Beirut.MintPress News Raul Diego | 11 Ağu

Peki İsrail’in planı ne peki? On yıllarca Lübnanlı grubu yok etmeye çalıştıktan sonra, İsrail hükümeti Hizbullah’ı askeri olarak ortadan kaldırmanın artık mümkün olmadığının, kesinlikle öngörülebilir gelecekte mümkün olmadığının kesinlikle farkında. Lübnanlı grup,  Mayıs 2000’de İsrail’in Lübnan işgalini sona erdirmede önemli bir rol oynayarak savaş alanındaki cesaretini kanıtladı .

İsrail’in Lübnan’ın güney sınırındaki hakimiyetini yeniden sağlamaya yönelik müteakip girişimleri, şimdiye kadar, sonuçsuz kaldı. Başarısız olan 2006 savaşı ve daha yakın zamanda  Eylül 2019’da meydana gelen yangın da iki önemli örnektir.

Hizbullah da Lübnan’a bir İsrail savaşını daha davet etmekle ilgilenmiyor. Ülke, henüz çökmemişse, ekonomik çöküşün eşiğindedir .

Lübnan her zaman siyasi bölünme ve hizipçiliğin sancıları içindeyken , ülkedeki mevcut siyasi ruh halinin bölücü olması hiç olmadığı kadar yıkıcı. Tüm siyasi aktörlerde umudunu yitiren Lübnan halkı, temel haklar ve hizmetler talep ederek sokağa çıktı , yerel yolsuzluğa son verdi ve yepyeni bir sosyal ve politik sözleşme – başarısız oldu.

Siyasetteki çıkmazlar bir şekilde sıradan olaylar olsa da, açlığın eşiğindeki bir ülkede siyasi çıkmazlar felaket olabilir. Dünyayı şok eden Hiroşima benzeri patlayıcı bulutu, Lübnan’ın görünüşte sonsuz dertleri için mükemmel bir metafordu.

Eski İsrailli Knesset üyesi Moşe Feiglin,  Arap kentinin neredeyse yok oluşunu kutlayan pek çok sevinçli İsrailli arasındaydı . Feiglin, korkunç patlamayı bir ‘sevinç günü’ olarak tanımladı ve ‘Tanrı’ya çok teşekkür ederim. İsrail’in ölümcül patlamaya karışması anlamına gelen “Biz olsaydık”, “o zaman bundan gurur duymalıyız ve bununla bir terör dengesi yaratacağız.”

Feiglin’in bilgili bir konumdan konuşup konuşmadığına bakılmaksızın, “terör dengesi” ne yaptığı atıf, İsrail’in Lübnan ve özellikle Hizbullah ile olan tüm ilişkilerinde temel dayanak olmaya devam ediyor.

Dolambaçlı savaş  Suriye yıpratma İsrail’in savaşı genişledi, aynı zamanda İsrail’e Lübnan topraklarında bir başka saldırganlığı kayıt olmadan Hizbullah çıkarlarını hedef fırsatı verdi. Lübnan’ı hedef alıp bir bedel ödemek yerine, savaştan zarar gören Suriye’yi hedef almak ve zarar görmeden kaçmak çok daha kolay.

İsrail yıllardır Suriye’de birçok hedefi bombaladı . Başlangıçta, rolü hakkında tartışılmazdı. Sadece son bir yıl içinde, askeri fetihleriyle açıkça övünmeye başladı, ama bir nedenden ötürü. Çatışan Netanyahu, imajını zedeleyen çoklu yolsuzluk suçlamalarıyla boğuştuğu için siyasi itibar kazanmaya çaresiz . İsrail lideri, Suriye’deki İran ve Hizbullah hedeflerini bombalayarak, İsrail siyasetinde kritik bir seçim bölgesi olan askeri elitin onayını almayı umuyor.Shadowy US Firm Run by Former Diplomat Cinches Syria Oil Deal with KurdsDelta Crescent Energy, run by the CEO of a private mercenary firm, has inked a deal with Kurdish rebels to “steal” oil in Syria.MintPress News Raul Diego | 5 Ağu

Netanyahu’nun Beyrut patlamasından önceki yorumları, 21 Temmuz’da İsrail’in  Şam Uluslararası Havalimanı’na bitişik bir bölgeyi bombalaması ve diğerlerinin yanı sıra kıdemli bir Hizbullah üyesi olan Ali Kamel Mohsen’i öldürmesiyle başlayan bir dizi olaya gönderme yapıyordu.

Bu olay İsrail’in kuzey sınırlarını alarma geçirdi. Olağanüstü hal, muazzam siyasi ve medya yutturmacasıyla birleşti, bu da Netanyahu’ya sıradan İsraillileri devam eden yolsuzluk davasından uzaklaştırarak yardımcı oldu .

Ancak İsrail’in Suriye çatışmasındaki stratejik çıkarları, Netanyahu’nun ucuz bir zafer ihtiyacının ötesine geçiyor. Suriye savaşının sonucu, İsrail için bir kâbus senaryosu yaratma potansiyeline sahiptir.

On yıllardır İsrail, bir ‘terör ekseninin’ – İran, Suriye ve Hizbullah’ın – İsrail’in en büyük güvenlik tehdidini temsil ettiği için ortadan kaldırılması gerektiğini savundu. Bu, sürmekte olan savaşın bir sonucu olarak, İran yanlısı güçlerin ve milislerin Suriye’de açık bir şekilde faaliyet göstermeye başlamasından çok önceydi.

İsrail, Suriye’ye yönelik tekrarlayan bombardımanının büyük ölçüde Hizbullah hedeflerini (grubun askeri önbelleği ve Suriye topraklarından Lübnan’a giden İran füzeleri) hedeflediğini iddia ederken, İsrail’in Suriye’deki savaşı büyük ölçüde politik. İsrail mantığına göre, İsrail Suriye’ye ne kadar çok bomba atarsa, çatışan taraflar o ülkenin kaderini belirlemek için gelecekteki müzakerelere girdiklerinde o kadar alakalı bir oyuncu olacak.

Ancak, İsrail bunu yaparak Lübnan ile şu anda ne Tel Aviv ne de Hizbullah’ın karşılayamayacağı maliyetli bir askeri çatışmayı ateşleme riskini alıyor.

İsrailli politika yapıcılar ve askeri planlamacılar, İsrail’in stratejik çıkarlarını ilerletmek için Lübnan’daki trajediden en iyi şekilde yararlanmak için Lübnan’daki durumu analiz etmeye çalışmakla meşgul olmalıdır.

Lübnan’ın geleceği bir kez daha savaş generallerinin elinde.

Öne çıkan fotoğraf | İsrail askerleri 4 Ağustos 2020’de İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nde bir tatbikat sırasında askeri araçlar kullanıyor. Ariel Schalit | AP

Kaynak:mintpressnews.com

***

Ramzy Baroud bir gazeteci ve The Palestine Chronicle’ın editörüdür. Beş kitabın yazarıdır. Sonuncusu “ Bu Zincirler Kırılacak: İsrail Hapishanelerinde Filistinlilerin Mücadele ve Direniş Hikayeleri” (Clarity Press, Atlanta). Dr. Baroud, İstanbul Zaim Üniversitesi (İZÜ) İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi’nde (CIGA) yerleşik olmayan bir Kıdemli Araştırma Görevlisidir. Web sitesi www.ramzybaroud.net

adı geçen yazar

Next Post

İzleyicinin Gözünden Terör - John Dower

Cum Ağu 14 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Hayatlarımız elbette tarihlerimizdir, bu da hepimizi istemeden de olsa tarihçi yapar. Kendi tarihimin bir parçası, diğer hayatım – son 14 yıldır beni tüketen TomDispatch değil – kitapları düzenlemek oldu. Yirmili yaşlarımdan beri kaç kitap düzenlediğime dair hiçbir fikrim yok, ama şüphesiz yüzlerce kitap. Kısa bir süre önce, Pasifik […]
Translate »