Sadece Gazetecilik Yapmak’ Suçu için Supermax’te Yaşam? İngiltere Mahkemesi, Assange’a Muhtemelen Ünlü ABD Hapishanesine Gönderileceğini Söyledi

Brett Wilkins

Bir İngiliz mahkemesi Salı günü, Julian Assange’ın İngiltere’den ABD’ye iade edilmesi ve gazeteciliğinden kaynaklanan suçlamalardan hüküm giymesi durumunda muhtemelen Amerika’nın en kötü şöhretli süper-maksimum güvenlikli hapishanesinde hapsedileceğini söyledi. 

Associated Press raporlar Maureen Baird, New York’ta Warden eski federal hapishanede, Londra’nın Eski Bailey söyledi o 1917 Casusluk Yasası ihlal ettiği için hüküm giymesi halinde muhtemel Colorado ADX Florence cezaevinde tutsak olacağını ihbarcı WikiLeaks kurucusu ve savaş suçları ve on yıl önce gizli ABD askeri belgelerini yayınlayarak Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanım Yasası.

WikiLeaks tarafından yayınlanan çok sayıda belge arasında ABD ve müttefiklerinin savaş suçlarını ortaya çıkaran Afganistan  ve  Irak Savaş Kayıtları da vardı. bunların çoğu Ordu’dan kaynak sızdıran Chelsea Manning tarafından ifşa edildi.

Sızıntıların en rezil  olanı, ABD Ordusu saldırı helikopteri ekiplerinin gazeteciler de dahil olmak üzere bir grup Iraklı sivili katlederken, çocukları ve ilk müdahaleyi yapanları vururken gülüp şaka yaptıklarını gösteren  “İkincil Cinayet” videosu.

Videodaki askerler veya komutanları ya da WikiLeaks’in ortaya çıkardığı sayısız diğer savaş suçuna karışan hiç kimse, şimdiye kadar ciddi cezalarla karşılaşmadı.

Manning, diğer taraftan, WikiLeaks’a videoyu sızdırdığı için kısmen suçlu bulundu ve  , 2013’te 35 yıl hapse mahkum oldu. Cezaevinde iken cezası, toplam yedi yıl hapis yattıktan sonra 2017 yılında Başkan Barack Obama tarafından hafifletildi . Yine  Büyük jüri ile işbirliği yapmayı reddettiği için 2019’da iki ay daha hapsedildi . 

Assange, tüm suçlamalardan suçlu bulunduğu takdirde 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.   

Assange’ın savunma ekibi, İlk değişiklik haklarının ihlal edildiğini ve  kefaletle ilgili suçlar nedeniyle 2010 İsveç uluslararası tutuklama emrinden kaçtığı için 2019’dan beri İngiltere’nin Belmarsh Hapishanesinde tutulması nedeniyle intihar eğilimleri de dahil olmak üzere çok çeşitli akıl sağlığı sorunlarından muzdarip olduğunu söylüyor. Avukatları diyor ki , ABD’ye iade edilirse “yüksek intihar riski” altında. 

Geçen yıl 60’tan fazla tıp doktoru , günde 23 saate kadar hücre hapsini içeren Assange’ın maruz kaldığı koşulları “uzun süreli psikolojik işkence” olarak tanımladı .

Savunucular, Assange’ın çektiği acının, kötü şöhretli sert ABD hapishane sisteminde şiddetlenebileceğinden korkuyor. Baird, Old Bailey’e 49 yaşındaki Avustralyalı’nın anksiyete ve paranoya da dahil olmak üzere zihinsel sağlık sorunlarına neden olduğunu gördüğü durumlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

“Federal hapishanelerde otuz yıla yakın çalışma deneyimime göre, uzun vadeli tecritin bir mahkumun akıl sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabileceğine katılıyorum” dedi. 

Baird, ADX Florence’taki mahkumların neredeyse tüm günlerini diğer mahkumlarla ve dış dünyayla neredeyse hiç temas etmeden hücrelerinde kilitli olarak geçirdiğini söyledi. Assange’ın “ölmek üzere” olmadığı sürece Colorado hapishanesine gönderilmesinin neredeyse kesin olduğunu söyledi.

Eski ADX Florence müdürü Robert Hood,   hapishaneyi “insanlık için inşa edilmemiş” olarak nitelendirdi ve hapsedilmesinin “ölümden daha kötü bir kader” olduğunu söyledi. 

Baird, Assange’ın muhtemelen uluslararası teröristlere, uyuşturucu krallarına ve ADX Florence’ta hapsedilen diğer mahkumlara uygulanan aynı özel idari tedbirler (SAM’ler) altında tutulacağını söyledi. 

Yüksek profilli ADX Florence mahkumları arasında Oklahoma Şehri teröristi Terry Nichols, “Unabomber” Ted Kaczynski, Olimpiyat bombacısı Eric Rudolph, Meksikalı uyuşturucu kralı Joaquín “El Chapo” Guzmán, Boston Maratonu bombardıman uçağı Dzhokhar Tzarnaev ve El Kaide teröristleri Ramzief, Abu Yousef Richard Reid ve Zacarias Moussaoui.

Eleştirmenler Assange-kim olduğunu öfkesini dile kazandı sayısız prestijli ödüle aday olmuştur. Uluslararası gazetecilik veNobel Barış Ödülü-ebil gazetecilik “suçu” için teşhir savaş suçları, hükümet in kurumsal yolsuzluk ve diğer yanlışları ortaya koyduğu için hayatının geri kalanı için hapse mahküm edilmek isteniyor.

Çarşamba günü, İspanyol güvenlik firması UC Global’in iki eski çalışanı,  Old Bailey’de, Assange ile Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaklaşık yedi yıl sürgünde tutulurken, Assange’ın zehirlenmesi veya kaçırılması konusunu tartıştıklarını isimsiz olarak ifade etti.

Bir BT uzmanı olan bir tanık, “bu büyüklükte yasadışı bir eylemde işbirliği yapmak istemediğinden” mikrofon ve akışlı video kayıt cihazları kurmayı reddettiğini söyledi. Tanıklara göre, Assange tuvaleti kullanırken bile konuşmaları sistematik olarak dinleniyordu. 

Eski Ekvador Başkonsolosu Fidel Narvaez Çarşamba günü yaptığı açıklamada, UC Global tarafından ABD hükümeti için yapıldığı iddia edilen gizli ses ve video kayıtları da dahil olmak üzere “casusluğa dair yeterli kanıt gördüğünü” söyledi. 

ABD- için bir performansa Assange iade edip etmeme konusunda karar  resmen talep geçen yıl Trump idaresi tarafından istensede Yargıç Vanessa Baraitser başkanlık göre, Kasım Amerikan başkanlık seçim sonrasına kadar yapılamaz .

Başkan Donald Trump ve diğer önde gelen Cumhuriyetçiler, daha önce Assange’ın infaz edilmesi için çağrıda bulundular , ancak bunun Birleşik Krallık mahkemesinin kararıyla bir ilgisi yok. 

Bu ayın başlarında, Common Dreams , Pentagon Papers’ın ihbarcı Daniel Ellsberg’in ABD’nin Assange’a karşı sadece “intikam” almakla kalmayıp, aynı zamanda onu iade ederek, yargılayarak ve hayatının geri kalanı boyunca hapse atarak gelecekteki ihbarcıları “ezmek” için de “ezmek” istediğini söylediğini bildirdi . 

Kaynak:commondreams.org

Koordinator00

Next Post

SAVAŞIN TOZU DUMANINDA SAVRULANLAR - SAMİ ÜLKER

Per Eki 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Uzun zamandır söylediğimiz;Elimizde ne varsa alacaklar , bütün dünyada da böyle olacak , işçi sınıfının, emekçilerin sınıf savaşıyla aldığı ne kadar hak varsa , ne kadar mevzi varsa tek tek devlet elimizden alacak …Çoklu Baro düzenlemesinden tutunda kamudaki sendikalara , hatta emeklilerin kurduğu sendikalara […]
Translate »