Rus Dışişleri: Türkiye’nin desteğiyle Libya’ya yabancı militan gönderiliyor

Haber Merkezi

Libya’da kalıcı ateşkes sağlamak amacıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarının ikinci turunun 23 Şubat’ta sona erdiği ve ateşkes anlaşması taslağı hazırlandığı açıklanmıştı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame’nin ateşkes anlaşmasının taslağını Rusya’ya verdiğini ifade etti.

Rusya Toplum Odası’nda konuşan Bogdanov, taslak metinde yabancı militanlardan bahsedilmediğini ancak BM Güvenlik Konseyi’ndeki uzman grubunun Libya’ya düzenli olarak militan gönderildiğini tespit ettiğini belirtti.

Rus bakan yardımcısı Bogdanov, “Rusya, terörist ve militanların Türkiye’nin desteğiyle Libya’ya gönderildiğini belirledi” dedi.

“Es-Serrac ve Hafter, Berlin’de mutabık kalınan temel ilkelere uymuyor”

Şu anda en önemli hususun Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter’in Berlin Konferansı’nda mutabık kalınan çözüme yönelik askeri ve siyasi alanlardaki temel ilkeleri desteklemeleri olduğunun altını çizen Bogdanov, henüz bunların uygulandığını görmediklerini ve birtakım sorunlar bulunduğunu belirtti.

Bogdanov, 12 Ocak’ta Libya’da ilan edilen ateşkese belirli ihlallere rağmen bir ayı aşkın süredir uyulduğunu da vurguladı.

Bu arada bugün Cenevre’de başlaması planlanan Libya siyasi görüşmelerinin ilk turuyla ilgili sorunlar olduğunu kaydeden Bogdanov, Libyalı 40 temsilcinin katılacağı görüşmelerde gelecekteki seçimler de dahil siyasi sürecin istişare edileceğini belirterek, “Ghassan Salame’nin görüşmeleri düzenlemeyi başarmasını umuyoruz, buna yönelik çabaları destekleyeceğiz” diye ekledi.

Libya’daki iç savaşa yönelik BM nezdinde “askeri, ekonomik ve siyasi” olmak üzere 3 ayrı görüşme masası kurulmuştu.

Kaynak:Sendika.Org

Haber Merkezi

Next Post

Koronavirüs Çin dışında da hızını arttırdı

Per Şub 27 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de ortaya çıkan Covid-19 adlı hastalığa yol açan yeni tip koronavirüsün Çin dışında da hızla yayıldığını açıkladı. Çin’de yeni vakaların sayısı dün itibarıyla 411 olarak kayda geçerken, Çin dışında yeni tespit edilen rakamın ise 427 olduğu duyuruldu. Örgütten yapılan açıklamada […]
Translate »