Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame’ye karşı çıkmaya cesaret eden iki kadın / Nwachukwu Egbunike

Nwachukwu Egbunike

Muhalefet adayı Victoire Ingabire, Kigali Yüksek Mahkemesi’nde hâkimi bekliyor. (Kigaliwire.com sitesinden Flickr üzerinden izin alınarak kullanılmıştır: Ticari Olmayan Atıf 2.0 Genel (CC BY-NC 2.0))

2015 yılında, Ruanda cumhurbaşkanı Paul Kagame, üçüncü bir dönem için ofiste  çalışmasına izin veren ve 2034 yılına kadar cumhurbaşkanlığı rolünü etkili bir şekilde sağlayan anayasal reformları denetledi  . ve gelişim.

Bununla birlikte, Ruanda’nın dikkate değer dönüşümü, insan haklarının sürekli olarak baskılanmasının ve ifade özgürlüğünün yüksek fiyatıyla geldi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Ruanda hakkındaki 2017 raporu   , yargısız infazlar, keyfi gözaltı, kötü muamele ve vatandaşlara işkence ile birlikte özgür konuşma ve siyasi çoğulculuğu zayıflatan berbat bir model ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kagame’ye karşı çıkan iki kadın, Victorie Ingabire ve Diane Rwigara, şimdi birçok kişinin muhalefet seslerini susturmak için uydurma suçlamalarla cezalandırıldığını söyledi:

Zafer Ingabire

Victoire Ingabire. Fotoğraf Friends of Victoire’ın izniyle kullanılmıştır.

Victoire Ingabire, 2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak üzere Ocak 2010’da Hollanda’dan (16 yıl ikamet ettiği) Ruanda’ya döndü.

Aynı yıl Ingabire, Ruanda’daki Birleşik Demokratik Kuvvetler (FDU-Inkingi) Başkanı olarak görev yaptı.

Victoire Dostlarına  göre suçu, Kigali’nin Soykırım Anıt Merkezi’ndeki konuşmasıyla başladı:

16 Ocak 2010’da, yurtdışında 16 yıl sonra ülkedeki ilk günü, başkent Kigali’deki Soykırım Anıt Merkezi’nde bir konuşma yaptı ve bir anma çelengi koydu. Uzlaşma ve etnik şiddet ile ilgili sorunlara değinen konuşması, Ruanda’da nadiren açıkça tartışılan konuları ele aldı. Victoire Ingabire Nisan 2010’da tutuklandı. Ev hapsine kefaletle getirildi ve Kigali’den ayrılması engellendi. Daha sonra 14 Ekim 2010 tarihinde yeniden tutuklandı ve mahkeme öncesi gözaltında tutuldu.

1994-1995 yılları arasında Ruanda, etnik Hutu ve Tutsi halkının, Hutu milliyetçileri tarafından teşvik edilen toplu katliamlara katıldığı bir soykırım yaşadı. Bir yıl içinde yaklaşık 800.000 çoğunlukla Tutsi halkı katledildi. Yerli bir topluluk olan Twa halkı da nüfusunun yaklaşık üçte birini kaybetti.

Soykırımın sonucu olarak, çoğunlukla etnik Hutu olmak üzere yaklaşık iki milyon Ruandalı, şiddetten sığınmak isteyen Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne (DRC) kaçtı . Kagame’nin  Tutsi liderliğindeki Ruanda Savunma Kuvvetleri ile DRC’ye  saldırması , çoğunlukla binlerce etnik Hutu’yu hedef alan zulümlere yol açtı.

Ruanda, “soykırım ideolojisi”, “soykırım minimizasyonu” ve “olumsuzlama” yasalarını yasaklayan bir dizi yasa çıkarmıştır , ancak  Uluslararası Af Örgütü bunların “insanların ifade özgürlüğüne gereksiz kısıtlamalar getiren belirsiz yasalar” olduğunu ileri sürmektedir.

Etnik bir Hutu olan Ingabire, soykırımda ılımlı Hutus’un neden öldürüldüğünü sorduğunda, “ erkek kardeşi onlardan biriydi ” diyerek “soykırım denyesi” olarak algılandı ve daha sonra 2010 başkanlık seçimleri. 2013 yılında, Ruanda Yüksek Mahkemesi ona on beş yıllık bir hapis cezası verdi:

… Devlet güvenliğini tehdit etmek ve 1994 soykırımını “küçümsemek”. Yargıtay ayrıca insanları daha önce tahliye edildiği suçlamaları isyan etmeye teşvik eden söylentileri yaymaktan suçlu olduğunu açıkladı.

24 Kasım 2017’de Afrika İnsan ve Halk Hakları Mahkemesi (AfCHPR) , Ruanda’nın Victoire Ingabire’ın görüş ve ifade özgürlüğü hakkını ve yeterli savunma hakkını ihlal ettiğine hükmetti . Mahkeme, devletin haklarının çeşitli yönlerini ihlal ettiğini ileri sürmüştür :

Ingabire’nin savunmasının çeşitli yönlerine ve yasalar içindeki görüşlerini özgürce ifade etme hakkı. Yargıçlar, Ingabire’nin Tutsis’e karşı soykırımı en aza indirmediğini ve hükümete dair yanlış söylentiler yaymadığını, Ingabire’nin Ruanda mahkemeleri tarafından mahkum edilmesinin merkezinde yer alan suçlamaları olmadığını tespit etti.

Diane Rwigara

Ruandalı işkadını Diane Shima Rwigara 2017 Ruanda cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız bir aday olarak çalıştı. Babası Assinapol Rwigara, 1990’lı yıllarda Kagame’nin Ruanda Yurtsever Cephesi’nin önemli bir finansörüydü ve 2015’te kızının  suikast olarak  tanımladığı şeyde öldürüldü. Polis araba kazasında öldüğünü iddia etti.

Rwigara’nın Kagame’e karşı koşma kararı ‘ cam tavanı parçalamak ‘ olarak övüldü . Ancak, kısa süre sonra sosyal medyada paylaşılan çıplak resimlerin yayınlanmasıyla iftira attı  . Rwigara, bu görüntülerin onu susturmak için üretildiğini belirtti  .

Ruanda Seçim Komisyonu,  Rwigara’yı seçimlerde Kagame aleyhinde imzalamak için gereken imza sayısını doktorla suçlamakla suçlayarak diskalifiye belgeleriyle tutkusuna son darbeyi yaptı . Ayrıca, reddettiği ölen kişinin isimlerini göndermekle suçlanmıştır.

The Washington Post’ta yayınlanan bir dergide , Rwigara şunları söylüyor:

Tutuklanması # FreeDianeRwigara hashtagini ateşleyen Diane Shima Rwigara, Ruanda muhalefet adayının ekran görüntüsü

Artık Ruanda’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak diskalifiye olduğum haberleri yok. Ne yazık ki, Ruandalılar 4 Ağustos’ta oy kullanmaya gittiklerinde oylama kartlarında ismimi görmeyecekler. Başkan Paul Kagame sonunda Ruanda’nın tartışmasız bir kralı olarak taçlandırılacak ve ülkeyi korku ve eksiklik koşullarında yönetmeye devam edecek temel özgürlükler. 23 yılı iktidarını uzatan Kagame, Ruandalıların ülkelerinde ilk barışçıl iktidar geçişini deneyimleme fırsatını inkar ediyor.

Rwigara geçen yıl “ kışkırtma ve dolandırıcılık” suçlamasıyla tutuklandı  ve 20 yıl hapse gönderildi. Varlıklarına Kagame tarafından zorla el konuldu ve  müzayede edildi. Ailesinin üyeleri de vergi kaçakçılığı için hapse gönderildi   ve destekçilerinden bazıları  taciz etti :

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, Ruandalar 2001-2014 arasında yüzde sekiz oranında sürdürülebilir bir ekonomik büyüme yaşadı   Yoksulluk sınırının altında yaşayan Ruandalıların oranı 2005’te yüzde 57’den 2010’da yüzde 45’e düştü. Ve Kagame, Ruanda’yı  parlamentodaki en fazla kadın sayısında dünya lideri konumuna getirdi  .

Ancak ReportsAfrique , Kagame’nin “siyasi muhaliflere karşı yüksek elverişliliğinin, kendisi için inşa ettiği iyi görünen adı zayıflatabileceğini” savunuyor.

Kagame’nin  otoriter tarafı  turistlerden ve uluslararası yardım donörlerinden akıllıca gizlenmiştir . İyi yağlanmış bir halkla ilişkiler makineleri işleten  Ruanda’nın yardımsever diktatörü olarak da bilinir  .

Tarafından yazılmıştırNwachukwu Egbunike

Koordinator00

Next Post

Selam Ettim Kuşlara ve Merhaba Dedim Simurg’a

Per Tem 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kıldan köprüden geçiyor ömrüm En zor soruları hazırladılar bana Şeytanın itirazıdır kılavuz olan kargama Kuşlar kanat Anka’ya çırptılar Simurg’un yedi dağın arkasındaki yolculuğuna çıktılar Yarından sonraya Küllerinden doğan Promethe’nin ateşini yaktılar Aşılması gereken dağlar vardı Olimpos’un zirvelerinde Kuşlar yedi dağı aşıp da uçtular Doğruluğu […]
Translate »