Portland: “Annelerin Duvarı” Protestoları Polis Şiddetinden Korumak İçin Harekete Geçti / Alan Mac Leod

yaygın olarak kınan bir  federal baskıya rağmen, Portland’ın ırkçılık karşıtı polis vahşeti protestoları hiçbir azalma belirtisi göstermiyor. Dün gece beyaz ve sarı renkte giyinmiş bir grup yerel anne yeni bir taktik denedi; daha fazla şiddeti önlemek için kendilerini kolluk kuvvetleri ve protestocular arasına soktu. “Fed’ler açık kalsın! Anneler burada !, ”kadın grupları Mark O. Hatfield Federal Adliye Sarayı’nda ve Orta Portland’daki diğer yerlerde toplandı. Gözyaşı gazı, parıltılar ve biber yuvarlak mermileriyle karşılaşarak pek çok yaralandı.

Oregon’un en büyük şehri, Trump yönetimi Mayıs ayının sonlarında başlayan gösterileri etkisiz hale getirmeye çalıştığı için geçen hafta boyunca özellikle yoğun bir mücadele alanı oldu. Geçen hafta federal ajanlar bu amaçla görevlendirildi. Viral video  , işaretlenmemiş bir minivandan ortaya çıkan ve insanları sokaktan rastgele kaçan maskeli, anonim birimleri gösterir. Engelli bir gazi olan Christopher David de saldırıya uğradı, federal memurlar onu kulüplerle dövdü ve boş mesafeden oynadı. The Independent’a , saldırının görüntüleri sosyal medyaya çarptıktan sonra onu bir gecede yerel bir ünlüye dönüştürerek “Beni beklemeye başladılar” dedi  .

Portland federal ajanlar getirmek için Washington’un hareket yuvarlak özellikle belediye başkanı, dahil olmak üzere yerel siyasiler tarafından, kınandı sayılır  onlar çekilmesini talep, bu sorumsuz ve kızıştıran. İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) üzerinden almış “şiddetli anarşist” olduğunu iddia eden, onun eylemlerini haklı ve yıkımın sadece örnekler olmasına rağmen, şehri yok etti sağlanan  sorularına yol açan, taş atma, grafiti ve kırık çit vardı federal müdahalenin gerçekten gerekli olup olmadığı.

Yine de, DHS hareket başarılı bir, onun oyunculuk Sekreter Yardımcısı Ken Cuccinelli ilan etti anlatma  NPR  o taktik ülke çapında almak niyetinde olduğunu:

Yasaların kırılmasıyla birlikte, federal yetkiyle ilgili olduğu kadar yasayı ihlal ettiği kadar çok insanı kovuşturmaya çalışıyoruz. Bu her zaman yerel yargı ve yerel suçlar için geçerli değildir. Ama biliyorsunuz, bu sadece Portland’da değil, ülke çapında sorumlu olduğumuz tüm tesislerde de devam etmeyi planladığımız bir duruş. ”

Haziran ayında Portland  polis tarafından göz yaşartıcı gaz kullanımını geçici olarak askıya aldı ve  polisin gazeteciler üzerinde fiziksel güç kullanmasını engelledi . Ancak, federal ajanlar aynı yasalara tabi değildir. Cumartesi günü, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU)  , Trump yönetimini eylemleri nedeniyle mahkemeye götürdüğünü açıkladı . “Federal ajanlar topluluğu terörize ediyor, hayatları tehdit ediyor ve polis vahşetine karşı gösteri yapan protestoculara acımasızca saldırıyorlar. Bu yasa ve düzen değildir. Bu kanunsuzluktur – ve durdurulmalı ”diye açıkladılar. Dava, gazetecilerin ve gözlemcilerin ahlaksızca saldırmasını engelledi.

 ACLU’dan Doug Brown , “Portland’daki protestolara dört yıldan uzun süredir şiddet içeren ve militarize polis tepkilerini belgeliyordum, ancak hiçbir şey beni son günlerde tanık olduğum ve yaşadığım sınırsız vahşete hazırlamadı” dedi . “Bazı federal memurlar zaten sokaklarda olmasına rağmen, şimdi Portland şehir merkezinin sokaklarını işgal eden ve Kara Yaşam Maddesine inanan insanlara acı ve terör katmak için eğilmiş, militarize özel ops memurlarımız var.”

Haziran ayında, İskoç parlamentosu olarak  Amerika Birleşik Devletleri’ne göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve baskının diğer silahların satışı yasaklama 52-0. Bununla birlikte, Portland polisi ölümcül güç kullanmaya devam etti. Geçen cumartesi, polis memurları atış  yakın mesafeden yüzüne 26 yaşındaki protestocu Donovan Labella. Labella hayatta kaldı, ancak yüzüne bir titanyum plakanın yerleştirilmesi de dahil olmak üzere yüz rekonstrüksiyon ameliyatına ihtiyaç duydu.

Protestoların acil kıvılcımı, 25 Mayıs’ta silahsız zenci George Floyd’un polisin öldürülmesiydi. Floyd’u 8 dakika boyunca boğucu bir Minneapolis polis memurunun görüntüleri dünya çapında bir protesto hareketine neden olarak viral oldu. 50 eyalette yüzlerce şehir kendi gösterilerini başlattı. Anketler, Amerikalıların çoğunun Trump’ın protestoları birlikte seçmek yerine yüzleşme kararını onaylamadığını gösteriyor. Buna rağmen, federal ajanları Portland’a taşıma emri, tırmanma girişiminden ziyade çatışmanın yoğunlaşması gibi görünüyor.

Özellik fotoğraf | Black Lives Matter protestocular, 19 Temmuz 2020’de Portland, Ore’de Mark O. Hatfield Birleşik Devletler Adliye Sarayı’nın dışında toplandı. Noah Berger | AP

Kaynak:https://www.mintpressnews.com

Alan MacLeod  MintPress News için Personel Yazar. Doktorasını 2017’de tamamladıktan sonra iki kitap yayınladı:  Venezuela’dan Kötü Haber: Bilgi Çağında Yirmi Yıl Sahte Haber ve Yanlış Raporlama  ve  Propaganda: Hala Üretim Onayı . O da katkıda bulundu  ADİL ve Doğruluk Raporlama’da ,  Guardian ,  Salon ,  Grayzone ,  Jakoben Dergisi ,  Ortak Rüyalar Amerikan Herald Tribune  ve  Kanarya .

Haber Merkezi

Next Post

Kadınlar erkek şiddetine karşı sokakta

Sal Tem 21 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kadınlar, Muğla’da öldürülen Pınar Gültekin için Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Malatya, Antalya, Mersin’de sokağa çıktı. Yapılan basın açıklamalarında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının kaldırılması üzerinde tartıştığı İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çeken kadınlar, kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin gücünü AKP iktidarından aldığını savundu. İzmir’de yürüyüş […]
Translate »