Polis Devleti -Alan Mcleod

Ulusal Muhafızlar, şimdi gerçek cephane kullanmaya yetkili Zaten birden fazla eyalette konuşlandırılmış, 10,000’in üzerinde Ulusal Muhafız/Ranger Minneapolis sokaklarını sular altında bırakması planlanıyor. ABD’nin*164 yıllık tarihinde örgütün tamamen harekete geçirildiğine ilk kez tanıklık ediliyor.

 Alan Macleod

Ulusal güvenlik devleti ve ordu, Pazartesi günü silahsız siyah adam George Floyd’un öldürülmesinden bu yana patlayan ülke çapında protesto hareketine karşı polis ve ulusal muhafız ile güçlerini birleştiriyor.

Minneapolis’teki polis kapitülasyonuna tepki olarak, karakollarını yakılmak üzere terk eden Minnesota Valisi Tim Waltz, ulusal Muhafızları isyanı bastırmaya çağırdı. Zaten birden fazla eyalette konuşlandırılmış, 10,000‘in üzerinde gardiyan, Minneapolis sokaklarını sular altında bırakması planlanıyor ve 164 yıllık tarihinde örgütün tamamen seferber edildiğini ilk kez temsil ediyor. Yetkilendir beenil theydiler canlı mühimmat taşımak için. Waltz’ın eylemleri sert görünse de, Washington onu aktif görev ordusunu sokaklara sokmaya zorladığı için aslında ılımlı bir etki olduğu görülüyor.

“Milletimizin sivil özgürlükleri koruma ulusumuzun benzersizliğini düşünmesi, ordunun sivil kontrolünün ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin sivil kontrolünün siviller tarafından, vatandaş askerleri tarafından Ulusal Muhafız tarafından gerçekleştirildiğinden emin olmaktır ” dedi”

Dün Pentagon, Fort Bragg, Kuzey Carolina, Fort Drum, New York, Fort Riley, Kansas ve Fort Carson, Colorado’dan askerlere ve askeri polise, birkaç saat içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde potansiyel olarak herhangi bir yere yerleştirilmeye hazır olmalarını emretti. Yetkililer ayrıca protestoları izlemek için Minneapolis’e bir Predator Drone konuşlandırdı.

Halka açık belgelere göre, askeri aktif altı diğer eyaletlerde ayaklanmaları izliyor – New York, Ohio, Colorado, Arizona, Tennessee, ve Kentucky. Waltz, dün askeri ile yakın bir şekilde çalıştığını, “gördüklerinin istihbarat desteğini, sinyalin ne olduğunu, açıkça N. S. A.’dan ve diğerlerinin bu operatörlerin kim olduğunu görebilmeleri için büyük destek aldığını açıkladı.”NSA’nin tamamen Dış İstihbarat Ajansı olması gerekiyordu, ancak Edward Snowden’ın açıkladığı gibi, ajans hem uluslararası hem de yurt içinde büyük bir casusluk operasyonu yürütüyordu ” Waltz daha sonra N. S. a.’ya isimle başvururken yanlış söylediğini iddia etti.

Minnesota Ulusal Muhafız Devlet Capitol Bekçi Standı

Bazı Ulusal Muhafız üyeleri, protestoculara karşı çıkmak için konuşlandırılma fikrinden son derece rahatsız görünüyor. Bir isimsiz ulusal muhafız olan Ken Klippenstein: “biz isyan kontrolü için eğitilmemiş veya bu bağlamda sivilleri güvenli bir şekilde ele almayan bir savaş birimiyiz. Askerler yukarı ve aşağı rütbeler birbirine zarar vermekten korkuyor ve liderler askerlerin acı çekmesinden endişe ediyorlar ” diye ekliyor, “meslektaşlarım sağduyulu ve dürüst insanlarıdır. İşlerini yaparken herhangi bir çizginin üzerinden adım atmak istemeyebilirler, ancak sadece yetersiz eğitimli ve yetersiz donanımlı olanlar bu yolda gider.”

Ancak Başkan Trump, ulusal Muhafızların protestolara cevap vermesini görmek için çok istekli görünüyor. “Geri duramam ve bunun büyük bir Amerikan şehri olan Minneapolis’e olduğunu izleyemem. Toplam liderlik eksikliği. Ya çok zayıf radikal Sol Belediye Başkanı Jacob Frey, görevini yerine getir ve şehri kontrol altına al, ya da ulusal Muhafızları göndereceğim ve işi doğru yapacağım” dedi. “Yağma başladığında, müdahale başlar,  Teşekkürler!” protestoculara karşı şiddetli bir baskıyı açıkça teşvik ederek sonuçlandı ”

Ülkenin polisi zaten ağır silahlı ordusuna benziyor. 1998 ve 2014 yılları arasında ABD polis departmanlarına verilen askeri donanımın değeri 9.4 milyon dolardan 796.8 milyon dolara yükseldi, ülke genelinde polis departmanları zırhlı personel taşıyıcıları, tanklar ve sadece bir savaş alanına uygun diğer makinelerle donatıldı. Polis de giderek tehdit ve suçlu olarak vatandaşları görüntülemek için eğitilmiştir.

Floyd’un cinayetinin videosu sosyal medyada viral olduktan sonra ülke çapında gösteriler alevlendi. Memur Derek Chauvin-uzun bir geçmişi olan biri. Polis vahşeti (öldürme dahil) – yaklaşık dokuz dakika boyunca kelepçeli Floyd’u boğduğu görülebilir, bu da bilincini kaybettikten yaklaşık üç dakika sonra, izleyicilerin onu öldürmemesini istemesine rağmen. 

Protestolar Amerika Birleşik Devletleri genelinde ve uluslararası yerlerde onlarca patlak var, ırkçı polis vahşeti son örneği öfkeli kameraya yakalandı. Cuma günü, Chauvin üçüncü derece cinayet ve adam öldürmeyle suçlandı.

Hem Amerika’nın polisi hem de ordusu beyaz üstünlük konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Modern polis gücü, 18. ve 19. yüzyılların köle devriye kuvvetlerinden evrimleşti ve beyaz üstünlüğün ve köle emek sisteminin korunmasında ve desteklenmesinde kilit bir güçtü. Bu arada, Matt Kennard’ın Kitabı düzensiz Ordu, 9/11’den sonra, ABD ordusunun işe alım kotalarını yerine getirmek için Neo-Nazi çeteleri ve milislerden aktif olarak işe almaya nasıl başladığının ayrıntılı veriyor. Derin devlet her zaman sivil haklar için mücadelelere sızmaya ve raydan çıkarmaya çalıştı; FBI, 1960’lar ve 1980’ler arasındaki siyah Kurtuluş hareketine karşı hedefli bir suikast kampanyası yürüttü, hatta Martin Luther King Jr. ‘ a kendisini öldürmesini söyleyen bir mektup gönderdi. Bu nedenle, ulusal güvenlik devletinin bu son protestolara tepkisinin olumlu olması olası değildir.

Özellik fotoğraf / Minnesota Ulusal Muhafız yürüyüşü geçmiş seyirciler, Mayıs 29, 2020, Minneapolis. Anma gününde Minneapolis polis memurları tarafından öldürülen George Floyd’un ölümünün ardından protestolar devam etti. John Minchillo | AP

Kaynak:mintpressnews.com

Not: Çeviriden kaynak hatalar SimurgNews’e aittir.

Koordinator00

Next Post

"Ölüm Kardeşliği'nde Barış Çakan yaşına doymayan bir genç" - Hilmi Toy

Pts Haz 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Ölüm Kardeşliği’nde Barış Çakan yaşına doymayan bir genç” “.Dokunduğunuz yerde kan varkuşkusuz bir ıstırap….Atların taşıdığı o soysuz Ayıbve on beş nesil kayıp!.Şüphesiz çığlığın çığlığı yitirdiği yol uzunölümün biriktiği yer çok karanlık….Kulaklarınıza beş kere söylenen ölümlü şarkıve seccadekurumuş kan üstünde.”Diyor Nevin Koçoğlu, ne kadar haklı, […]
Translate »