PİKPA ile dayanışma çağrısı

Lesvos’da 2012’den beri sığınmacılara kucak açan PİKPA Kampı, Yunanistan hükümeti tarafından kapatılmak isteniyor. Lesvos Hukuk Merkezi’nin de aralarında bulunduğu birçok kuruluş PİKPA ile dayanışma çağrısı yapıyor.

PİKPA Kampı açıldığı dönemde, bir gözaltı merkezi olarak işlev göre Moria Kampı’nın tam tersine, adadaki tek açık kabul tesisiydi. PİKPA şu an, yetkili devlet makamları tarafından orada barınma için sevk edilmiş 94 korunması gereken bireye (refakatsiz küçükler, işkence mağdurları, ağır engelliler, ciddi hastalıkları olanlar) ev sahipliği yapıyor. 

PİKPA’nın kurucularından Efi Latsoudi, 2016’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Nansen Ödülü’ne layık görülmüştü.

Asılsız gerekçe

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından tesisin boşaltılmasının talep edildiği yazıda, PİKPA’nın bulunduğu alanı “işgal eden” bir tesis olduğu iddia edilmektedir. Bu iddianın herhangi bir temeli yoktur.

Mantıksız ve acımasız

Moria Kampı’nı yok eden ve sığınmacıların Yunan adalarında karşı karşıya bırakıldığı kötü koşulları iyice gözler önüne seren yangından bir ay sonra yağan ilk yağmur, yeni kurulan geçici tesisin yetersizliğini kanıtladı. Yeni kampın yetersiz kaldığı ve COVID-19 salgınının sürdüğü koşullarda, Yunanistan’daki en insani tesislerden birinin tahliye edilmek istenmesi, mantıklı ve insancıl bir yaklaşımın ürünü olamaz.

Boşaltma kararı, Yunanistan ve Avrupa Birliği’nin insan haklarına saygı gösterme ve sığınmacılara, özellikle de korunması gereken bireylere, uygun kabul koşulları sağlama yükümlülüğü ile doğrudan çelişiyor.

Yetkililere çağrı

Dün (14 Ekim) PİKPA Kampı önünde dayanışma eylemi gerçekleştiren kuruluşlar, hükümeti ve yetkilileri PIKPA’yı boşaltma emrini yeniden gözden geçirmeye çağırdılar.

Kaynak: pressenza.com çeviri: Nihan Özçelik

Haber Merkezi

Next Post

Trump'ın Milyoner Ekonomi Danışmanı, Milyonlara İşini Kaybettiren ve Açlığa Sürükleyen 'Yaratıcı Yıkım Fırtınası'nı Kutladı - Jake Jackson

Cts Eki 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Son yedi gün içinde yeterince yemek yemediğini söyleyen çocuklu ailelerin% 14’ünün ‘yaratıcı yıkım fırtınaları’ hakkında nasıl hissettiğini merak ediyorum.” Başkan Donald Trump’ın baş ekonomi danışmanı cuma günü, milyonlarca Amerikalının işsiz olması, kendilerine ve çocuklarına yiyecek bulmakta güçlük çekmesi ve evlerini kaybetme olasılığıyla karşı karşıya […]
Translate »