Petrol üreticileri ve tahıl alıcıları ulusal grev başlattı

Petrol işçileri ve tahıl alıcılarının ulusal sendika örgütleri, FTCIODyARA ve URGARA, bugün sabah işveren odalarının önünde maaş zammı talep eden bir ulusal güç ölçüsü başlatmaya başladı, bu da ortak müzakereleri tekrar tekrar başarısızlığa götürdü. kınadı. Her iki kuruluşun ortak eylemleri, tarımsal ihracat kompleksi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Indymedia Trabajadoras / es tarafından.


İşçiler greve gitme kararlarını, işveren odaları CIARA (Arjantin Cumhuriyeti Petrol Sanayi Odası), CEC (Tahıl İhracat Merkezi), Arjantin Biyoyakıt Odası’nın ortak taleplerine cevap vermemesine dayandırıyor. (CARBIO), Córdoba Bitkisel Yağlar Sanayi Odası (CIAVEC), Ticari Özel Limanlar Odası (CPPC) ve temsil ettikleri şirketler.

Bu nedenle ve geçen Ekim ayında imzalanan eylem birliği anlaşması çerçevesinde – Oleaginous Industrial Complex İşçileri Federasyonu, Arjantin Cumhuriyeti Pamuk Çırçırları ve Akraba (FTCIODyARA) ve Tahıl Alıcılar Sendikası ve Arjantin Cumhuriyeti’nin Ekleri (URGARA) – 1 Aralık Salı günü saat 6’da, uzatma belirtmedikleri bir Ulusal Greve başlayacaklar.

Geçtiğimiz Ekim ayında petrol üreticilerinin ulusal greviyle ve son haftalarda tahıl alıcılarının özel önlemleriyle zaten önlemlerle başlayan bir savaş planı olduğunu vurguladılar.

Petrol üreticisi Daniel Yofra ve tahıl toplayıcı Pablo Palacio liderliğindeki sendikalardan, “Petrol endüstrisi ve tarımsal ihracat kompleksi çalışanları, sektördeki şirketlerin temsilci odalarıyla ücretlerimizi müzakere ediyorlar” dedi. .

Bu çerçevede liderler, işverenlerin “kışkırtıcı bir şekilde kendilerini olası herhangi bir anlaşmayı ertelemeye sınırlandırdığı” birkaç aydır “başarısız toplantılar” yaptıklarını hatırlattılar.

“Ocak ve Ekim 2020 arasında, devalüasyon ve soya fasulyesinin uluslararası fiyatındaki önemli artış sayesinde cirosunu peso olarak ikiye katlayan bu şirketler, parite müzakerelerini defalarca başarısızlığa götüren aynı şirketler. işçilerin ücretlerini düşürüyor ”diye ilan ettiler.

“İşveren odalarının hiçbir zaman müzakere etme iradesine sahip olmadığı ve tam tersine sektörel koşulları oluşturmak için sektörün tüm sendika örgütlerini çatışmaya itmeye çalıştıkları giderek daha açık” olarak değerlendirdiler. Arjantin pezosuna ve ulusal hükümete karşı yapılan devalüasyon saldırılarına katkıda bulundukları yabancı paranın düşük likiditesini, iş çıkarlarının yararına olacak yeni tedbirler için baskı yapmaya devam ettikleri gibi, haklı göstermelerine izin verin.

Bu anlamda, “COVID-19 salgını nedeniyle sağlık krizinin başlangıcından bu yana kesintisiz çalışmaya devam edenlerin, esas ilan edilen, faaliyetin işçileri olduğumuzu hatırlattılar. Dış kısıtlama döviz ihtiyacını doğurduğu için sağlık sorunları ile ilgisi olmayan, daha çok ülke ekonomisi için gerekli olan bir gerekliliktir. Ekonominin kendilerini kontrol eden ve onlara katkı sağlayabilen bu oligopolist sektörü, bugün tasfiye etmiyor ve bunun yerine spekülasyon yapıyor, aynı zamanda üretimi sürekli devam ettiren bizleri aşağı çekiyor ve küçümsüyor ”.

Son olarak, “işveren küstahlığı karşısında, tüm işçilerin ve her bir fabrikasında ve çalışma sektöründeki güç ölçüsünü uygulayan tüm işçilerin dayanışmasıyla sendikaların eylemindeki birlik, tek garantidir. zafer ”diye sonuçlandırdılar.

Kaynak:https://www.anred.org/2020/12/01/aceiteros-y-recibidores-de-granos-lanzaron-una-huelga-nacional/

Haber Merkezi

Next Post

Sermaye kazanıyor, emekçiler ölüyor

Per Ara 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 DİSK’e bağlı Sosyal-İş’in yetkili sendika olduğu Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği önce Sosyal-İş’in yetkili sendika olmasına itiraz etti ardından 20’ye yakın çalışanını projelerin bitmesini gerekçe göstererek ya işten çıkardı ya da ücretsiz izne ayırılmaya zorladı DİSK’e bağlı Sosyal-İş’in yetkili sendika olduğu Mavi […]
Translate »