Pentagon Talibanları silahlandırıyor

Pentagon, Afganistan’da resmi olarak Taliban ile savaşıyor, ancak Washington Post’a [1] göre onları el altından silahlandırıyor.

ABD’nin bir başka resmi düşmanı olan IŞİD ile savaşmaları için onlara yardım edilmesinin söz konusu olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte, « Büyük Orta Doğu »nun birçok ülkesindeki çok sayıda tanıklık, aynı Pentagon’un resmi olarak IŞİD ile savaştığını, ancak gizlice silahlandığını de doğrulamaktadır.

Bu gerçekler, Pentagon’un hala Rumsfeld/Cebrowski stratejisini sürdürdüğünü kanıtlamaktadır: « Büyük Orta Doğu »daki tüm devletleri mali emperyalizme direnme yeteneğinden yoksun bırakan « sonsuz savaşları » kışkırtmak.

[1] “Our secret Taliban air force. Inside the clandestine U.S. campaign to help our longtime enemy defeat ISIS”, Wesley Morgan, Washington Post, October 22, 2020.

Çeviri: Osman Soysal

Kaynak:voltairenet.org

Haber Merkezi

Next Post

BM Nazizm'le Mücadele Kararına Hangi Devletler Oy Vermedi

Pts Kas 30 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Manlio Dinucci Sosyal, insani ve kültürel konulardan sorumlu olan Birleşmiş Milletler Üçüncü Komisyonu, 18 Kasım’da “Nazizm, neo-Nazizm ve çağdaş ırkçılığın ve ayrımcılığın yetiştirilmesine katkıda bulunan diğer uygulamaların yüceltilmesiyle mücadele etme kararını onayladı. ırk, yabancı düşmanlığı ve ilgili hoşgörüsüzlük “. Karar, “II.Dünya Savaşı’nda Nazizme karşı […]
Translate »