PCI (maoist) ve kadınların bu haftalarda Hindistan’da sınıf mücadelesinde olağanüstü rolü

Giridih, 24 Aralık:  Çarşamba akşamı en az bin köylü, Giridih ilçesine bağlı Pirtaand Bloğu altındaki Pandeydih köyünde Merkez Yedek Polis Gücü (CRPF) gözcüsüne saldırı düzenledi.

Köylüler geleneksel silahlarla grev gözcüsüne yürüdü. Saldırının Maoistler tarafından kışkırtıldığı iddia edildi.

CRPF’nin 7. Taburu, köyü Pandeydih’de CPI Özel Bölge Komitesi (Maoist) üyesi Ajay Mahato’nun evinin yakınında bir grev açtı. Mahato, başında Rs 25 lakh para ödülü bulunan polisin en çok arananlar listesinde.

Giridih Pirtaand Bloğu altındaki Pandeydih bir CPI (Maoist) kalesidir. Parasnath’tan Batı Bengal ve Orissa sınırına kadar aktif olan Mahto’nun yanı sıra diğer Maocu kadrolar Karamçand Manjhi ve Dhirenda da bu köye aittir.

Pek çok yerde Maoist şiddet hafifledi. Polis kaynakları, Ajay Mahto’nun birkaç Maoist eylemi tetiklemekte yer aldığını ve şu anda Chaibasa bölgesinde aktif olduğunu söyledi.

CRPF DIG Dilip Kumar Chaudhary, “Naxal köylüleri oradaki CRPF Polis kampını protesto etmeye yönlendiriyor ve teşvik ediyor. “

Yerel kaynaklar, köylülerin köylerinde CRPF Polis noktasınının açılmasına karşı olduklarını söylediler.

Bununla birlikte, Resmi yetkililer, köylüler tarafından saldırının başlatılmasının, evine ve köyüne girişi CRPF’nin açılışıyla kısıtlanan CPI (Maocu) kadrosu Ajay Mahto’nun bir komplosu olduğuna inanıyor. Köylüler grev gözcüsüne saldırmadan önce geleneksel bir silahla gösteri yaptı ve köyde bir geçit töreni yaptı.

Kaynak:icspwindia.wordpress.com

Haber Merkezi

Next Post

2021'de ana gündem "geçim derdi" mi olacak?

Pts Ara 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Türkiye’de milyonlarca kişiyi etkileyen geçim sıkıntısı, 2021’de de halkın başlıca gündem maddesi olmaya devam edecek. Devlet destekleri artırılmazsa, Türkiye’deki yoksul sayısı 2 kat artışla 20 milyona dayanabilir. Bir yandan yüksek enflasyon ile giderek artan hayat pahalılığı, diğer yandan binlerce iş yerinin faaliyetlerini durdurması sonrasında azalan ya […]
Translate »