Olağanüstü bir dönemden geçiş notları.1/Sırada ki gelsin-İsmail Sarıcı

İsmail Sarıca
Konuk Yazar

Bugün kü yaşadıklarımızın 6 ay öncesinde rüyasına bile inanmazdık! Film Senaryosu olsa dolu gişe oynardı.
Virus hakkında çok şey yazıldı, çizildi.virusun yayılma hızı dünya insanlarını tedirgin eden en önemli faktör, virusun öldürücülüğünden çok en tehlikeli yanı hızla bulaşması ve iki haftalık uzun bir süreç te Belirginleşmesi. Ortaya çıkan bu durumun beni ilgilendiren yanı Toplumsal duyarlılık, dayanışma halinin şekillenişi, insanoglunun bu veba karşısında ki savaşı.
Diğer yanı da Egemenlerin, yönetenlerin krizi yönetme hali. Meselenin Ekonomik , Psikolojik, Sosyal boyutu.
İnsanoğlunun yaşadığı Sağlık krizi ne ilk nede son olacağa benziyor! İnsanoğlunun hayatta kalma azmi de küçümsenemez. Büyük kayıplar verilse de insanlık bugüne kadar başına gelen en korkunç salgınları atlatmayı ve türünü devam ettirmeyi başardı.

İşte insanlık tarihini şekillendiren en ölümcül salgın hastalıklar:
1918 Ispanyol Gribi Salgını.
Birinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda 500 milyon insana bulaşan H1N1 influenza virüsü neden olduğu yüksek ateş ile dünya genelinde 50 ila 100 milyon arasında sağlıklı insanın ölümüne neden oldu. 
1957 Asya Gribi salgını.
Çin’de başlayan Influenza-A virüsünün ördeklerde mutasyona uğrayarak insana geçen bir hastalık olduğu düünülüyor. Asya Gribi olarak adlandırılan hastalık 4 milyona yakın insanın canına mal oldu
HIV (AIDS) virüsü 20.yüzyılın ortalarında maymunlardan insana geçtiği anlaşılan HIV virüsünün saptanabilen ilk örneği 1959’da Kongo’da görüldü. Ne var ki, teşhisi ve adı ancak 1980’lerde konuldu. Son 30 yılda 36 milyon insanın hayatına mal olan virüsü kesin tedavi edebilecek bir çözüm hala bulunmuyor. Sadece önlem almak ve hastalığa yakalandıktan sonra ömür boyu ilaç tedavisi kullanmak gerekiyor.
2005 Kuş gribi yakin dönemimizdeki bu hastalıkta 7 milyon insanın yaşamını kaybedeceğini açıklayan DSÖ( Dünya Sağlik Örgütü) nün açıklamalarına rağmen Dünya çapında 150 kişi yaşamını yitirdi
Almanyada birtek insan bile ölmedi.
Geçmişe dönüp baktıktan sonra, bugün neler yaşıyor yada yaşayacağız. Eleştirel bir gözle konuyu ele alıp kendi cephemizden meseleyi ortaya koymaya çalışalım.
Bu hastalığın ilk görülmesinden bu yana yaklaşık 4 ay gecti, 4 aydır hiç bir tedbir almayan Alman devleti Son iki haftadır, halk da panik yaratmak, piskolojik travmalara vardıracak bir ruh hali yarattı. Halkı sokağa çıkma yasağına piskolojik olarak hazırlamış durumda.
Korona virusu ile ile ilgili verileri kim dağıtıyor? Dünya Sağlık Örgütü!!!! Nnedir bu DSÖ? 1948 yılında kurulan bu örgütün Emperyalist -Kapitalist sistemden bağımsız olduğunu düşünmek saflığın ta kendisidir. Sonraki yıllarda vakıfların ve uluslararası ilaç sanayinin hizmetine girmemeside olanaksız gözüküyor. Vakıfların kurulus sebebi, Egemenlerin vergiler karşısında kendilerini aklama taktiklerinden, organizasyonlarından sadece birisidir.
AMB( Avrupa Merkez Bankası) 700 milyar € Piyasaya süreceğini açıklamasının ardından Alman araba kartelleri VW , Mercedes, Bosch üretimi durduracaklarını ilan ettiler!!! ne demek bu? Borsada hisse senetlerinin değer kaybı demek, birilerine kar getirdigi açık. VW bu açıklamayı geçtiğimiz hafta Salı yapmaz, Borsanın kapanacağı Cuma yı beklerdi. Borsadaki değer kayıplarının birilerinin işine yaradığını düşünmemek saflık olur.
Tüm ekonomik, psikolojik, sosyal verilere bakıldığında Koronanın bunların gölgesinde kaldığı açıktır…
Mercedes ve diğer büyük ve yan sanayi firmaları daha 2019 yılının Sonların da Almanya çapında onbinlerce insanın işine son verileceğini açıklamışlardı. Sokağa çıkamama koşullarında Insanların tüm bu Anti demokratik Uygulamalara karşı çıkması, psikolojik olarak hazır olması tabii ki düşünülemez. Yarattıkları panik, korku hali kitlelerde hedefine ulaşmış durumda.

Corona virüsünün son 4 ayda gündemimize girdiğini varsayarak son üç aya bir bakalım.

Son 3 ayda Neler Oldu?

3 Ay içerisinde Bulaşıcı hastalıklardan ölenlerin Sayısı (Korona hariç) 2 Milyon 700 bini geçmiş

Alkolden 500 bin İnsan yaşamını yitirdi

Sigaradan ölenlerin Sayısı 1 Milyon

Suya bağlı hastalıklardan ölenlerin sayısı 181 bini geçmiş

İntihardan Ölenlerin Sayısı 230 bini geçmiş

Trafik kazalarında ölen insan Sayısı 290 bin

Kanserden ölen insan sayısı 1,5 Milyon.

Bugün itibarı ile uyuşturucuya harcanan para 90.203.500 dolar

Temiz suyu olmayan insan sayısı: 802.520.726 kişi

Zehirli kimyasal maddelerin işlenerek Dünyaya atılan zehir: 2.208.210 Ton

Yeterli derecede beslenemeyen insan sayısı :841.741.092 kişi

VİV/ AIDS dan ölen : 379000 kişi

Koronaya yakalanan 216579 Kişi , tedavi gören 123 bin, sağlığına kavuşan insan sayısı 84 bin kişi

Ölen 8895 kişi ,

Dünyada 5 ülkede aktif sokağa çıkma yasağı, 1,2 ülkedede belli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmakta

(Kaynak; Worldometers)

Bu verilere Bakmamız bile Korona Virüsü Denilerek gündemimize Oturan, dünyayı eve kilitleyen bu Hastalığın Egemenlerin, Emperyalıt Kapitalist Sistemin Halkı Manüpüle ederek bu Hastalığı Nasıl Kullandığı gerçeği Önümüzde duruyor sanırım, Yaşananlar hakkında Soru sormamıza neden oluyor en azından.

Yukardaki İstatistiki Bilgilerin Işığında Meselenin hiçde halk sağlığı olmadığı gün gibi ortada. Olsaydı eğer, Her yıl Katlanarak büyüyen Felaketler, her alandaki talan Geriletilmiş olurdu.

Toplumda Oluşturulan Korku, Belirsizlik havası ile Yeni bir dönemin Kapıları aralanmış oldu.

Bu virüs 3,5 ay içinde etkisini yitirir de, Dünya Halklarının bu Travmayı atlatması yıllar alacağa benziyor.
Yıllar önce gündemimize giren Bitçoin in Borsada işlem gören para olmaktan çıkıp , kağıt ve demir Paranın ortadan kaldırılmak suretiyle,hayatımıza girme olasılığı, büyük bir olasılık. Egemenlerin herşeyi kontrolleri altına alma gerçeği, en temel öğrendiğimiz bilgi.
Digitalleşme yüzde yüz finansıyal piyasalarda denetimin anahtarı olarak görülüyorda onun için.
Bu süreç birkaç yılı alacaktır tabiiki, yaşadığımız bu dönemde meselenin piskolojik alt yapısının oluşturulduğu gerçeğidir anlatılmak istenen.
Bu Dönemde dikkatimi çeken diğer bir husus; (Datenschutz) kişinin özel verileri, rafa Kaldırılmış durumda. Gittiğiniz Restorantdan ,polisin nerde nasıl,ne için olduğunuzu sorgulama serbestisi bir merkezde toplanarak yarın önümüze çıkacağı gerçeğini bilmemiz gerekmektedir.


Yaşananların tek başına sağlık krizi olmaktan çok, egemenlerin içinde oldukları ekonomik krizi bununla maskeleyerek toplumun sistem hakkında ki algısını yönetmek, sisteme yönelecek karşı duruşun önüne geçebilmek, psikolojik baskılanma ile durumu yönetme yöntemi ,meselenin esas yanını oluşturmaktadır.

Ismail.S

Koordinator00

Next Post

İtalya’da metal işçileri grev kararı aldı

Sal Mar 24 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Hükümet tarafından elzem olan ve üretim yapmaya devam edecek olan sektörlerin açıklandığı son kararname, Coronavirüs’e karşı daha kısıtlayıcı önlemler bekleyen fabrika işçileri ve sendikalar tarafından mutsuzlukla karşılandı.  Bu nedenle Lombardia bölgesinde çalışan tüm metal işçileri; FIOM(Metalurji İşçi Federasyonu), FIM (İtalyan Metal İşçileri Federasyonu), UILM(İtalyan Metal İşçileri […]
Translate »