Olağanüstü bir dönemden geçiş notları 2/ Emekciler cephesinde Mevcut durum-İsmail Sarıcı

Ismail Sarıcı
Yazar

Korona dan Sonra, bizlerin nasıl bir dünyada yaşayacağımızı daha önceki Yazımda „ALMAN EMPERYALİZMİNİN KRİZDEKİ DAYANAKLARINDAN BİRİ KISA ÇALIŞMA(KURZARBEİT) Başlığı ile yazmıştım „Emperyalistlerin Kurzarbeiti Krizden çıkmanın,ekonomik verileri saklamanın, kitlelere yansıtmamanın en temel dayanağı olduğunu yazmıştık“ bu Yazıda iki, üç haftalık kısa bir süre içinde Ekonomik verilerin sanıldığından çok daha hızlı Milyonlara nasıl yansıdığını Iincelemeye çalışalım. Nasıl mı?
Üzerinde yaşadığımız Coğrafyadan başlayarak Alman devletinin oradan AB deki Ekonomik verilere Bakarak, daha öncede söylediğimiz gibi Krizin Virüs Salgı`nın dan çok Ekonomik Kriz olduğunun,Virüsün sadece tetikleyici bir unsur olduğunu göremez isek, meseleye doğru bir yerden Bakamayız.

6 Nisan 2020 itibarı ile Almanyada Kısa Çalışmaya müracat eden İşveren (Ünternehmen)650 bin İşveren Kısa çalışmaya Başladı, 27.03.2020 Tarihinde 470 bin Olan İşveren sayısı, 9 gün sonra 40% bir artışla 650 bine Ulaştı. Federal Parlemento da yayınlanan bilirkişi Raporlarında milyonlarca Çalışanın işine son verilmek suretiyle yada kısa çalışmaya gideceği Ön görülmektedir. Kaynak: NTV.de

2008/2009 Krizinde bu Sayı 1,4 Milyon İken bu sayı bu Krizde 2,4 Milyonluk kitlenin Kısa Çalışma , yüzbinlercesinin işine son verilmesi ile sonuçlanacağı Ekonomistlerin üzerinde anlaştığı temel görüşler olarak kavramak gerekir.
Tüm bu Ekonomik veriler Asgari Ücretle Çalışanların Kısa Çalışma ile (Arbeitslosengeld 2 ) Sosyal yardım anlamına gelen Paraya muhtaç hale getirileceğini Açıklamak`da Bilirkişi Raporları.

Almanyanın En Büyük Araba şirketi Mercedes Benzin Ekonomi patronu Harald Wilhelm Mercedes Cars/ Wan, Truck/Bus Modelleri ve Mobilitätsdienstleistung da eksi ye girdiklerini, buyıl ki İlk çekrek´de Geçen yıla Oranla 15 % gerileme olgunu açıkladı.Mercedes in Korona krizi öncesi Açıkladığı Tassaruf paketi Almanya ve Dünya Gelişmiş ekonomilerindeki daralmanın Krona kaynaklı olmadığının altını bir kez daha çizmemizi gerektiriyor.

Alman Dev şirketleri BMW: 20000 bin çalışanını Kısa Çalışmaya Göndereceğini! LUFTHANSA :138 bin Çalışanından 87 bin Çalışanını,sadece Almanyada 62 bin çalışan, LUFTHANSA`YA Bağlı SİWİSS/İSWİÇRE, AUSTRİAN AİRLİNES, BRUSSEL AİRLİNES 9 bin Çalışanı, DHL 4 bin Çalışanı Kısa Çalışmaya göndereceğini açıkladı Mercedes Benz Nisan Sonuna Kadar Üretimi Durdurduğunu ön binlerce Çalışanın Kısa Çalışmaya göndermiş durumda.

PUMA ve ADİDAS Kamoyuna 1 milyar € nun üzerinde KfW Kredisine İhtiyaç duyduklarını paylaştılar. Kfw Kredilerini 90% lik bölümünün Alman devletinin Güvencesinde dir.
Yoruma gerek varmı dersiniz? PUMA ve ADİDAS aldıkları bu kredileri ödemezler ise bunu devlet ödemek zorunda !!!!Halkdan alınan vergilerle devlet büyük şirketlere Kredi adı altında Milyarlar akıtmakda. Manipılasyonlardan sadece birisi bu yöntem. 2008/2009 Krizinde En çok baş vurulan yöntemlerden biri idi…

        AB ligi Ülkelerinde durum Hangi aşamada?

AB/ Brüksel ilk etapta 100 Milyar € lük Krediye baş vurarak AB Ülkelerini/Üyelerini Koruma altına almak amaçlı olduğunu Açıkladı. Frankfurter Allgemeinerzeitung dan Verileri yazımıza Taşıyarak AB Ülkelerinde Kısa Çalışma ve Ekonomik Verilere göz atalım.

    Kısa çalışma  (Kurzarbeitergeld) AB Ülkelerine Göre Şöyle

kısa çalışmaya göre çalışanların alacak yüzdelikleri!!

Nett €

İrlanda 100%
Avusturya 80%
İspanya 70%
Almanya 60% bis 67% (çocuksuzlarla, çocuklular arası fark)

Brüt €

Danimarka 100%
Hollanda 100%
Norveç 80 %

Portekiz 66,6 % ile en az kısa çalışma parası ödeyen ülke konumunda, (diğer ülkelere bakmak isteyenler )Kaynak : Frankfurter Allgemeinerzeitung sitesinden Bakabilirler. Tüm bu verileri çoğaltmak Mümkün ancak, yazıyı istatistiki verilerle boğmak istemiyorum.

Daha şimdiden Gıda ve Temel Tüketim Malzemeleri 20% zamlanmış durumda, kısacası Virüs Kontrol altına alınıpda dışarıya çıktığımızda Hayatın eskisi gibi Olmadığının Her birey etinde , Kemiğinde hissedeceği kesin.Ekonomik ve İktisadi hayat , Hak ve özgürlükler,Önümüzdeki Sürecde Kişinin Kendisine yabancılaşmasından tutalımda, toplumla ilişkilenmesine kadar büyük farklılıklar göstereceği bir gerçek. Virüs Nedeni ile başvurulan uygulamalar,Toplumun birçok kesiminde normal uygulanmalarmış gibi algılanacağını söylüyor bize.

Not:Alman Modeli olan Kısa çalışma, bu krizde diğer dünya ve Avrupa Birliği Ülkelerinin can simidi durumunda. Tıpkı Almanya`daki İşyeri İşçi Temsilcilikleri gibi( Betriebsrad) Tüm diğer Ülkelerden kendisini ayrıştırır. Özerk bir Formülasyondur.

Koordinator00

Next Post

Adı Corona!!!

Cts Nis 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bu akımın saflığını, güzelliğini anlatan HARE, yani diğer adıyla Corona. Aslında resme salgından önce başladım ve salgın sonrası ara ara devam ettim. Hare’yi çizerken de hippilerin aydınlığını, sevgisini anlatmaktı amacım… Evet bu karanlık günlere inatrengarenk desenlerle ve sembollerle hayatı anlatmaya devam ediyorum, edeceğim… Dünya […]
Translate »