Nobel’e kadınlar damgasını vurdu

OSLO| Bu yıl 120’nci yılını dolduran Nobel Ödülleri’ne bilimsel kategorilerde kadınlar damgasını vurdu. Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna, Crispr-Cas9 genom düzenleme tekniğinin geliştirilmesindeki emekleri için Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülürken, Nobel Fizik Ödülü “kara delikler de dahil olmak üzere evreni kavrayışımızı ilerleten” çalışmaları için aralarında Andrea Ghez’in de bulunduğu üç araştırmacıya verildi.

Fizyoloji veya Tıp Nobel Ödülü ise Hepatit-C virüsünün keşfi için üç erkek araştırmacı arasında paylaştırıldı. Böylece 2020 Nobel Bilim ödüllerinde cinsiyet dağılımı üç kadın ve beş erkek şeklinde gerçekleşti.
Bununla birlikte, Nobel Ödülleri’nde kadınların kayda değer temsil bulduğu ilk yıl 2020 değil. 2009’da da pek çok kategoride kadınlar ödül almış ve bilim ödüllerinde dokuz kazanandan üçü kadın olmuştu.

Kaynak:ozgurpolitika.com

Haber Merkezi

Next Post

BOLŞEVİK DEVRİMİ VE DİN SİBEL ÖZBUDUN

Sal Eki 13 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “SOSYALİZM VE İSLÂM” TARTIŞMALARINDA ÖNEMLİ BİR KAYNAK: BOLŞEVİK DEVRİMİ VE DİN Köktendinciliğin çeşitli versiyonlarının, bu arada Siyasal İslâm’ın 20. yüzyıl sonlarında yükselişe geçişi, tarihi tek yönlü ve durmaksızın ilerleyen bir devinim olarak algılamaya alışkın zihinlerde, kabul etmeli ki, derin bir kafa karışıklığı ve kavram […]
Translate »