Newroz, MÖ 612 tarihinde zalim Dehak’ın zülmüne baylozuyla son veren devrimci Kawa’nın önderliğinde başlayan isyan simgesi olmuştur. O gün bu günden beri sadece Ordadoğu halkların değil aynı zamanda tüm halkların bayramı olmuştur.
Newroz, yeni günü simgelediğinden dolayı gerek Türkiye’de gerek tüm dünya halklar arasında bir bayram havasında kutlanılır. Aynı zamanda kirli savaşı ve yıkım poltikalarına karşı halkların eşitlikçi barış ve özgürlük talebinin haykırışıdır.
Günümüzde eğemenlerin kendi çıkarlarını koruma doğrultusunda bu topraklarda yürütülen savaşların sonucuda gencecik bedenler toprağa düşmektedir. Kurşun ve bombaların her gün patladığı binlerce yoksul ve halkların yerinde koparıldığı kan göz yaşı içinde yaşamaya devam etmektedir. Bu savaşlar sonucunda yollara düşen halkalar, dünya insanlığın gözü önünde yaşanan insanlik dramın tablosu korkuçtur. Bu her geçen gün büyüyerek devam ediyor.
Binlerce yıllık tarihe sahip olan Mezopotamya ve Anadolu topraklarında yaşayan tüm halkların barış ve eşitlik tutumunda ısrar etmeleri Newroz ateşi isyanıyla  harlanmalıdır.
Halklara arasında yaşatılmak isten bu savaşın son bulması barışın, eşitliği ve özgürlüğün bir an önce gerçekleşmesi dileğiyle…
Newvroz Piroz Be!!!

Simurg News Yazı Kurulu

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!
Translate »