‘Münih Politik Tutsaklar Davası Bilgilendirme Etkinliği”

Hüseyin Şenol (Ulm)

Ulm Tohum Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Münih dava Avukatlarından Yener Sözen ve tutsak Erhan Aktürk’ün katıldığı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) adına yapılan açılış konuşmasının ardından Münih davasında yargılanan Erhan Aktürk ‘’dünyadaki siyasal sürece vurgu yaparak bu davanın bu çelişkilerden kopuk ele alınamayacağına vurgu yaparak,Türkiye ve Almanya arasındaki tarihsel ilişkilere vurguda bulundu. Alman  devletinin 37 milyar Euro yatırımı ve silah ticaretine değinerek bu ilişkilerin görünen boyutundan daha derin olduğunun altını çizdi. Türk devletinin Almanya’daki lobi ve ajan örgütlenmesine değinerek, hukuk dışı işleyişe Alman hükümetinin sesiz kaldığını örnekleriyle açıkladı. Hukukun kağıt üzerinde var olduğu gerçeğini bu dava sürecine nasıl yansıdığını belirterek ortak mücadelenin önemiyle sözlerini sonlandırdı .Avukat Yener Sözen ise ‘’beş yıllık bu davanın sahiplenmesi ve destek erilmesinin önemine değindi.129 a ve b yasalarının tarihsel arka planına değinerek haklı mücadelenin bastırılması olarak kullanılmak istendiğine vurgu yaptı.11 Eylül saldırılarının bu yasanın çıkışında bir basamak olarak kullanıldığı belirtildi.129 a ve b yasalarının Alman hukuk sistemine ters olmasına karşın kullanıldığını ifade eden Sözen Münih davası ile aslında insanları düşüncelerinden dolayı yargıladıklarını ve bu davanın politik bir dava olduğu gerçeğine dikkat çekti. Müslüm Elma’nın durumuna ve yargılamadaki hukuksuzluğa  vurgu yaparak davanın artık son aşamasına geldiğini anlattı’’.

      Katılımcılardan gelen yoğun soruların ardından yapılan toparlama konuşmasıyla iki buçuk saat süren etkinlik canlı ve verimli bir ortamda gerçekleşti. Etkinliğe ADHK, Halk Cephesi, HDK Aktivistleri ve Güney Dergisi okurları katıldı.

Next Post

ADALET AĞAOĞLU'NU Nasıl Bilirsiniz? - Hilmi Toy

Çar Tem 15 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Ölmeye Yatmak, Fikrimin i̇nce gülü, Bir Düğün Gecesi, Hayır” gibi romanları, değişik tarihlerde yazı ve gazetelerde yer alan röportajları, ve birde Işık Kutlu’nun ‘Ortakça’ köşesinde Roman ve öykülerinin eleştirisi ile tanıdığım Adalet Ağaoğlu, ölümü beklerken 91 yaşında yaşama veda etti. Adalet Ağaoğlu Kemalist yazar kuşağının temsilcilerindendi. Ancak ‘Cumhuriyet […]
Translate »