Münih Komünistler Davası sonuçlandı…Müslüm Elma Özgür!

İsmail Doğruer (Münih)

Dün(28.07.2020)Münih’te son duruşması gerçekleşen TKP ML davasında son tutsak Müslüm Elma’da tahliye edildi.

Sabahın erken saatlerinde mahkemenin gerçekleşeceği Münih Klybechstrasse önünde toplanmaya başlayan başta ATİK olmak üzereMLPD ve Platform taraftarları ve AGEB kitlesi coşkulu bir görüntü çizdiler. Süren davanın protestosu için yasal izin alıcı olan MLPD ve Platform ortaklarının platform hazırlıkları sürerken AGEP kitlesinin Protesto için izin alınan sokak ta toplandıkları yerde mikrofonla başladıkları konuşmada Platform tarafından dışlandıkları ve söz hakkı tanınmadığı, bu davada kendileriyle hareket eden yoldaşlarının da yargılandığı ve burada konuşma haklarını tavizsiz kullanacaklarını vurguladılar. Platforma katılan kurumlarıda zan altında bırakacak suçlayıcı ve sert bir bir üslup kullanımından dolayı bir gerginlik yaşansada MLPD ve Platformun AGEB’le kısa bir görüşmeden sonra söz hakkı tanınması ve Platforma çıkıp konuşma yapmaları ile sorun çözülmüş oldu.

AGEB adına yapılan konuşma.

Süren Ve karar aşamasına gelen dava hakkında ATİK, MLPD MK Üyesi Peter Weisspfenning, SYKP, ADHK, KCDK-E, AGİF, BİR-KAR, İNTER-BÜNDİS, AGEB, ROTE HİLFE, YDG, Samidoun, KJÖ, COURAGE, DİE LİNKE Milletvekili Gökay AKBULUT, Max Zirngast, ROTE BLOCK MEXİCO, SECOURS ROUGE, YDG adına konuşmalar ve mesajlar okundu….Dava tutsaklarından Erhan AKTÜRK’te bir konuşma yaparak, dava boyunca destek sunan tüm kurumlara teşekkür etti. Ayrıca AZADİ e.V ve İCOR tarafından mesaj gönderilerek desteklerini sundular. ATİK adına Cokulu bir konuşma yapan Süleyman Gürcan, Davanın genel anlamı, tüm süreçlerde sahiplenme düzeyi ve duyarlılıkları teşekkürle yanıtlarken, ”Bu ve bundan sonraki saldırılar için bizlere boyun eğdirmek isteyenler unutmasınlarki biz Kaypakkayanın, Mahir Çayanın, Deniz Gezmiş’in Kürdistan ulusal kurtuluş önderlerinin çocuklarıyız” vurgusu ile direnç ve mücadelede ki ideolojik politik tarihsel kaynaklara gönderme yaptı.

MLPD MK adına yapılan konuşma/Peter Weisspfenning

Roter Wecker, Hozan Qamber, Onur OLGUN, Umuda Haykırış’ın sahne aldığı eylem güçlü ve coşkulu bir katılımla geçti.

Sokakta bunlar yaşanırken Mahkeme cephesinde ise karar duruşması sabah 10′ da başlayan dava son sözler den sonra 9’u önceden tahliye olan Münih davası sanıklarına mahkeme ceza yağdırdı.

  • Müslüm Elma : 6 Yıl 6 Ay
  • Erhan Aktürk: 4 Yıl 6 Ay
  • Sinan Aydın: 3 Yıl 6 Ay
  • Haydar Bern 3 Yıl 4 Ay
  • Banu Büyükavcı: 3 Yıl 6 Ay
  • Musa Demir: 3 Yıl 4 Ay
  • Deniz Pektas 5 Yıl
  • Sami Solmaz: 3 Yıl
  • Seyit Ali Uğur: 4 Yıl 6 Ay
  • Mehmet Yeşilçalı : 2 Yıl 9 ay

olarak netlik kazanan cezalardan sonra yattığı sürenin kesilen cezayı aştığı avukatlarca ifade edilen Müslüm Elma duruşma salonundan serbest bırakıldı. ”Hoch die internasionale solidaritat”, ”Baskılar bizleri yıldıramaz” ”Yaşasın devrimci dayanışma”, ”Faşizme karşı omuz omuza” gibi birçok Türkçe ve Almanca sloganlarla Münihe unutulmaz mesajlar bırakıldı.

Müslüm Elma’nın mahkeme kapısından çıkarken verdiği fotoğraf, taşıdığı mesaj ve kitlede ki karşılığı ile Almanya Emperyalizminin almak istediği sonuçlar açısından kısmen kazanımları olsada final açısından fiyasko dur. Mahkeme kapısından eylem alanına gelene kadar aile ve yoldaşlarının sevgi sıcak karşılaması kadar uluslararası devrimci parti ve demokratik kitle kuruluşlarının yıllara yayılan sahiplenmesinin finalde güçlü bir vurguya dönüşmesi Müslüm Elma şahsında TKP ML yargılamasının devrimci sosyalistlerin birliktelikleri açısından güçlü bir zemin ve tarihsel sınav olduğu söylenebilir. Bu olguya konuşmasında, Müslüm Elma’da vurgu yaptı. Kendilerini yalnız bırakmayan tüm kurumlara teşekkürlerini sundu. Yaptıkları savunmalarda dar bir anlayışa düşmedilerini tüm devrim ve sosyalizm mücadelesini savunduklarını belirtti. Bu dava ile devrimcilerin yıldırılamayacağı, devlet ad ve sınırlarında ki farklılıklara karşın Emperyalist gericiliğin amaçlarının Komünistlere,devrimcilere başeğdirmek olduğunu ve bunun asla olmayacağını gösterdiklerini ifade etti. Düşmanın bundan sonrada saldırabileceği ancak Bu durumda devrimcilerin mücadeleyi sürdüreceklerini bundan sonra yaşanacak saldırı ve tutuklamalarda da desteklerimizi devrimci dayanışmanın ve ortak mücadele etmenin önemini belirtti.

Müslüm Elma

Onur OLGUN, Hozan Qamber, Umuda Haykırış, Roter Wecker sahne aldılar.Enternasyonal karakteri platformda ki imzalardanda belirgin olan olduğu , Enternasyonal Marşın söylenmesinin ardından çoşkulu sloganlarla sona erdirildi.

İsmail Doğruer

Next Post

Cihan’a Mektup...

Per Tem 30 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İsmini duymuştum daha öncesinde, ikinci kez şubeye alındığımda işkencede kaybetmişler zebaniler seni. Direniyormuşsun önderin Kasketli gibi. Kırmızı Gül’den alıyormuşsun direnme feyzini. Okuduğum ilkokulda öğretmen olduğunu da sonradan öğreniyorum. Belki de gördüm kimbilir? Gören arkadaşarım varmış, öyle söylediler. Bu yağız adamın inat öyküsünü Ahmet Cihan […]
Translate »