Minneapolis Polislerine Bir Düzine Gazeteciyi Vurmak, Dayak Atmak ve Gaz Sıkmak Nedeniyle Dava Açıldı

Demokrasisi ve Hukuk sistemi ile ahkam kesip kendi dümen suyunda olmayan ülkelerdeki insan hakları ihlallerinden dem vuran bu konuda kimi sorunlu durumları fırsat olarak değerlendirip ilgili ülke hükümetlerine ayar veren ABD, George Floyd’un katline tepki olarak başlayan ve hızla hemen tüm eyaletlerde adalet istemli bir isyan halini alan protestolarda durumu haberleştirmek için orada bulunan basın misyonlu çalışanlara karşı adeta ‘düşman hedefler’ olarak saldırılarına karşılık Gazeteci meslek örgütleri, skandal bir şekilde polis ve ulusal muhafızların tespit edilmiş yasadışı davranışlarına ve suçlarına karşı tavır alarak hukuksal başvuruda bulunmaya hazırlandıklarını duyurdu. Gazetecilere ve halka yönelik barbarca saldırıları kınıyor ve dayanışma amacıyla bu konudaki gelişmelere ilişkin rapor/haberini sizlere sunuyoruz. SimurgNews

Dell Cameron

ACLU, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine karşı düzenlenen protestolar sırasında eyalet ve yerel polisin vurduğu, ateş ettiği, gaz sıktığı ve tutukladığı gazeteciler adına Minnesota yetkililerine karşı bir dava açtı .

Bir gecede yapılan bir dosyalamada ACLU, Minneapolis şehrinin, Minnesota Eyalet Devriyesi ve Minneapolis polisinin, gazetecilerin protestoları gözlemlemelerini ve kaydetmelerini engelleyerek ve hareketlerini yasadışı bir şekilde kısıtlayarak Birinci ve Dördüncü anayasal haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Yetkililer ayrıca gazetecileri olası bir sebep olmaksızın tutuklamakla ve haklarını ihlal etmekle suçlanıyorlar.

Minnesota ACLU’nun yasal direktörü Teresa Nelson, “Halkın gücü, özellikle basın mensuplarının biri acımasızca öldürüldüğü durumlarda, özgür basının haberleri araştırma ve raporlama yeteneğinden kaynaklanıyor” dedi. . “Polis bu gücü zayıflatmak için şiddet ve tehdit kullanıyor ve bunun olmasına izin veremeyiz.”

Washington Post ve Guardian için yazan serbest gazeteci Jared Goyette, ACLU’nun baş davacısıdır.En İyi Makaleler The Essential Star Wars Rebels Stories Every FanShould Watch

“Gazeteciler tek kurban değil,” dedi Goyette yaptığı açıklamada. “Bunun gibi eylemler protestocuları, değişimi savunmaya çalışan insanları, daha savunmasız hale getiriyor çünkü gazeteciler bir tanık sağlıyor ve polis bunun farkında. Orada gazeteciler olmadan, polis veya iktidardaki diğer insanlar, kimsenin zaten ne olduğunu görmeyeceği bir dokunulmazlık hissi hissedebilirler. Herkes insanların izlediğini bilmeli. ”

Eyalet ve yerel polis memurları, Minneapolis’te protestoları gizlemeye çalışan birkaç gazeteciyi gözaltına aldı ve saldırdı. ACLU’nun şikayetine göre, bir polis memuru Goyette ve FiveThirtyEight muhabiri Maggie Koerth’e Cumartesi günü bir kaldırımda durup göstericilere bakarken silah çekti . Goeyette ve Koerth kendilerini defalarca “basın” olarak tanımladılar ve memura kimlik bilgilerini gösterdiler. Görevli memur onlara “susmasını” söyledi ve silahını indirmediğini söylüyor.

Şikayet, en az bir vakada kalıcı fiziksel yaralanmaya neden olan diğer birçok olayı detaylandırmaktadır:

Minnesota Halk Radyosu muhabiri Madeleine Baran ve Amerikalı Halk Medyası gazetecisi Samara Freemark, bir subay başlarına bir silah doğrultup kimlik bilgilerini sunduktan sonra düşürdü.

Polis , Associated Press’in deneyimli bir foto muhabiri olan John Minchillo’yu 29 Mayıs’ta mermilerle vurdu . “Bu, başka yerde görmediğim bir protokol” dedi. “Takdir yetkisi yok, sadece toplam alan reddi.”

Minnesota Eyalet Devriyesi askerleri, göz yaşartıcı gaz ve mermi atmadan önce Los Angeles Times muhabiri Molly Hennessy-Fiske ve fotoğrafçı Carolyn Cole’u bir duvara dayadı . Cole, “Basın” etiketli bir ceket giyiyordu ve her ikisi de kimlik bilgilerini gösteriyordu. “Hennessy-Fiske memurlara ”Basın” diye bağırdı ve onlar ateş etmeden önce not defterini salladı.” “Memurlara nereye gideceklerini sordular ama cevap alamadılar. Kaçmaya çalıştıklarında, memurlar onları kovaladı ve onlara daha az öldürücü mermiler ateşledi. ”

Polis, serbest bir foto muhabiri olan Linda Tirado’yu Cumartesi günü yüzüne vurdu ve onu bir gözünde sürekli kör etti .

Aynı gün, polis CBS muhabiri Michael George ve ekibine ateş açtı . Ses mühendisi John Marschitz koluna ciddi morarma sürdürüyor. Şikayet, “Mürettebat o sırada hiçbir protestocunun 500 metre yakınında durmuyordu ve kimlik bilgileri görüntüleniyordu ve kameraları dışarı çıktı” diyor.

Şikayet; polis MSNBC muhabiri Ali Velshi ve ekibine “neredeyse terkedilmiş bir otoparkta” saldırdı . Grup kendilerini muhabir olarak tanımladı. “Memurlar ‘umursamıyoruz’ diye cevap verdi ve daha az öldürücü mermilerle gruba ateş etmeye başladı” diyor.

Polis , Cumartesi günü defalarca basın mensubu olarak açıkça tanımlanabilen Reuters TV kameramanı Julio-Cesar Chavez’e saldırdı . Mermileri ateşleyen polis, Chavez’i boynuna, koluna ve sol gözünün altına şiddetli morarma ve kanamaya neden oldu.

Polis biber püskürtüp foto muhabiri Lucas Jackson’ı mermilerle vurdu . Polis, CBC üst düzey haber muhabiri Susan Ormiston’u omuzda bir mermi ve arkada bir göz yaşartıcı gaz tüpü ile vurdu. Şikayet, “Vurulduğu sırada, protestoculardan arındırılmış bir otoparktaydı ve ekibi ile mürettebatı medya olarak açıkça tanımlanabilirdi” diyor.

Polis televizyonda canlı yayın yaparken ve polisin temizlemeye çalıştığı otoparktan geri çekilirken MSNBC muhabiri Morgan Chesky ve ekibine doğrudan bir gaz bombası attı.

Diğer çeşitli muhabirler geçici körlüğe, nefes darlığına ve ette ateşli bir yanmaya neden olan kimyasallarda kullanılmıştır: Dergi gazetecisi Michael Adams ; KSTP soruşturma muhabiri Ryan Raiche , fotoğrafçısı ve yapımcısı; Yıldız Tribünü köşe yazarı Jennifer Brook ve fotoğrafçı Anthony Souffle ; ve USA Today muhabiri Tyler Davis bunlar arasında.

ACLU personel avukatı Brian Hauss yaptığı açıklamada, “Basında İlk Değişiklik özgürlüğü konusunda tam ölçekli bir saldırı ile karşı karşıyayız” dedi. “Bu resmi istismarların cevapsız kalmasına izin vermeyeceğiz. Bu, ACLU’nun ülke çapında dava açmayı planladığı birçok davadan ilki. Gazetecileri hedef alan kolluk kuvvetleri sorumlu tutulacaktır. ”

ACLU, üretici uyarılarına dikkat çekerek, polisin kimyasal ajanları ve mermi silahlarını çeşitli zamanlarda kötüye kullanarak gazetecilerin hayatını doğrudan tehlikeye attığını söyledi. Savunma Teknolojisi, 40 mm Skat Shell’in kimyasalları isyan kontrolü amacıyla dağıtmak için kullandığı özellikle uyarıyor: “Ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabileceğinden doğrudan personele ateş ETMEYİN.” Plastik bir gövde ve bir köpük uçtan oluşan bir başka mermi olan Doğrudan Darbe 40mm Uzatılmış Aralık Turu, bir kişinin kafasına, boynuna veya üst gövdesine ateşlendiğinde “ciddi yaralanmalara veya ölüme” neden olabilir.

ACLU avukatları ayrıca, haber medyasının üyeleri hem devlet hem de yerel sokağa çıkma yasağı emirlerinden muaf tutulsa da, polisin gazetecileri defalarca sokağa çıkma yasağı nedeniyle defalarca ve yasadışı bir şekilde gözaltına aldıklarını söyledi.

CNN muhabiri Omar Jimenez ve haber ekibi de dahil olmak üzere, bazı muhabirler kelepçeliğe yerleştirildi ve tutuklandı ve şikayetin anayasaya aykırı olduğu bildirildi. Minnesota Hükümeti Tim Walz, Çarşamba günü yaşanan olaydan özür dileyerek yaptığı açıklamada, tutuklamanın bir “hata” olduğunu kabul ediyormuş gibi görünüyordu: “Çok özür dilerim. Ayrıca, erişiminiz olduğundan emin oluncaya kadar bu konuda başka hatalar yaptığımızı da biliyorsunuz. ”

“Buradaki mesele güven, aşağıda terörle tehdit edilen topluluk, bir muhabirin tutuklandığını görürlerse, varsayımları görülmek istemedikleri bir şey olacak, bu kabul edilemez.” Walz ayrıca dedi .

Diğer birkaç muhabir de tutuklandı. Star Tribune muhabiri Liz Sawyer, kendisini muhabir olarak tanımlarken tutuklandı. Sawyer’a göre, bir polis cevap verdi: “Umurumuzda değil. Seni tutuklayacağız . ”

Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı foto muhabiri Tannen Maury, foto muhabiri Craig Lassig, NBC muhabiri Simon Moya-Smith de tutuklandı. Japonya ve Avustralya’dan gelen diğer yabancı basın ayrı olaylarda gözaltına alındı. Bir tutuklama sırasında bir polis memurunun Kürt ve Japon gazetecilere “Kartlarınız saçmalık” dedi.

ACLU, şehir ve eyalet yetkililerine, gazetecilere yönelik daha fazla saldırıdan ve yetkililerin Birinci, Dördüncü ve On dördüncü maddeleri ihlal ettiklerine dair bir beyanda bulunmak için geçici bir kısıtlama emri ve ön tedbir kararı istiyor. Ayrıca Goyette ye verilen zararların yanı sıra mahkemenin bahse girmeye uygun gördüğü diğer ödüller için de tazminat talep ediyorlar.

Walz ve Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey’in makamlarından henüz açıklama yapılmadı.

Kaynak:gizmodo.com

Not: Çeviriden kaynaklı hatalar Simurg News’e aittir.

Koordinator00

Next Post

Fransa’da “normalleşme” süreci

Cum Haz 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 03.06.2020 – Ercan Jan Aktaş Fransa dünden itibaren ‘normalleşme’nin ikinci aşamasına girdi. ‘Normalleşme’nin birinci aşaması 11 Mayıs tarihinde başlamıştı. O dönemde, Fransa’yı üç ayrı renkten üç ayrı bölgeye ayıran bir harita paylaşılmıştı. Bu harita kırmızı, turuncu ve yeşil renklerden oluşuyordu, Kırmızı bölge Paris’i de içerecek şekilde Fransa’nın Kuzeyi’ni içeriyordu. Kırmızı bölge Covid-19’un hala etkili olduğu bölgeyi açıklıyordu. Turuncu bölgeler ise kuzey Fransa’dan ortalara doğru devam […]
Translate »