Milletvekillikleri düşürülen Güven, Farisoğulları ve Berberoğlu tutuklandı

Vekillikleri düşürülen HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu tutuklandı. Güven Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Farisoğulları Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildikleri öğrenildi, Berberoğlu da Maltepe L Tipi Cezaevi’ne gönderildi

Vekilliği düşürülen HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları Diyarbakır’dan Ankara’ya giderken gözaltına alındı. Farisoğulları Diyarbakır-Urfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik Karakolu’nda gözaltına alındı. Farisoğulları, Diyarbakır’dan Ankara’ya gitmek için yola çıkmıştı.

Yine vekilliği düşürülen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven de hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından evinden çok sayıda polis eşliğinde gözaltına alındı.

Polislerin gözaltına aldığı Güven, “Arkadaşlar, kendinize iyi bakın en kısa zamanda görüşeceğiz, bu bir direniştir” şeklinde konuştu.

Güven, oturduğu apartmandan çıkarılırken, açlık grevi eylemini sonlandırdığında evinden sedye ile çıkarıldığını hatırlatarak, “En son buradan sedye ile çıkmıştık, şimdi böyle çıkıyorum” dedi.

Kararı duyan HDP’li vekiller Güven’in evine giderken, gözaltı esnasında alkışlarla “Bijî berxwedana Leyla” (Yaşasın Leyla’nın direnişi) sloganları attı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza nedeniyle gözaltına alınan Güven, kontrollerin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne götürüldü.

“Güven’in cezaevinde geçirmesi gereken cezası yok”

Gözaltı kararına ilişkin konuşan Güven’in Avukatı Reyhan Yalçındağ, “Leyla hanımın mevcut ceza infaz yasasına göre dahi cezaevine girmemesi gerekiyor; çünkü infazın bitimi 1 yılın altı kalmış; sadece 2 ayı kalmış durumda. Bu sebeple denetimli serbestlik hükümlerinden yararlandırılması gerektiği için yazılı ve sözlü taleplerimiz Başsavcılığı sunuldu. Şu anda Musa Farisoğulları TEM’de ve Leyla hanım için de aynı kararın olduğunu başsavcılık belirtti. Bu sebeple müvekkilimiz Leyla hanımın cezaevinde ge��irmesi gereken herhangi bir cezası yok; bu sebeple gözaltına alınması durumunda ağır bir hak ihlali olacaktır” dedi.

Berberoğlu evinden gözaltına  alındı

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ise saat 23.30 sularında Yeşilköy’deki evinden gözaltına alınarak Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

Berberoğlu milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından CHP Genel Merkez’inde yaptığı açıklamada “Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere teslim olacağım” demişti.

Berberoğlu, saat 01.30’da tutuklandı.

Vekiller hapishaneye gönderildi

Ne var ki avukatların itirazlarına ve tepkilere rağmen iki vekil de tutuklanarak hapishaneye gönderildi. Güven Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Farisoğulları Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne, Berberoğlu da Maltepe L Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Kaynak: Sendika.Org

Koordinator00

Next Post

'Black Lives Matter'

Paz Haz 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 ‘Siyahların yaşamı önemlidir.’ Dünya’da yaşamın olduğu her yerde, ABD’de yükselen halkların direnişine destek büyüyor. Bu destek eylemlerinin mihenk taşı haline gelen ‘Black Lives Matter’ sloganı ve ‘No Justice, no Peace’ Adalet yoksa Barışta yok sloganı oldu. Stuttgart başka bir Cumartesi yaşadı.Kentin merkezindeki parka, çoğu […]
Translate »