İsmail Doğruer
SimurgNews
Yayın Koordinatörü

Türkiye Parlamentosunda bir skandal daha yaşandı. İtirazı devam eden yargı sonuçları ile ilgili AKP iktidarının işine gelen bir prosedür yorumu ile zorlanan hukuk dayanak yapılarak HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğlu ve CHP milletvekili Enis Berberoğlu, kesinleşmiş yargı hükmünün TBMM Genel kuruluna bildirilmesi yoluyla milletvekilliklerinin düşürülmesi gerçekleşti. HDP milletvekilleri Kapalı cezaevine gönderilirken, CHP li Enis Berberoğlu açık cezaevine gönderildi ve Korona izni olarak açık cezaevindekilere verilen izinin geçerli kılınması için avukatlarının dilekçeli başvurusu ile Temmuz başına kadar izinli sayıldı. Milletvekilliklerinin düşürülmesi uygulamasından bu son duruma kadar tüm aşamalarında hukukun iktidarın isteklerine göre uyarlanması ve eşitsizliklere yenilerinin eklenmesi noktasında HDP ve CHP çevrelerinden eleştiriler geliştirildi TBMM de bu noktada tartışmalar yaşandı.

Sokak ta ise hemen hergün Iktidarın ve devletin çeşitli bahanelerle saldırılarına maruz kalan HDP, etkili olduğu tüm yaşam alanlarındabu durumu protesto ediyor basın açıklamaları gerçekleştiriyor.

Stuttgartta da bir grup Kürdistanlı ve Türkiyeli bu hukuki haksızlığı ve yetki gaspını protesto için Stuttgart König strasse’ de toplandı. Ellerinde çeşitli plaketler ve flamalarda bulunan gşstericiler Almanca bir metni okuyup sloganlar atarak duruma tepkisini gösterdi herhangi bir olumsuzluk gelişmeden gösteri sonlandı.

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!