Meksika ve dünyada savaşan kadınlara. EZLN’nin Zapatista Yerli Kadınlarından mesaj

‘Yeni’ pandemi dalgası yaygınlaşıyor. Hayır… Hayır Covid-19 dan sözetmiyoruz. Bir başka salgından artan ölçüde Kadınlara yönelik cinayetlerden ve kadına yönelik şiddetten sözediyoruz. Bu sorun ve salgın lokal bir dalga değil. Dünyanın her yerinde Kadınlar ve Lgbtiq+lere karşı ilan edilmemiş bir savaş var. Bu sorundan dolayıdaha ilkbaharda Meksikalı kadınlar ‘Grev’ çağrısı yaptılar. Değişen zamanlarda Avrupa ve Hindistanlı kadınlardan ses getiren çağrılar ve eylemler oldu. Bugüne ışık tutan Zapatista Kadınlarının çağrılarındaki gerçekler bizim de duygu ve düşüncelerimizin yankısı olduğunu gördüm. Bunlar bilinmeli ve Kadın hareketinin deneyimleri başka sorunlu alanlarda aydınlatan meşale gibi elden ele taşınmalı… Kadınlar ölüyor. Kadını sokaktan eve tıkmak için iktidarın beslediği, yaygınlaştırdığı, kolladığı, hukuki destek sunduğu, bir çürümenin ürünü erkek katillerden oluşan bir güvensizlik ortamı hedefleniyor. Bu nedenle kadınlara yönelik saldırılar tesadüf değil politik tercihtir ve kadınlarında buna karşı bir politikası olmalı. Sosyalizm de değil, Devrimden sonra da değil şimdi hemen şimdi kadın bilinci ve özsavunması ağı ve Kadınlara karşı suçlara dönük eylemler. Bu konuda Zapatista kadınlarını dinleyelim. / Zeynep Poyraz

Zeynep Poyraz
Gazeteci

Yoldaşlar, Kızkardeşler !

Sizi yaştan bağımsız olarak, pichitalardan en yargılayıcı olan her yaştaki yerli Zapatista kadınları adına selamlıyoruz. Umarız iyi durumdasınız ve aileleriniz, kız kardeşleriniz ve yoldaşlarınızla birlikte mücadele içindesiniz.

Burada, şimdi Morena partisinden olan ve daha önce PRI, PAN, PRD ve Yeşil Ekolojist olan paramiliterler nedeniyle çok fazla sorunumuz var.

Ama sizinle konuşmak istediğimiz şey bu değil, daha acil ve daha önemli bir şey. Kadınlara karşı baskının en büyük biçimlerinden biri olan şiddetin, artışı ve zulmün de durmadan arttığı görülebilir. Kadınların öldürülmesi ve kaybolması, daha önce hayal bile edemeyeceğiniz boyutlarda. Her yaştan, sosyal sınıftan, siyasi görüşten, renkten, ırktan veya dini inançtan hiçbir kadın güvende değil. Belki de muhafızları ve polislerin kendilerini koruyacaklarını düşünen zengin kadınların, yöneticilerin ve ünlülerin güvenli olduklarını söylediklerini duyabiliriz. Ama onlar da güvende değildir. Çünkü bizi yok eden şiddet, kaçırmalar, ölümler, aileden, arkadaşlardan ve tanıdıklardan geliyor.

Nereden gelirse gelsin bu şiddeti durdurmalıyız. Bu nedenle, 8 Mart 2020’de kadınlar olduğumuzu göstermek için eğlemlerimize çağrı yaptık. Her biri kendi yollarına, yerlerine ve zamanlarına göre. Ve bizim bu gösterilerin ana talebini kadına yönelik şiddeti durdurmak oluştursun istiyoruz. Ve ayrıca, üç renk, mavi, yeşil, sarı, vişne, portakal, kahve veya renkleri ne olursa olsun, tüm hükümetlerde, kaybolan ve öldürülenleri unutmadığımızı açıkça belirtmek isteriz. Onlara ve kötü hükümetlere kayıplarımızı hatırlatmak için kıyafetlerimizde siyah bir işaret giymemizi önerdik. Çünkü çok fazla katliam için yas tutuyoruz, dünyada katledilen çok kadın var. Ve daha da kötüsü, küçük pichitas bile güvenli değil.

Kardeş ve yoldaşlar:

Birkaç gün önce, Veracruz’dan “Brujas del Mar” kolektifinden bir grup feminist kız kardeşin iyi bir fikir bulduğunu ve şiddete karşı protesto etmek için, harekete geçmek için bir girişim çağrısında bulunduğunu öğrendik. O fikri 9 Mart’ta yokluk seferberliği yapmak, yani kadın olmadan nasıl bir yaşam olacağının görülmesi ve hissedilmesini istiyoruz. bu bir Kadın Grevi olmalı.

İşe yapmayacak, satın almayacak, hareket etmeyecek, görülmeyecek. Çünkü açıkça söylüyorlar, biz kadınlar ana düşmanız ve sistem bizi tasfiye etmek, yani bizi yok etmek istiyor gibi görünüyor.

Sonra kötü hükümet, siyasi partiler ve büyük işadamlarında ataerkil machitos ve machitas’a ne olduğuna bakıyoruz. Artık kadınların Meksika’da yaşadıkları ve öldükleri lanetli talihsizlikleri umursamıyorlar. İlgilendikleri şey, bu acının üstesinden gelmek ve onu silmek, en havalı kiminle savaşmaktır.

Güçlü ve politika ustaları, bir yandan, çok bilinçli ve hassas davranıyorlar ve ataerkil modlarını bile kaldıramıyorlar çünkü kadınlara öldürüldüklerini protesto etmek için “izin” verdiklerini bile söylüyorlar. Şimdi onlara yaşamak için savaşma izni veriyorlar. Kendileri ve kadın olsalar bile aynı erkek düşüncesine sahip kadınlar.

Öte yandan, insanlar artık söylediklerini ya da geğirdiklerini ya da kusduklarını tartışmadıkları için öfkelenen bir yüce hükümet var. Çünkü daha da kötüsü genç olan bazı kadınların mikrofonunu aldıkları ve kötü hükümetin sessiz olduğu şeyleri bağırdıkları ortaya çıkıyor. Sözde muhaliflerin ve siyasi muhaliflerin yaşamak için “izin” veren iyi insanlar olarak yapılması saçma ise, kötü hükümetin ve fanatiklerinin kadınların yaşamı için savaşı “darbe” yapmakla suçlamaları daha saçma. . Şimdi daha da kötüsü, çünkü onların izni olmadan kimsenin yaşayamayacağını veya yaşayamayacağını ve kötü hükümetin olaylarından birinde bunu söyleyene kadar savaşamayacağını söyledikleri şey budur. Kendi içlerinde, herkesin kendi etrafında döndüğüne inanan ataerkil makineler adı bu ve onun koyolitleri . Birisi izinsiz savaşıyorsa, o zaman kötü hükümete karşıdır. Kadınları öldürürlerse, ortadan kaybolurlarsa, kaçırırlarsa, işkence yaparlarsa, işaretlerlerse, bu kadın kurbanlar, bir hükümeti götürmek isteyen bir planın parçası olurlar. Yine kadınları suçluyorlar. Artık utanmıyorlar.

Ve hala hükümetlerin ve patronların ataerkil rezilleri, kadınlara maço tavsiyelerini veriyorlar: manipüle edilmelerine izin vermiyorlar, iyi davranıyorlar, taş ve kapıları çizmiyorlar, cam kırmıyorlar, iyi giyiniyorlar. Yukarı bakın, konuşurken yanlış bir mesaj vermeyin, söylediklerinize dikkat edin, yazın ve düşünün. Yani izinleri olmadan hiçbir şey yaptırmıyorlar. Olgun olduğumuz için bizi öldürürler, bizi kaybedebilirler ve bizi taciz ederler, ama buna karşı düşünmek, analiz etmek ve karar vermek kadının hakkı değil değil. Düz onlar sümüklü böcek … ve sümüklü böcek, çünkü onları alkışlayan kadınlar da var.

Söyledikleri şey, her şey için hayatta kalmak için bile kötü hükümet veya patrondan izin istemeniz gerektiğidir. Çünkü böyle olan şeyle Meksika ve dünyadaki kadınların hayatta kalması. Başka bir deyişle, korku içinde yaşamak hedefleniyor. Ve bu yaşam, sadece ölmüyor … bizi öldürene veya ortadan kaybedenekadar. Hepsi de terör şiddetiyle.

Bu insanlar ayrıca kötü hükümetlere hizmet edip etmediklerine veya eleştirenlere hizmet edip etmediklerine göre değer verir. Ancak,kadın grev girişiminin kadınların yaptığı yaşam mücadelesi için iyi veya kötü olup olmadığı da umurunda değil. Cinayetlere, kaybolmalara, tecavüzlere bakarlar ve mutlu olurlar. Bu kötü hükümetin kötü olmanın yanı sıra işe yaramaz olduğunu gösterir. Bu insanlar kendilerine sol-kanat değerlerinin olduklarını söyleyip kadınlara görüş sormadıkları, kadınlara bir pazarda ki sebzeymişçesine bakmalarını ve ne satın aldıklarını ya da sadece satın almadıklarını görmemeleri için kadınlara izin vermemeliler.

Ve kötü hükümetler, büyük medya, siyasi partiler ve büyük başkanlar tarafından oraya getirilen tüm bu boyutlarda ve yönlerde, 8 ve 9 Mart günlerini işaretleyecek en önemli şey unutulmadı. Onlar bizi kadın olarak öldürüyorlar. Bizde hayatlarımız için tüm araçlarla ve kendi yolumuza, zamanımıza ve yerimize göre savaşacağız.

Ve eğer hayatı umursamıyorlarsa, o zaman sağdan, soldan ya da merkezden değil. O zaman insan değillerdir.

Yaşam mücadelesi tüm insanlık için şarttır ve kimsenin iznine ihtiyaç duymaz çünkü kanımızda var. Ve eğer birileri kadınların yaşamları için mücadelenin darbe ya da sağ kanat ya da hükümet ya da sol kanat ya da hükümet karşıtı ya da renk, düşünce ya da din olduğunu düşünüyorsa, o zaman ölümü savunuyor. Öldürülen başka bir şey bulurlarsa, önce cildinin, partisinin, dininin hangi renk olduğunu sorarlar: ve onun zıttı olup olmadığına göre, o zaman kötü konuşurlar, katillerden değil, kadın kurbandan.

Dünyanın buna nasıl geldiğini anlamıyoruz ve hala yerli Zapatistaların programın gerisinde olduğumuzu ve megaprojeler ile para ve tüketimin getirdiği gelişme ve ilerlemeyi bilmediğimizi söylüyorlar. Bu onların ilerleyişi: kadınların hayatlarını boşa harcamak, çünkü bir kadını yok etmenin, kaçırmanın veya öldürmenin çok ucuz olduğu ortaya çıkıyor, çünkü ceza yok. Aksine, “bir daha az düşman”, “bir daha az engel”, “bir daha az günahkâr”, “bir daha az radikal”, “bir daha az muhafazakar”, “bir daha az kadın” diyen biri bile olacaktır.

Neden böyle insanlar olduğunu anlamıyoruz, ama hiçbir şey yapmadan kalamayacağımızı, bu acıların ve öfkenin yabancı olduğunu, bize dokunmadıklarını … bize dokunmadıklarını anlıyoruz.

-*-

Biz olduğumuz Zapatista kadınları olarak, cadı kız kardeşlerinin sözlerini ve eylemlerini analiz ettiğimizde düşündüğümüz ve hissettiğimiz şey budur:

İlk olarak – İnisiyatifinizi selamlıyoruz. Bunu değerli, iyi, asil, dürüst ve meşru bir şey olarak görüyoruz. Ve yollarımıza göre destekleyeceğiz. Çünkü yaşam için savaşan bir ya da birkaç kadın ya da birçok kadın, yalnız olmadıklarını bilmelidir. Çünkü düşüncemiz, yoksa, öldürülen, kaybolan ve hapsedilenlerin yalnız olmadıklarını bilmeleri gerektiğidir, savaşan yaşam için daha da fazla.

Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz, çünkü 8 Mart’ta acı ve öfkemizi görecek ve hissedecekler. Ve 9. yüzyılda ataerkil makineler düşündüğümüz, planladığımız ya da hissettiğimiz şeyler hakkında endişelenecekler, çünkü onlar bize bakmayacaklarını bilmeyecekler. Daha fazla ve daha iyi organize etmeye ne dersin? Çünkü bazen acı ve öfke umutsuzluk ya da istifayı takip etmez. Organizasyon bunu takip edebilir.

İkincisi. – Bu yüzden, yerli Zapatista kadınları olma şeklimize göre, topluluklardaki diğer Zapatista arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Onlara 9 Mart’taki ulusal grevin iyi bir fikir olup olmadığını sorduk. Ve eğer iyi bir fikir ise, sadece bunun iyi bir fikir olduğunu söylemekle kalmıyor, aynı zamanda bizi mücadele eden kadın olarak bizi desteklemek için bir şeyler yapmak.

Onlara, 9 Mart’ta, otonom otoriteden, ister örgütsel veya askeri bir komuta mensup olsunlar, ister eğitim, sağlık, üçüncü taraflar ve kadın olarak yaptığımız tüm işlerden sorumlu olan yoldaşların fikrini önerdik. Zapatistalar biziz, çünkü sadece işimize gelmiyoruz.

Çünkü onlara, 9 Mart fikrini kadın olmadan, yaşam için savaşan kadınların bir başka inisiyatifi olarak desteklediğimizi bu şekilde anlatacağız. Yerli kadınlar olarak Zapatista özerkliğinin çoğunluğuyuz, çünkü o gün Zapatista özerkliği duracak.

Bunu düşündük ve bunun hakkında konuştuk ve farklı Zapatista bölgelerinden gelen yoldaşların Brujas del Mar kız kardeşleri tarafından çağrılan 9 Mart 2020 grevine katılmayı kabul ettikleri ortaya çıktı .

Üçüncüsü. – 8 Mart’ta binlerce Zapatista kadın salyangozlarımızda buluşacak ve yaşadığımız iki toplantıda duyduğumuz acı ve öfke hakkında konuşacak, ancak mücadeleler, bizimkiler ve Bizi okuyan siz, yoldaşlarınız ve kız kardeşlerinizden. Ve kıyafetlerimizde siyah bir işaret taşıyacağız.

Ve 9 Mart’ta, birçoğumuz köylerimize gitmeyeceğiz, ancak kalacak ve 9 Mart’ta şafak vakti, binlerce ışığı açacağız. Salyangozlarda ve Zapatista kasabalarında kadınların ışığı parlayacak.

Sadece o gün mücadele eden kadınlar, onlara baktığımızı, onlara hayran olduğumuzu, onlara saygı duyduğumuzu ve onları selamladığımızı bilirler. Öyleyse yalnız olmadıklarını.

Ayrıca, bu ışıklarla, yok olan kız kardeşler, öldürülenler, kaybolanlar, hapsedilenler, göçmenler, ihlal edilenler, burada, bu dağlarda direniş ve isyanda, onları ve ailelerini önemseyenlerin olduğunu, acı ve öfkesi için. Ve savaşan kız kardeşin beyaz mı yoksa siyah mı yoksa sarı mı yoksa dünyanın rengi olması önemli değil. Bir dine inanıp inanmamanız önemli değildir. İyi ya da kötü giyinmeniz önemli değil. Ücretin olup olmadığı önemli değil. Partizan ya da partizan olmanız önemli değil. Onun arkadaşı mı yoksa düşman mı olduğu önemli değil.

Önemli olan hayatta ve özgür olması. Çünkü bu şekilde, canlı ve özgür, çünkü o zaman kendimizi eleştirebilir, kötü konuşabilir, savaşabilir veya tartışabilir, tartışabilir, analiz edebilir ve belki de bir anlaşma yapabiliriz: kadınlara karşı uygulanan şiddete karşı savaşabiliriz.

Çünkü çok fazla öldürmeyle bir yastan diğerine, bir acıdan diğerine, bir öfkeden diğerine geçeriz. Belki de bu onun lanet sistem planı. Izin vermek bizi öldürüyor ve yok oluyor, böylece kendimizi örgütlemek ve ataerkil ve kapitalist sisteme karşı savaşmak için zamanımız ya da yolumuz yok.

Ancak, dünya tarihinde olduğu gibi, çünkü olacak olan şey, bu öldürmeyi durdurmak için kendimizi tam olarak organize edeceğimizdir. Ve sonra, sadece orada diyenler olacak. Ama acımızın ağacının kökü ile bitene kadar bizi daha da takip edecek başkalarımız olacak: ataerkil, ırkçı, sömürücü, baskıcı, soygun ve insan karşıtı kapitalist sistem.

Çünkü nihayet yaşam hakkını fethettiğimiz zaman, köleliğin iyi olduğunu ve onu kucakladığını ve kader, ilahi bir yetki, kötü şans veya hatta iyi şans olarak savunduğunu söyleyenler olacaktır.

Takip edenlerin iyi bir ücret aldığını söyleyenler olacak. Başka bir deyişle, erkek ve kadınlara sahip olduğumuz sömürü aynı maaşa sahiptir.

Hava gerektiğinde özgürlüğe ihtiyaç duyanlar ve onu fethetmek için savaşacaklar.

Özgürlüğü savunmak için özgür ve savaşanlar olacak.

Yalnız olabileceğimizi söyleyenler olacak, kadınlar olduğumuz gibi.

Ve sistemin canavarı yok etmeniz gerektiğini ve bunun için herkesle, herkesle ve her şeyle savaşmanız gerektiğini söyleyenler olacak .

Ve birçoğu öldürülmek yerine, birçoğu ortadan kayboldu, birçoğu kaçırıldı, birçoğu ihlal etti, belki de kadın olduğumuz mücadelenin birçok fikri, düşüncesi, birçok yolu olacak.

Ve belki o zaman farkın iyi olduğunu anlarsınız, ama bu farkın var olması için yaşamak zorundasınız.

Dördüncü. – Bu nedenle, Ulusal Yerli Kongresi – Yerli Hükümet Konseyi, Altıncı Ulusal ve Uluslararası ve Direniş ve İsyan Ağları’nın kız kardeşlerine ve refakatçilerine iyi olup olmadığını analiz etmek ve tartışmak için saygılı bir itirazda bulunuyoruz. ya da cadı kız kardeşlerinin önerisi ya da başkaları varsa yanlış. Ve eğer bunun iyi olduğunu düşünüyorlarsa, izin almadan girebilirler. Ve eğer başka bir şeyin yanlış ve daha iyi olduğunu düşünüyorlarsa, başka bir girişim olmasına izin verin, o zaman onlara verin ve izin istemeyin.

Tıpkı patronlardan ve yetkililerden ya da ebeveynlerden, çocuklardan, erkek arkadaşlardan, kocalardan ya da sevgililerden izin istemediğimiz gibi, bunu yapacağız çünkü 1 Ocak 1994’ten beri silahlarda yükselmedik.

İşte orada görüyorsunuz. Sadece bize muhafazakar, darbe ya da sağ ya da sol olduğumuzu söyleyip söylemediklerini umursamadığımızı biliyorlar.

Ve toplumun liberallere ve muhafazakârlara bölündüğünü söyleyen kötü hükümetlere, çünkü eğer neoliberalizme karşı olduklarını söylerse, onlara “neo-muhafazakârlar” denir.

Zapatista yerli kadınları olarak böyle düşünüyoruz ve nasıl yapacağız.

Ve kötü ya da iyi olsun, HERHANGİ BİR İNSANIN İZİNİ SORMADAN bunu yapacağız.

Bu kadar.

Meksika güneydoğu dağlarından.

EZLN’nin Zapatista yerli kadınları için.

Marisol, Yeny, Rosa Nery, Yojari, Lucia, Sol, Elizabet, başka bir Elizabet, Yolanda, Natalia, Susana, Adela, Gabriela, Anayeli, Zenaida, Cecilia, Diana, Alejandra, Carolina, Dalia, Cristina, Gabriela, Maydeli, Jimena, Diana, Kelsy, Marisol, Luvia, Laura.

EZLN Zapatista Kadınlarının Komutanları ve Koordinatörleri.

Meksika, 1 Mart 2020.

Zeynep Poyraz

Next Post

Birlikte YETER diyelim...!!!

Cts Tem 25 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Vicdanı olan sessiz kalamaz..!!Bizden Uzak demeyin, daha geçenlerde, Hamburg, ta Austurya, imst, te Hesse, de sağımızda, solumumuzda, komşumuzda kentimizde, Ülkemizde her yerde vahşice işlenen Kadın cinayetlerine bir yenisi, Türkiye, Muğla, da PINAR GÜLTEKİN adında genç bir kadın yönelik yapıldı.Gerekçe, mazeret, katili haklı çıkarma mantığı […]
Translate »