Mayıs ayların gülüdür…

“Mayıs ayların gülüdür
Taze bir çiçek dalıdır
İçerim ateş doludur
Mayıs’ta gönlüm delidir”

Sabahattin Ali bu toprakların yetiştirdiği en önemli kalemlerden biridir; ne güzel söylemiş yukarıdaki dizeleri sonra türkülerde dillenmiş bu dizeler.

Bu gün Mayıs’ın 1’i; emek dünyasının ve tüm itiraz eden asilerin tarihe can bedeli pahasına onurlu direnişleriyle kazıyarak yazdıkları gün 1 Mayıs. Kimler bu mücadele tarihine not düşmedi ki; Albert Persons, Adolph Fıscher, George Engel Ve August Spıes isimli asılan işçi kahramanlar, darağacının üç fidanı  Deniz, Yusuf, Hüseyin, ser verip sır vermeyişin adı İbarahim Kaypakkaya, Diyarbakır Beş No’luda bedenini yoldaşları ve onuru için ateşe veren, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner, Fatsa’da halkıyla birlikte tarih yazan Terzi Fikri Sönmez, Nurhak dağlarında şahin olup uçan Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan, Kadir Manga, Kürt halkının yolunda ölüme koşan yiğit Karadeniz uşağı Haki Karer ve daha bilmediğim niceleri. Mayıs kavga ve direniş ayı olmanın yanı sıra yüreğimize en çok ateş düşüren ölüm haberleriyle dolu bir ay. Ve baharın müjdecisi, aşkın habercisi bir ay Mayıs. Usta boşa dememiş “mayıs ayların gülüdür”

İlk defa belki dünyanın asi çocukları ve baldırıçıplakları halaya durup şarkılar söyleyemeyecek meydanlarda. Zaptedemeyecekler meydanları çocuklar. Egemenin onulmaz hırsı doğanın başına bela olmaya devam ediyor çünkü. Korona ne ki; egemen virüsünün yanında masum kalır. Onları hırs ve iktidar virüsü sarmıştır çünkü. Katlettiler doğayı, canlıları ve insanları. Açlığa ve ölüme mahkûm ettiler. Elbet mahşere kalmaz hesabı. Yeter ki dünyanın bütün emekçileri, asileri, mazlumları, baldırıçıplakları ve onurlu aydınları birleşin…

  Yaşasın 1 mayıs, Bıiji yek gulan, long live May, larga vida mayo1, 5 Yue 1 ri wansui, vive le 1 mai, Es lebe der 1. Mai!!! Ve kavganın bütün dillerinde, yaşasın 1 mayıs!!!

 

Simurg News Yazı Kurulu 1 Mayıs 2020

Haber Merkezi

Next Post

Devrimci Hareket’ten 1 Mayıs açıklaması: “Pandemi koşullarında da mücadele, birlik ve dayanışma!”

Cum May 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Devrimci Hareket, bu yıl pandemi koşullarında girilen 1 Mayıs’la ilgili bir açıklama yayınladı Devrimci Hareket, bu yıl son derece özel pandemi koşullarında girilen 1 Mayıs’la ilgili bir açıklama yayınlayarak “pandemi koşullarında da mücadele, birlik ve dayanışma” çağrısında bulundu. Emeğe ve haklara dönük saldırıların ve gaspların giderek […]
Translate »